Wyobraźmy sobie taką sytuację. Samochód nagle odmawia posłuszeństwa. Jesteśmy daleko od domu, daleko od serwisu, sami sobie nie poradzimy. Nagle podjeżdża żółty samochód i na miejscu szybko załatwia sprawę. Mechanik naprawia od ręki samochód i można ruszyć dalej. Brzmi świetnie! I tak właśnie działa w Niemczech ADAC. Czy taka sytuacja możliwa jest także w Polsce? Okazuje się tak. Samochody działające pod patronatem ADAC pojawiły się już w naszym kraju.
Z tego artykułu dowiesz się...
ADAC – niemieckie stowarzyszenie na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego
ADAC, czyli Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, to niemieckie stowarzyszenie zrzeszające kierowców i pasjonatów motoryzacji. Klub ADAC jest jednym z największych automobilklubów na świecie, a jego działania koncentrują się na poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego, organizacji pomocy drogowej oraz przeprowadzaniu licznych testów i rankingów.
Jednak znana pod tym kątem marka nie ogranicza się to testowania, ale aktywnie działa na drogach. Od wielu lat zajmuje się aktywnie także pomocą drogową i ubezpieczeniami.
Statut Klubu ADAC
Statut klubu ADAC opiera się na trzech głównych filarach: pomoc dla kierowców, edukacja w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz testowanie produktów motoryzacyjnych, takich jak foteliki samochodowe. Niemieckie stowarzyszenie ADAC oferuje szeroką gamę usług, w tym ADAC-Straßenwacht (pomoc drogowa) oraz ADAC-AmbulanceService, czyli transport medyczny.
ADAC w Niemczech i na świecie
ADAC działa przede wszystkim na terenie Niemiec, jednak jego usługi są dostępne również w innych krajach Europy, w tym w Polsce. Organizacja oferuje ubezpieczenie ADAC, które obejmuje m.in. ubezpieczenie auta ADAC oraz inne produkty skierowane do kierowców.
U naszych zachodnich sąsiadów doskonale spisuje się system mobilnej pomocy technicznej zorganizowanej przez ADAC. Jej symbolem są żółte samochody z dużym napisem ADAC, z daleka widoczne i rozpoznawalne na drodze. Patrole te noszą nazwę „żółtych aniołów”, bo aktywnie czuwają nad bezpieczeństwem na drodze. Obdarzone są wielkim zaufaniem przez kierowców.
Aby stać się członkiem ADAC, wystarczy wpłacić kwotę 54 euro rocznie i otrzymać specjalną kartę uprawniającą do korzystania z usług.
Aby zapewnić sobie ochronę na terytorium całej Europy, wystarcza kwota 94 euro. W ramach tego każdy z 16 mln członków ADAC może wezwać żółty samochód do nawet najmniejszej awarii auta. W ponad 80% przypadków samochód udaje się naprawić na miejscu, a jeśli nie, zostaje on bezpłatnie odholowany do warsztatu.
Jak się skontaktować z ADAC?
Kontakt z ADAC jest możliwy poprzez ich stronę internetową, infolinię lub oddziały stacjonarne. Usługa ADAC-Mitgliederservice dostarcza informacji członkom klubu i pomaga w załatwieniu formalności związanych z członkostwem.
Co to są testy ADAC?
Testy ADAC to rygorystyczne testy przeprowadzane przez ADAC-Technik-Zentrum, które mają na celu ocenę bezpieczeństwa i jakości produktów motoryzacyjnych. Testy zderzeniowe ADAC służą do sprawdzania, jak pojazdy i foteliki samochodowe zachowują się w ekstremalnych warunkach.
Wszystkie testy ADAC
Wszystkie testy ADAC obejmują szeroki zakres produktów, w tym foteliki samochodowe. ADAC testuje foteliki pod kątem ich wytrzymałości, funkcjonalności i zdolności do ochrony dziecka w razie wypadku.
Testy fotelików ADAC – co warto wiedzieć?
