Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 29.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
3.9/5 - (25 votes)

W Polsce można już spotkać samochody poruszające się po drogach z charakterystycznymi, zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Polskie prawo uległo zmianie. Co trzeba zrobić, aby uzyskać zielone tablice rejestracyjne i ile to kosztuje? Wyjaśniamy!

Nowelizacji uległy przepisy Prawo o ruchu drogowym. W związku z tymi zmianami w życie weszła nowa forma czasowej rejestracji samochodu, tak zwana rejestracja profesjonalna. Samochody zarejestrowane na podstawie nowych przepisów poruszają się na zielonych tablicach.

Zielone tablice rejestracyjne – kto może zarejestrować samochód?

Producenci samochodów, instytuty badawcze oraz dealerzy aut. Dotychczas każdy posiadany przez te instytucje pojazd musiał być rejestrowany osobno. Teraz wystarczy, że producent czy dealer składając wniosek o rejestrację pojazdu złoży także wniosek o przyznanie uprawnień do profesjonalnej rejestracji samochodów.

Po pozytywnym przejściu weryfikacji taka firma otrzyma zieloną tablicę rejestracyjną oraz dowód rejestracyjny, który nie będzie przywiązany do jednego pojazdu. Jest zatem możliwe, że kompletów tego rodzaju dokumentów i tablic będzie mógł otrzymać więcej.

Jak wyglądają zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne dla producentów samochodów, instytutów badawczych oraz dealerów aut mają białe tło, a litery i cyfry są w kolorze zielonym. Tu warto także zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2020 roku na polskich drogach poruszają się auta, które mają zielone tło z czarnymi literami i cyframi. Te też często nazywane są przez kierowców autami z zielonymi tablicami rejestracyjnymi.

Przysługują one pojazdom elektrycznym i poruszającym się dzięki paliwom alternatywnym. Co ciekawe auta z tablicami w tym kolorze mają prawo poruszać się po buspasach oraz strefach czystego transportu.

Jakie jeszcze tablice rejestracyjne można spotkać w Polsce?

Na polskich drogach możemy spotkać również tak zwane tablice próbne. W tym wypadku na białym tle będą widoczne cyfry i litery w kolorze czerwonym. W momencie gdy sprowadzamy auto z zagranicy i nie posiada ono tablic rejestracyjnych, należy wyrobić tak zwane tablice tymczasowe, czyli inaczej nazywane próbnymi.

Ile kosztują polskie tablice próbne?

Jak otrzymać takie tablice? Należy uzupełnić odpowiedni wniosek w wydziale komunikacji o tablice próbne. Ile kosztują te „blachy”? Należy uiścić opłatę w kwocie około 80 zł. To jednak nie wszystko.

Właściciel pojazdu musi przedstawić w urzędzie umowę sprzedaży lub fakturę, dotychczasowy dowód rejestracyjny, potwierdzenia wszystkich opłat (w tym akcyzy oraz opłaty celnej), jak również zagraniczne tablice rejestracyjne. Rejestrując auto na osobę fizyczną należy również pamiętać o wzięciu ze sobą do urzędu dowodu osobistego, a w przypadku spółek należy przedłożyć aktualny odpis z KRS.

Tablice próbne a ubezpieczenie

 Tablice próbne a OC – to również niełatwe zadanie. W momencie gdy samochód zarejestrowany jest tymczasowo, właściciel pojazdu ma prawo wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne krótkoterminowe, które działa przez 30 dni.

Zazwyczaj tego rodzaju polisy nie należą do najdroższych i sprzedają je wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują OC komunikacyjne. Pamiętajmy, że ubezpieczenia krótkoterminowe nie wznawiają się i po otrzymaniu klasycznych tablic rejestracyjnych nie trzeba takiej polisy wypowiadać.

Eko pojazdy to też zielone tablice rejestracyjne!

Pojazdy napędzane silnikami elektrycznymi i wodorowymi otrzymały też zielone tablice rejestracyjne. Wszystkie osoby, które poruszają się tego rodzaju pojazdami, mają również prawo jeździć buspasami, parkować za darmo w strefach płatnego parkowania, a w przyszłości także wjeżdżać na tereny czystego transportu. Zmiana ta ma służyć temu, aby dużo łatwiej było rozpoznać pojazdy ekologiczne. Zielona tablica rejestracyjna w przypadku samochodów ekologicznych mają zielone z tło i czarną czcionkę.

Auta elektryczne mają naklejkę legalizacyjną z czerwoną obwódką, a wodorowe z żółtą. Od pierwszego stycznia 2020 roku wraz z rejestracją pojazdu tego typu otrzymujemy już nowe, zielone tablice rejestracyjne. Jednakże wszyscy ci, którzy chcieliby wymienić stare tablice na zielone tablice rejestracyjne, mają do tego prawo. Wystarczy zgłosić się do odpowiedniego wydziału komunikacji z wnioskiem o wymianę.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

  • Janusz pisze:

    Wszystko o tablicach profesjonalnych (tablicach dealerskich) na http://www.profesjonalna-rejestracja.pl

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej