Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 29.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
3.9/5 - (25 votes)

W Polsce można już spotkać samochody poruszające się po drogach z charakterystycznymi, zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Polskie prawo uległo zmianie. Co trzeba zrobić, aby uzyskać zielone tablice rejestracyjne i ile to kosztuje? Wyjaśniamy!

Nowelizacji uległy przepisy Prawo o ruchu drogowym. W związku z tymi zmianami w życie weszła nowa forma czasowej rejestracji samochodu, tak zwana rejestracja profesjonalna. Samochody zarejestrowane na podstawie nowych przepisów poruszają się na zielonych tablicach.

Zielone tablice rejestracyjne – kto może zarejestrować samochód?

Producenci samochodów, instytuty badawcze oraz dealerzy aut. Dotychczas każdy posiadany przez te instytucje pojazd musiał być rejestrowany osobno. Teraz wystarczy, że producent czy dealer składając wniosek o rejestrację pojazdu złoży także wniosek o przyznanie uprawnień do profesjonalnej rejestracji samochodów.

Po pozytywnym przejściu weryfikacji taka firma otrzyma zieloną tablicę rejestracyjną oraz dowód rejestracyjny, który nie będzie przywiązany do jednego pojazdu. Jest zatem możliwe, że kompletów tego rodzaju dokumentów i tablic będzie mógł otrzymać więcej.

Jak wyglądają zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne dla producentów samochodów, instytutów badawczych oraz dealerów aut mają białe tło, a litery i cyfry są w kolorze zielonym. Tu warto także zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2020 roku na polskich drogach poruszają się auta, które mają zielone tło z czarnymi literami i cyframi. Te też często nazywane są przez kierowców autami z zielonymi tablicami rejestracyjnymi.

Przysługują one pojazdom elektrycznym i poruszającym się dzięki paliwom alternatywnym. Co ciekawe auta z tablicami w tym kolorze mają prawo poruszać się po buspasach oraz strefach czystego transportu.

Jakie jeszcze tablice rejestracyjne można spotkać w Polsce?

Na polskich drogach możemy spotkać również tak zwane tablice próbne. W tym wypadku na białym tle będą widoczne cyfry i litery w kolorze czerwonym. W momencie gdy sprowadzamy auto z zagranicy i nie posiada ono tablic rejestracyjnych, należy wyrobić tak zwane tablice tymczasowe, czyli inaczej nazywane próbnymi.

Ile kosztują polskie tablice próbne?

Jak otrzymać takie tablice? Należy uzupełnić odpowiedni wniosek w wydziale komunikacji o tablice próbne. Ile kosztują te „blachy”? Należy uiścić opłatę w kwocie około 80 zł. To jednak nie wszystko.

Właściciel pojazdu musi przedstawić w urzędzie umowę sprzedaży lub fakturę, dotychczasowy dowód rejestracyjny, potwierdzenia wszystkich opłat (w tym akcyzy oraz opłaty celnej), jak również zagraniczne tablice rejestracyjne. Rejestrując auto na osobę fizyczną należy również pamiętać o wzięciu ze sobą do urzędu dowodu osobistego, a w przypadku spółek należy przedłożyć aktualny odpis z KRS.

Tablice próbne a ubezpieczenie

 Tablice próbne a OC – to również niełatwe zadanie. W momencie gdy samochód zarejestrowany jest tymczasowo, właściciel pojazdu ma prawo wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne krótkoterminowe, które działa przez 30 dni.

Zazwyczaj tego rodzaju polisy nie należą do najdroższych i sprzedają je wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują OC komunikacyjne. Pamiętajmy, że ubezpieczenia krótkoterminowe nie wznawiają się i po otrzymaniu klasycznych tablic rejestracyjnych nie trzeba takiej polisy wypowiadać.

Eko pojazdy to też zielone tablice rejestracyjne!

Pojazdy napędzane silnikami elektrycznymi i wodorowymi otrzymały też zielone tablice rejestracyjne. Wszystkie osoby, które poruszają się tego rodzaju pojazdami, mają również prawo jeździć buspasami, parkować za darmo w strefach płatnego parkowania, a w przyszłości także wjeżdżać na tereny czystego transportu. Zmiana ta ma służyć temu, aby dużo łatwiej było rozpoznać pojazdy ekologiczne. Zielona tablica rejestracyjna w przypadku samochodów ekologicznych mają zielone z tło i czarną czcionkę.

Auta elektryczne mają naklejkę legalizacyjną z czerwoną obwódką, a wodorowe z żółtą. Od pierwszego stycznia 2020 roku wraz z rejestracją pojazdu tego typu otrzymujemy już nowe, zielone tablice rejestracyjne. Jednakże wszyscy ci, którzy chcieliby wymienić stare tablice na zielone tablice rejestracyjne, mają do tego prawo. Wystarczy zgłosić się do odpowiedniego wydziału komunikacji z wnioskiem o wymianę.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej