Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 06.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Dopłata do samochodów elektrycznych ma zachęcić potencjalnych kupców do nabycia własnego elektryka. Cel wydaje się już dziś osiągnięty, ponieważ po ponad roku od wdrożenia programu “Mój elektryk”, samochody elektryczne są coraz popularniejsze mimo spadków na rynku motoryzacyjnym. Jak działają dopłaty do aut elektrycznych i w jaki sposób otrzymać dofinansowanie? Sprawdź, ile wynosi dopłata i komu się należy! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Dopłaty do aut elektrycznych wabikiem dla potencjalnych kupców 

Jak wynika z danych Licznika Elektromobilności, na koniec lipca 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 52 881 samochodów osobowych i użytkowych z napędem elektrycznym. Od początku roku ich liczba zwiększyła się o niemal 45 proc. względem analogicznego okresu w 2021 roku.

Czytaj także: Najtańszy samochód elektryczny

Póki co nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się zatrzymać, a przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać chociażby w programie “Mój elektryk”, który dla osób fizycznych został uruchomiony 12 lipca 2021 roku, natomiast dla firm i przedsiębiorców ruszył 22 listopada 2021 roku.

Dopłaty do aut elektrycznych obsługiwane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i dotyczą zarówno zakupu, leasingu jak i długoterminowego najmu auta elektrycznego. Ten ostatni oferowany jest zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm.

UWAGA: Osoby korzystające z dopłaty do samochodów elektrycznych nie mogą sprzedać go przez minimum 24 miesiące od dnia uzyskania dotacji.

Jak uzyskać dofinansowanie z programu “Mój elektryk”? 

Dopłaty do elektrycznych samochodów wdrożone jako program “Mój elektryk”, to bezzwrotne dotacje na zakup lub leasing zeroemisyjnych środków transportu. Program wdrożony przez NFOŚiGW ma na celu obniżenie zużycia paliw emisyjnych, a na jego realizację przeznaczono 500 mln złotych.

Dopłata do auta elektrycznego skierowana jest zarówno do osób fizycznych, przedsiębiorców, samorządów i instytucji czy organizacji pozarządowych. W pierwszej kolejności wnioski przyjmowane były wyłącznie od osób fizycznych, które mogły ubiegać się o dopłaty już od lipca 2021 roku, natomiast kilka miesięcy później ruszył nabór wniosków od firm i przedsiębiorców. Osoby ubiegające się o dofinansowanie do samochodu elektrycznego muszą zarejestrować auto na siebie. 

UWAGA: Jeśli wnioskodawca o dopłatę do auta elektrycznego nie jest jego właścicielem, zwrot środków nie zostanie przyznany. Program dopuszcza jedynie sytuację, gdy osoba składająca wniosek o dopłatę jest jednym ze współwłaścicieli. 

Warto mieć na uwadze fakt, że osoby fizyczne, które interesuje dopłata do auta elektrycznego, mogą ją uzyskać jedynie na zakup jednego pojazdu. Obejmuje ona nowe samochody zeroemisyjne z kategorii M1, czyli samochody osobowe do 8 miejsc pasażerskich.

Pozostali wnioskodawcy mogą ubiegać się o dopłaty do aut elektrycznych innych kategorii – M2 (auta do przewozu więcej niż 8 osób, masa całkowita pojazdu do 5 ton), M3 (do przewozu osób, masa całkowita powyżej 5 ton), N1 (do przewozu ładunków, masa całkowita do 3,5 ton), L1e-L7e – pojazdów dwu-, trój- i czterokołowych. 

UWAGA: Maksymalna cena samochodu elektrycznego, który może być objęty dofinansowaniem z programu “Mój elektryk” wynosi 225 tys. zł. W przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny limit nie jest określony. 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie samochodu elektrycznego?

Dopłata do samochodów elektrycznych jest dziś na wyciągnięcie ręki wszystkich zainteresowanych. Wniosek o dofinansowanie samochodu elektrycznego należy złożyć przez internet. W tym celu możemy skorzystać z generatora wniosków Narodowego Funduszu Ochrony Środowisk i Gospodarki Wodnej.