ADAC testuje foteliki samochodowe
Testy fotelików samochodowych przeprowadzane przez ADAC są jednymi z najbardziej rygorystycznych na świecie. Organizacja testuje foteliki samochodowe wybierane przez rodziców na podstawie ich popularności oraz nowych modeli wprowadzanych na rynek.
Szczegółowe testy fotelików
Etapy testów ADAC obejmują:
- Crashtesty ADAC – symulacje zderzeń w kontrolowanych warunkach.
- Testy bezpieczeństwa – sprawdzanie ochrony dziecka w przypadku nagłego hamowania.
- Testy funkcjonalności – ocena łatwości montażu i obsługi fotelika.
Ranking ADAC – foteliki samochodowe
Wyniki testów ADAC są publikowane w formie rankingów, takich jak ranking ADAC foteliki. Wyniki testów bezpieczeństwa pozwalają rodzicom wybrać najbezpieczniejsze modele dla swoich dzieci.
Foteliki samochodowe Lionelo a testy ADAC
Bezpieczeństwo fotelików samochodowych Lionelo
Foteliki samochodowe Lionelo również przechodzą testy ADAC. Bezpieczeństwo fotelika Lionelo jest sprawdzane w szczegółowych testach fotelików, które obejmują crashtesty ADAC.
Pozytywna ocena ADAC
Niektóre foteliki tej marki otrzymały pozytywną ocenę ADAC, co świadczy o ich wysokiej jakości i niezawodności.
ADAC Motorwelt – informacje dla kierowców
ADAC-AmbulanceService i ADAC Luftrettung
ADAC oferuje usługi medyczne, takie jak ADAC-AmbulanceService oraz ADAC Luftrettung, czyli transport lotniczy dla poszkodowanych.
Gelber Engel – pomoc drogowa
Symbolem pomocy drogowej ADAC jest Gelber Engel („Żółty anioł”), który jest synonimem szybkiej i skutecznej interwencji w sytuacjach awaryjnych.
Ubezpieczenie ADAC – na czym polega?
Tymczasem zanim usługa przyjmie się na dobre na naszym rynku, polscy kierowcy mogą skorzystać z ADAC, podróżując po Europie. Polisa ta przypomina nieco doskonale znaną w Polsce usługę Assistance, jednak trzeba mieć świadomość różnic między tymi polisami. Kiedy kierowca wykupuje Assistance, może liczyć jedynie na holowanie do warsztatu, w którym potem auto może tkwić przez tydzień.
Czytaj także: Raport TUV
Kierowca otrzyma też informacje, a przy szerokim zakresie ochrony pomoc przy złapanej gumie czy zatrzaśniętych kluczykach. ADAC działa inaczej i różni się tym, że serwis auta odbywa się natychmiastowo – od ręki.
Ubezpieczenie to działa na terenie całej Europy, więc gwarantuje poczucie bezpieczeństwa w trasie. Oczywiście warianty ubezpieczenia różnią się od siebie i usługa będzie zależała od wybranego pakietu.
Jak skontaktować się z ADAC?
Jeśli polski kierowca jest aktualnie za granicą i chce zgłosić awarię, na jego karcie ADAC są dostępne wszystkie potrzebne numery:
- pomoc drogowa ADAC w Niemczech – 089 20 20 40 00
- pomoc drogowa ADAC online: adac.de/hilfe
- komórka: 22 22 22
- pomoc za granicą: +49 89 22 22 22
- infolinia ADAC (de): 0800 5 10 11 12 (czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-20:00)
Dlatego najlepiej mieć kartę zawsze przy sobie i w razie potrzeby skontaktować się z którymś z tych numerów. Co ciekawe działa także polska infolinia ADAC, a można się z nią skontaktować, dzwoniąc na numer 61 83 19 888.
Przeczytaj więcej na temat: assistance
Wyłączenia odpowiedzialności w assistance.
Wyłączenia odpowiedzialności w assistance.
Ubezpieczenie OC lawety
Ubezpieczenie OC lawety
Mini assistance
Mini assistance
Ile kosztuje holowanie samochodu
Ile kosztuje holowanie samochodu
Assistance motocyklowe
Assistance motocyklowe
Assistance na Europę
Assistance na Europę