Chcesz kupić auto i zdecydowałeś się na sprowadzenie go z zagranicy? Pamiętaj, że nie jest to taka sama transakcja, jak w przypadku samochodów nabywanych w Polsce. Jedną z różnic jest obowiązek zapłacenia akcyzy za niektóre ze sprowadzanych pojazdów. Wyjaśniamy, ile wynosi akcyza na samochód w 2023 roku i których aut dotyczy? Z nami dowiesz się też, o czym jeszcze powinieneś pamiętać przy sprowadzanych pojazdach.
W minionym roku do Polski sprowadziliśmy blisko 850 tys. pojazdów. Do rekordowego wyniku z 2019 roku, gdy z zagranicy ściągnęliśmy ponad milion aut daleko, ale po drodze mieliśmy pandemię i problemy z ruchem granicznym. Najczęściej przywozimy samochody z Niemiec, Francji i Belgii. Niewątpliwą zaletą takich aut jest ich cena. Drugim istotnym czynnikiem, zwłaszcza dla sprowadzających samodzielnie zagraniczne pojazdy, jest ich stan techniczny.
Czytaj także: Rodzaj pojazdu i przeznaczenie
Nierzadko znacznie lepszy w porównaniu z „używkami”, które można dostać w Polsce. Zdarza się jednak, że przy podliczaniu kosztów sprowadzanego pojazdu zapomina się o akcyzie, a może ona mieć znaczący wpływ na finalną stawkę, którą zapłacisz za auto. Warto więc sprawdzić wysokość akcyzy na samochód wcześniej, by nie spotkało cię nieprzyjemne zaskoczenie już po finalizacji zakupu samochodu.
Z tego artykułu dowiesz się...
Akcyza na samochód – podstawowe informacje
Akcyza jest rodzajem podatku, którego bezpośrednim celem jest chęć obniżenia konsumpcji określonych wyrobów. Inny słowy ustawodawcy zależy, by cię zniechęcić do kupowania dóbr danego rodzaju za granicą. Chodzi tu m.in. o takie produkty, jak papierosy i inne wyroby tytoniowe, napoje alkoholowe i samochody. Kiedyś akcyza nazywana była potocznie podatkiem od luksusu, bo był płacony przede wszystkim za tzw. dobra wyższego rzędu. Czasy, gdy papierosy lub alkohol były towarem luksusowym minęły. Nadal jednak za granicą można te wyroby kupić taniej. Akcyza poniekąd próbuje wyrównywać tę różnicę w cenie.
Mamy dwa rodzaje produktów akcyzowych – zharmonizowane i wyroby akcyzowe niezharmonizowane. Brzmi skomplikowanie? Zaraz przestanie. Harmonizacja oznacza, że w ramach określonej wspólnoty państw, w przypadku Polski chodzi o Unię Europejską, na terenie każdego z krajów członkowskich działa wspólny system podatku akcyzowego. Przykładem będą tutaj papierosy, alkohol czy wyroby energetyczne.
Nie dotyczy to jednak samochodów, bo należą one do wyrobów akcyzowych niesharmonizowanych. Podobnie jak susz tytoniowy (uwaga: to co innego niż wyroby tytoniowe) czy produkty nowatorskie. Szczegółowe regulacje podatkowe dotyczące akcyzy nakładanej na sprowadzane auta, są tworzone wewnętrznie i odrębnie przez każde państwo. Tym samym sposób obliczania akcyzy na samochód, a co za tym idzie wysokość opłaty mogą się w poszczególnych krajach znacząco od siebie różnić.
Ciekawostka: to, na ile wyrobów jest nałożona akcyza zależy najczęściej od rozwoju gospodarczego danego państwa. Działa tu zasada, że im ten rozwój jest niższy, tym więcej dóbr podlega akcyzie. Zazwyczaj tego typu opodatkowanie dotyczy 10-15 towarów. Są jednak miejsca, gdzie ta liczba jest znacznie wyższa. Opodatkowanych jest nawet więcej niż 30 różnych wyrobów.
Akcyza na samochód – kiedy trzeba płacić?