Musi być on jednak podpisany podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym. Złożenie wniosku o dopłaty do auta elektrycznego jest bezpłatne. Osoby zainteresowane dofinansowaniem zakupu – także zakupu z udziałem kredytu – składają wniosek bezpośrednio do NFOŚiGW.

Złożenie wniosku nieco inaczej będzie wyglądało w przypadku osób ubiegających się o dofinansowanie do leasingu – tutaj wniosek należy złożyć do wybranej przez siebie firmy leasingowej. NFOŚiGW publikuje na swojej stronie informację o bankach i firmach leasingowych uczestniczących w programie “Mój elektryk”, ale nie rekomenduje żadnej konkretnej instytucji. Wybór należy tylko i wyłącznie do wnioskodawcy. 

UWAGA: Warunkiem przyznania dofinansowania jest zarejestrowanie pojazdu na terytorium Polski, ubezpieczenie go oraz zobowiązanie, że nie zostanie on sprzedany przez dwa lata od momentu uzyskania dotacji.

W przypadku chęci uzyskania dofinansowania zakupu wniosek o refundację poniesionego już wydatku można złożyć także po zakupie. Dofinansowanie obejmuje auta nabyte po 1 maja 2020 roku. 

Ile wynosi dopłata do samochodu elektrycznego? 

Cena samochodów elektrycznych dla niektórych freaków elektromobilności może okazać się zaporowa. Auta będące ukłonem w stronę ekologii zdecydowanie nie należą do najtańszych, a koszt, jaki ponieść musimy w związku z ich zakupem, wydaje się być jedną z naczelnych przyczyn hamujących jednak rozwój rynku.

Dopłata do samochodów elektrycznych, jaką gwarantuje program “Mój elektryk” ma przekonać sceptyków i utwierdzić w przekonaniu optymistów wybierających auta uznawane za przyszłość motoryzacji. Maksymalna cena samochodu, który może zostać objęty dofinansowaniem wynosi 225 tys. zł.

Jednak jak wspomnieliśmy wcześniej, limit ten nie dotyczy posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Co więcej, posiadanie jej ma także wpływ na maksymalną kwotę dofinansowania. 

Maksymalne dopłaty do samochodów elektrycznych wynoszą: 

  • 18 750 zł,
  • 27 000 zł dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

W tym przypadku musimy odnaleźć złoty środek – tak by móc szybko poruszać się po asfalcie i szutrze czy hopkach.

UWAGA: Właściciel pojazdu, który otrzymał dofinansowanie na zakup auta elektrycznego ma obowiązek przykleić na sfinansowany pojazd naklejkę z logotypem NFOŚiGW i utrzymywać ją przez cały okres obowiązywania umowy – 24 miesiące od dnia rejestracji samochodu.

Do kiedy przewidywane są dopłaty do samochodów elektrycznych dla firm?

Program “Mój elektryk” realizowany jest w latach 2021-2026. Wnioski o dopłaty do samochodów elektrycznych dla firm można składać od 22 listopada .2021 roku do 30 września 2025 roku lub do wyczerpania środków. Okres wydatkowania dopłat będzie realizowany do 30 czerwca 2026 roku.

W przypadku wcześniejszego wyczerpania dostępnych środków na stronie NFOŚiGW zostanie umieszczona informacja o braku możliwości składania nowych wniosków. 

PODSUMOWANIE: 

  • Dopłaty do aut elektrycznych realizowane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  • Wnioski o dopłaty do samochodów elektrycznych dla firm można składać do 30.09.2025 roku lub do wyczerpania środków. 
  • Wniosek o dofinansowanie zakupu auta elektrycznego można złożyć poprzez generator wniosków dostępny na NFOŚiGW.
  • Osoby korzystające z dopłaty do samochodów elektrycznych nie mogą sprzedać go przez minimum 24 miesiące od dnia uzyskania dotacji.
  • Maksymalna cena auta elektrycznego, które może być objęte dofinansowaniem wynosi 225 tys. zł. Limit nie dotyczy posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
  • Maksymalne dopłaty do samochodów elektrycznych wynoszą 18 750 zł i 27 000 zł w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej