Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe. Brak ciągłości OC oznacza dla kierowcy spore kłopoty. Co zrobić w przypadku stwierdzenia tego faktu? Jaka kara grozi nam za spóźnione OC? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kiedy następuje brak ciągłości OC?

Brak ciągłości OC zdarza się nam najczęściej w wyniku zwykłego gapiostwa. Zapominamy o przedłużeniu polisy lub nie mamy świadomości, że nie przedłuży się ona automatycznie. W takiej sytuacji należy zawrzeć jak najszybciej nową polisę. Niestety fakt wykupienia OC po terminie, nie uchroni nas przed ewentualną karą za brak OC. 

Brak ubezpieczenia OC – kara za spóźnione OC nawet za 1 dzień przerwy! 

W standardowych wypadkach OC przedłuży się automatycznie. Dzieje się tak zawsze wtedy, kiedy nie zmienialiśmy samochodu, nie wypowiedzieliśmy starej umowy OC.  Takie przedłużone OC po prostu obowiązuje od kolejnego dnia po zakończeniu starej polisy i w tej sytuacji nie ma mowy o braku ciągłości OC. 

Ciągłość ubezpieczenia może być jednak niezachowana, gdy: 

  • Mieliśmy OC krótkoterminowe (tzw. OC komisowe na 30 dni) 
  • Korzystaliśmy z OC poprzedniego właściciela auta

Takie polisy nie odnowią się automatycznie, dlatego trzeba szczególnie skrupulatnie pilnować terminu końca OC! W przeciwnym razie grozi nam kara nawet za 1 dzień braku ochrony ubezpieczeniowej! 

Kary za brak OC – ile grozi za 1- 14 dni braku OC? 

Kary za brak OC są wysokie. W 2022 roku, po aktualizacji stawek, kary dla posiadaczy aut osobowych wynoszą nawet 6020 zł.

Szczegóły: 

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
Od 1 do 3 dni 1200 zł 1810 zł 200 zł
Od 3 do 14 dni 3010 zł 4520 zł 500 zł
Powyżej 14 dni  6020 zł 9030 zł 1000 zł

Pamiętajmy także, że poruszanie się pojazdem bez ważnego OC to ryzyko ogromnych kłopotów. Jeśli spowodujemy wypadek, grozi nam odpowiedzialność finansowa za wyrządzone szkody. Poszkodowany otrzyma pieniądze z UFG, ale instytucja to zwróci się do nas z żądaniem regresowym. Takie odszkodowanie z OC może wynieść od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych, a zdarzały się również wypadki, kiedy odszkodowanie wyniosło ponad 1 milion złotych! 

Niesprawny samochód, a brak ciągłości ubezpieczenia auta

Często nie wiemy, że każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ubezpieczenie OC. Dotyczy to także pojazdów niesprawnych, nieużywanych. Wyjątkiem są auta zabytkowe, zarejestrowane w ten sposób. Jeśli jednak posiadamy inny pojazd, to bezwzględnie musi on posiadać ważne ubezpieczenie OC. 

Niestety, z punktu widzenia prawa, nie ma znaczenia, że jest on niesprawny, stoi od kilku lat w garażu i przedstawia znikomą wartość. Jeśli nie chcemy płacić OC powinniśmy go sprzedać, oddać na złom i wyrejestrować. W przeciwnym razie grozi nam duża kara!

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

Kiedy można wybić szybę w aucie
Kiedy można wybić szybę w aucie? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy istnieje sytuacja, w której wybicie szyby jest uzasadnione? Czy ryzyko poniesienia kary za zniszczenie cudzego mienia jest w stanie przeważyć moralny obowiązek uratowania bezbronnych istot? [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='http...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie biletu lotniczego
Ubezpieczenie biletu lotniczego Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Kiedy ostatnio odwoływałeś lot? Zdarza się, prawda? Nagłe awarie, zmiany planów, niespodziewane choroby - wiele czynników może spowodować, że Twoje starannie zaplanowane podróże lądują na śmietniku. Zamiast doświadczać bólu po utracie cennego biletu lotniczego, można rozważyć u...
Czytaj dalej