Kwestie związane z podatkiem akcyzowym w Polsce reguluje Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym. Art. 100 ust. 1 tej ustawy precyzuje, że uiszczenie akcyzy dla samochodów osobowych dotyczy:
- importu niezarejestrowanego pojazdu na teren Polski,
- pierwszej sprzedaży niezarejestrowanego wcześniej pojazdu,
- nabycia wewnątrzwspólnotowego, czyli sytuacji, gdy samochód przemieszczany jest z terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej na terytorium Polski.
Co to dokładnie oznacza? Po pierwsze, że akcyza dotyczy samochodów osobowych. Po drugie, chodzi o takie osobówki, które nie były nigdy rejestrowane w Polsce. Po trzecie, nie ma znaczenia, czy sprowadzane auto jest używane czy nowe. Akcyza na samochód dotyczy obu rodzajów pojazdów.
Co ważne, opłacona akcyza na samochód jest ci niezbędna przy dopełnieniu formalności około samochodowych w Polsce. Bez potwierdzenia zapłaty tego podatku nie będziesz mógł zarejestrować większości sprowadzonych osobowych aut w wydziale komunikacji.
Nie zawsze płaci właściciel
Nie zawsze to właściciel sprowadzanego auta jest zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego. Jeśli kupujesz samochód przez komis, to na pośredniku spoczywa obowiązek uiszczenia takiej opłaty. Tobie do dalszych formalności potrzebny będzie dowód zapłaty. Możesz samodzielnie upewnić się, czy dany pośrednik dopełnił obowiązku i akcyza na samochód, który od niego kupujesz, jest opłacona. Wystarczy, że skorzystasz z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC): puesc.gov.pl.
Na stronie PUESC możesz też pobrać potwierdzenie opłacenia tego podatku. Będzie ci ono potrzebne do zarejestrowania samochodu we właściwym wydziale komunikacji. Wystarczy, że podasz numer nadwozia, czyli VIN samochodu, który sprawdzasz. VIN znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym i na samym pojeździe. Więcej o pobieraniu zaświadczenia i formalnościach związanych z opłatą akcyzy na samochód piszemy w dalszej części artykułu.
Akcyza na samochód 2023 – stawki
Wysokość stawki za podatek akcyzowy wyliczana jest procentowo od wartości auta i zależy od dwóch czynników: rodzaju samochodu oraz pojemności jego silnika.
W 2023 roku obowiązują następujące stawki:
- 3,1 proc. wartości pojazdu w przypadku samochodu o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3,
- 18,6 proc. wartości pojazdu w przypadku samochodu o pojemności większej niż 2000 cm3.
Ciekawostka: wspominaliśmy, że akcyza na samochód leży w gestii danego państwa. Każdy kraj samodzielnie decyduje o wysokości tego podatku. Sprawia to, że znacząco może się on różnić w poszczególnych państwach członkowskich UE. Unia Europejska ma jednak w tym temacie coś do powiedzenia. Ustala bowiem minimalne stawki za akcyzę na samochód.
Akcyza na samochód hybrydowy – jakie stawki?
Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują niższe (o 50 proc.) stawki za podatek akcyzowy od samochodów hybrydowych typu plug-in. Chodzi o te modele, które mają możliwość ładowania z gniazdka. Obniżenie stawek jest jednym z działań rządowych, które są swoistą zachętą do tego, byśmy kupowali ekologiczne auta.
Aktualnie obowiązująca akcyza na samochód hybrydowy, który jest sprowadzony z zagranicy zależy od rodzaju pojazdu i wynosi:
- 1,55 proc. za sprowadzane samochody osobowe hybrydowe o pojemności silnika do 2000 cm3,
- 9,3 proc. za sprowadzane samochody osobowe hybrydowe o pojemności silnika od 2000 do 3500 cm3,
- 9,3 proc. za sprowadzane samochody osobowe hybrydowe o pojemności silnika od 2000 do 3500 cm3 .
Dealerzy aut czy finalni nabywcy tego typu samochodów średnio odczują 50 proc. zniżkę na akcyzę na samochód. Większość samochodów hybrydowych (sprowadzanych i nie tylko) jest wyposażona w silniki poniżej 2 l pojemności, czyli różnica w cenie wyniesie zaledwie 1,55 proc. Obniżka akcyzy jest zauważalna dopiero w modelach o pojemności powyżej 2000 cm3. A takich aut sprowadza się do Polski znacznie mniej.
Pamiętaj: samochody elektryczne są w tym roku zwolnione z obowiązku akcyzowego.
Opłata akcyzy na samochód krok po kroku
Akcyza na samochód jest opłacana w Urzędzie Skarbowym. Odbywa się to w trzech krokach. Zaczynasz od złożenia wypełnionej „Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U”. Możesz to zrobić osobiście lub przez internet. W tym drugim przypadku korzystasz ze wspomnianej już Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo‑Celnych (PUESC).
W formularzu AKC-U/S podajesz dane swoje oraz kupionego samochodu, a także wpisujesz wysokość podatku akcyzowego (sam go obliczasz). W przypadku kilku właścicieli danego auta, każdy z nich musi złożyć osobną deklarację do Urzędu Skarbowego. Przy składaniu AKC-U online sprawdź, czy dostałeś elektroniczne Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Na złożenie deklaracji masz 14 dni niezależnie do tego, czy robisz to zdalnie czy tradycyjnie.
Kolejnym krokiem jest wniesienie opłaty akcyzowej za samochód na konto Urzędu Skarbowego, w którym załatwiasz formalności. W opcji przelewu elektronicznego mała podpowiedź – oznacz rodzaj przelewu jako podatkowy. I jeśli tylko podasz prawidłowe dane, to system prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową od razu powiąże twoją wpłatę ze złożoną deklaracją. Dzięki temu właściwie od ręki dostaniesz elektroniczne potwierdzenie opłaty za podatek akcyzowy. Więcej o tym, jak zapłacić akcyzę, dowiesz się z artykułu „Jak zapłacić akcyzę za samochód?„
Zgodnie z przepisami masz 30 dni na opłacenie w Urzędzie Skarbowym podatku akcyzowego od zakupu samochodu sprowadzonego z zagranicy. Nie warto jednak z tym zwlekać, bo dopiero po uiszczeniu stosownej zapłaty będziesz mógł zarejestrować kupiona maszynę.
Potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego
Po złożeniu deklaracji AKC-U i uregulowaniu podatku akcyzowego czas na zaświadczenie potwierdzające wniesioną opłatę. Jest ono niezbędne do zarejestrowania swojego samochodu w Polsce. W tym celu możesz znowu wykorzystać PUESC. Potwierdzenie elektroniczne jest bezpłatne. Po zalogowaniu się do systemu wyszukujesz swoją transakcję. Najlepiej to zrobić po numerze VIN. Zwykle po kilku minutach w systemie pojawi się dokument potwierdzający opłacenie akcyzy za samochód. Wystarczy, że go wydrukujesz i dołączysz do dokumentów rejestracyjnych swojego auta.
Jeśli chcesz uzyskać zaświadczenie o zapłacie akcyzy drogą tradycyjną, to poza opłata skarbową w wysokości 17 złotych, w Urzędzie Skarbowym dodatkowo składasz:
- wniosek o wydanie zaświadczenia,
- dowód wpłaty akcyzy,
- deklarację AKC-U,
- kopię umowy sprzedaży pojazdu,
- dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu,
- tłumaczenia dokumentów auta.
Rejestracja sprowadzonego samochodu
Masz zaświadczenie potwierdzające, że akcyza na samochód jest zapłacona, to możesz zarejestrować sprowadzone auto. Jeśli było ono już wcześniej rejestrowane na terenie UE do wydziału komunikacji dostarczasz:
- wniosek o rejestrację pojazdu,
- kartę pojazdu (o ile została wydana),
- potwierdzenie pozytywnego badania technicznego,
- dowód rejestracyjny,
- umowę kupna-sprzedaży/fakturę,
- potwierdzenie wszystkich opłat.
Gdy sprowadzone auto nigdy wcześniej nie było rejestrowanie, do wydziału komunikacji dostarczasz:
- wniosek o rejestrację pojazdu,
- kartę pojazdu (o ile została wydana),
- świadectwo homologacji,
- umowę kupna-sprzedaży/fakturę,
- potwierdzenie wszystkich opłat.
Dokumenty dotyczące samochodu musisz mieć przetłumaczone. Chodzi o umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Chyba że auto jest sprowadzane z któregoś z krajów Unii Europejskiej i jego dowód rejestracyjny zawiera kody ujednolicone. Wtedy tłumaczenie tego dokumentu nie jest potrzebne.
Po złożeniu papierów dostaniesz potwierdzenie czasowej rejestracji oraz tymczasowe tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Urząd w ciągu maksymalnie 30 dni przygotuje ci finalny dokument. Powiadomienie przyjdzie do ciebie SMSem.
Pamiętaj: najpóźniej w dniu rejestracji sprowadzonego samochodu musisz mieć zawarte ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie ryzykujesz karę za brak obowiązkowej polisy, którą nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
Akcyza na samochód ciężarowy – tak czy nie?
Samochody ciężarowe, podobnie jak elektryki i kampery, są zwolnione z podatku akcyzowego, przy czym sama ustawa dokładnie nie precyzuje ani definicji ciężarówki ani definicji auta osobowego. Z treści tej regulacji oraz przepisów pokrewnych wynika, że auto osobowe w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowy, oznaczają:
- samochody osobowe,
- samochody kombi (auta osobowo-towarowe),
- samochody wyścigowe.
Generalnie chodzi o pojazdy do 3,5 tony, które mają typowe wyposażenie dla przewozu osób, , boczne panele podwójnych okien, dwa rzędy kanap, przy czym tylna może się składać, by powiększyć przestrzeń do przewożenia towarów, itd.
Brak opłaconej akcyzy – konsekwencje
Nie polecamy unikania opłaty akcyzowej. Niezapłacona akcyza na samochód oznacza brak możliwości zarejestrowania samochodu. Do tego zostaną ci naliczone karne odsetki za każdy dzień zwłoki. Gdy wartość zaległości przekroczy 7500 zł, trzeba się liczyć z postępowaniem skarbowo-karnym. To oznacza, że twoje mienie może zostać zajęte przez państwo.
Nie warto też kombinować przy rejestrowaniu auta. Dość popularnym procederem nieuczciwych kierowców jest podmianka przy rejestracji auta, czyli osobówkę rejestruje się jako pojazd ciężarowy o masie do 3,5 tony, którego nie obejmuje opłata akcyzowa. Po 30 dniach zgłaszają się do starostwa zmianę rodzaju pojazdu i zmieniają wpis w dowodzie rejestracyjnym. Taka praktyka jest oszustwem, z którym trudno walczyć, bo nie ma jasno sprecyzowanych sankcji.
Jednak już za chwilę nieuczciwych kierowców, może spotkać dotkliwa kara finansowa. W lipcu wchodzi nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, w ramach której rządzący planują wprowadzić obowiązek zapłaty zaległej akcyzy za samochód w momencie, gdy w dowodzie rejestracyjnym zostanie zmieniony rodzaj pojazdu z samochodu ciężarowego na auto osobowe.
Jakie samochody są zwolnione z podatku akcyzowego?
Z podatku akcyzowego w 2023 roku są zwolnione samochody elektryczne, pojazdy o napędzie hybrydowym typu plug-in (o ile posiadają one silnik spalinowy o pojemności poniżej 2000 cm3), a także pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz wszystkie motocykle.
PODSUMOWANIE:
- Akcyza na samochód dotyczy sprowadzanych aut osobowych i jest liczona procentowo od wartości pojazdu.
- Są dwie stawki akcyzy: 3,1 proc. dla aut o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3 i 18,6 proc. w przypadku pojazdów o pojemności większej niż 2000 cm3.
- W 2023 roku nadal obowiązuje 50 proc. zniżki na akcyzę za samochód, gdy sprowadzany samochód jest pojazdem hybrydowym.
- Ciężarówki, kampery oraz auta elektryczne są zwolnione z obowiązku opłaty za akcyzę.
Przeczytaj więcej na temat: sprowadzenie samochodu
Samochód z Anglii
Samochód z Anglii
Samochód z Belgii
Samochód z Belgii
Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy
Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy
Ubezpieczenie auta z USA
Ubezpieczenie auta z USA
Uszkodzone auto z USA
Uszkodzone auto z USA
Samochód ze Szwecji
Samochód ze Szwecji
Samochód z Włoch
Samochód z Włoch