W momencie kupna polisy spotykamy się z pojęciami z zakresu ubezpieczeń. Osobom niezwiązanym z branżą mogą się one wydawać bardzo do siebie podobne. Ubezpieczający a ubezpieczony – czym różnią się te pojęcia? Kogo dokładnie określają? Poznaj definicje najważniejszych osób pojawiających się w umowach ubezpieczeniowych.
Co to jest ubezpieczenie?
Spośród kilku podobnie brzmiących słów na literę „u” dotyczących ubezpieczeń zaczniemy od najważniejszej – ubezpieczenia. Definicja ta jest jedną z kilku znanych w terminologii ekonomicznej. Ubezpieczenie to funkcja ekonomiczna, której celem jest wypłata odszkodowań za szkody zaistniałe w dobrach lub wyrządzone ludziom wskutek np. nieszczęśliwych wypadków. Prawo do odszkodowania wynika z umowy, która jest zawierana pomiędzy ubezpieczycielem a ubezpieczającym i nabywane jest po wniesieniu opłaty, zwanej składką ubezpieczeniową.
Ubezpieczenia można podzielić według czterech kryteriów:
- podmiot ubezpieczenia – np. ubezpieczenia detaliczne, korporacyjne
- przedmiot ubezpieczenia – ubezpieczenia osobowe (związane z ryzykiem osobowym, tj. choroba, inwalidztwo, śmierć, starość) i majątkowe (związane z ryzykiem majątkowym tj. zagrożeniem dotyczącym mienia, interesu majątkowego, odpowiedzialności cywilnej)
- długość stosunku ubezpieczenia – ubezpieczenia krótko- i długoterminowe
- stopień swobody w zakresie nawiązywania stosunku ubezpieczeń – ubezpieczenia obowiązkowe (tj. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników, ubezpieczenie budynków rolniczych) i dobrowolne.
Ubezpieczyciel – kto to jest?
Chyba najprostszym do wyjaśnienia i zapamiętania pojęciem jest określenie ubezpieczyciel. Jest to po prostu towarzystwo ubezpieczeniowe, czyli firma ubezpieczeniowa, która oferuje i sprzedaje klientom ubezpieczenie. Na polskim rynku działa obecnie kilkadziesiąt firm, które zajmują się sprzedażą ubezpieczeń.
Ubezpieczyciel zawiera z klientem umowę ubezpieczeniową i na jej podstawie otacza go ochroną ubezpieczeniową.
Oznacza to, że w razie zaistniałej sytuacji, która została określona w umowie, wypłaca odszkodowanie. Ubezpieczyciel może też na podstawie umowy świadczyć różnego rodzaju usługi tak jak np. w przypadku ubezpieczenia assistance.
Ubezpieczający a ubezpieczony
Pozostaje do omówienia druga strona zawierająca umowę ubezpieczeniową. Ubezpieczający i ubezpieczony to bardzo podobne, ale zdecydowanie nie tożsame pojęcia. Czym się różnią? Otóż ubezpieczający jest to osoba, przedsiębiorstwo lub inna organizacja, która zawiera umowę ubezpieczenia i zobowiązuje się do opłacania składek. W związku z tym ubezpieczający może, ale wcale nie musi być tą samą osobą co ubezpieczony.
Definicja słowa ubezpieczony określa, że jest to osoba, na rzecz której zawarto umowę i która podlega ochronie.
Kiedy ubezpieczony jest, a kiedy nie jednocześnie ubezpieczającym, czyli osobą, która zawarła z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę i zobowiązuje się do opłacania składek? Oto proste przykłady:
- w przypadku polisy komunikacyjnej, jeśli samochód ma jednego właściciela, ubezpieczający jest jednocześnie ubezpieczonym
- w przypadku ubezpieczenia na życie ubezpieczający może wskazać dowolnego, nawet niespokrewnionego ze sobą ubezpieczonego
- w polisie grupowej ubezpieczającym jest pracodawca zawierający umowę, a ubezpieczonym pracownik.
Pamiętaj, że konkretna polisa może zostać wykupiona albo rozwiązana właśnie na wniosek ubezpieczającego, który ją zawarł z ubezpieczycielem.
PODSUMOWANIE:
- Ubezpieczenie to umowna gwarancja świadczeń na wypadek pewnych zdarzeń
- Ubezpieczyciel to firma ubezpieczeniowa, która na podstawie zawartej umowy gwarantuje ochronę ubezpieczeniową.
- Ubezpieczający zawiera umowę z ubezpieczycielem i zobowiązuje się do płacenia składek.
- Ubezpieczony to osoba objęta ochroną.
Przeczytaj więcej na temat: porady prawne
Umowa użyczenia samochodu
Umowa użyczenia samochodu
Odpowiedzialność cywilna
Odpowiedzialność cywilna
Kontrola policyjna
Kontrola policyjna
Współwłaściciel samochodu
Współwłaściciel samochodu
Odwrócona hipoteka
Odwrócona hipoteka
Zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy
Zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy
Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia
Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia