Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

W jaki sposób zmianie ulega suma ubezpieczenia? Czy przy kolejnym zdarzeniu drogowym dostaniesz mniejsze odszkodowanie ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego? Nie wiesz? Przeczytaj koniecznie czym jest doubezpieczenie samochodu po szkodzie, bo możesz stracić!

W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia, takiego jak autocasco, za każdym razem gdy otrzymamy rekompensatę ze strony towarzystwa, suma ubezpieczenia będzie malała. Jak się przed tym ustrzec?

W każdej umowie polisy, w ogólnych warunkach ubezpieczenia, znajdziemy definicję sumy ubezpieczenia. To kwota, którą zakład ubezpieczeniowy wypłaca w ramach odszkodowania osobie ubezpieczonej. Wysokość, na którą ubezpieczamy nasz samochód powinna być proporcjonalna do tego, ile warte jest aktualnie nasze auto. Z tego też tytułu towarzystwa na mniejsze kwoty ubezpieczają starsze i zużyte auta.

Kiedy zmniejsza się suma ubezpieczenia Twojego pojazdu?

Proces zmniejszania sumy ubezpieczenia nazywamy konsumpcją sumy ubezpieczenia. Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy po zdarzeniu drogowym towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca swojemu klientowi w ramach ubezpieczenia autocasco odszkodowanie. Kwota ta zostaje odliczona od całości sumy ubezpieczenia określonej w umowie ubezpieczenia. Nie dzieje się tak jednak w każdym wypadku. Niektórzy ubezpieczyciele oferują swoim klientom umowy autocasco z odnawialną sumą ubezpieczenia. W takiej sytuacji pomimo wypłacenia odszkodowania suma ubezpieczenia samochodu nie zostaje pomniejszona. 

Doubezpieczenie samochodu po szkodzie – co to jest?

Jeżeli wykupiliśmy w zakładzie ubezpieczeń polisę AC bez odnawialnej sumy ubezpieczenia, musimy liczyć się z tym, że ubezpieczyciel pomniejszy kwotę zawartą w umowie o wypłacone odszkodowanie. Część firm sprzedających polisy AC daje możliwość przywrócenia pierwotnej sumy ubezpieczenia za niewielką opłatą. Jest to bardzo istotne szczególnie, jeśli już przy pierwszym wypadku dojdzie do prawie całkowitego wyczerpania sumy ubezpieczenia. Bowiem za następne straty musiałby zapłacić sam i nie mógłby oczekiwać wsparcia ze strony ubezpieczyciela.

Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy zainwestujemy w drogi sprzęt w samochodzie (przez co wartość pojazdu ulegnie znaczącemu podwyższeniu). W takiej sytuacji również powinniśmy pamiętać o tym, aby dopłacić do ubezpieczenia, ponieważ wszystkie zniszczenia ponad sumę ubezpieczenia określoną w umowie ubezpieczenia , nie będą wypłacone  przez towarzystwo ubezpieczeń .

Jak doubezpieczyć samochód po szkodzie?

Jeżeli chcemy doubezpieczyć samochód, powinniśmy skontaktować się z firmą, w której kupiliśmy polisę autocasco. Zazwyczaj już na infolinii udzielą nam informacji, jakiego rodzaju dokumenty musimy przedłożyć I co musimy podpisać. Umowę doubezpieczenia samochodu podpisujemy w trakcie trwania polisy AC. Po podpisaniu dokumentu pamiętajmy o dopłaceniu za składkę. Warto już zawczasu skonsultować  się z towarzystwem ubezpieczeniowym, czy nie będzie bardziej opłacało się nam wykupienie odnawialnej sumy ubezpieczenia, a nie dopłacanie do składek w trakcie trwania umowy AC.

Należy również wziąć pod uwagę, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wykup konsumpcji sumy ubezpieczenia. Warto o to zapytać już podczas szukania ubezpieczenia dla swojego samochodu.

PODSUMOWANIE:

  • Suma ubezpieczenia jest maksymalną kwotą, którą towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca właścicielowi samochodu w przypadku, gdy dojdzie do zniszczeń, szkody całkowitej lub utraty pojazdu.
  • Zakład ubezpieczeniowy nie wypłaci swojemu klientowi więcej niż wynosi suma ubezpieczenia.
  • Każdorazowo po wypłacie odszkodowania za zdarzenie suma ubezpieczenia pomniejszana jest o przyznaną kwotę, która została przekazana klientowi towarzystwa ubezpieczeniowego.
  • Wykorzystanie części kwoty z sumy ubezpieczenia nazywamy konsumpcja sumy ubezpieczenia.
  • Niektóre zakłady ubezpieczeń proponują swoim klientom odnawialną sumę ubezpieczenia. W takiej sytuacji po każdym  zdarzeniu nie następuje zmniejszenie sumy ubezpieczenia.
  • Zakłady ubezpieczeń oferują swoim klientom tak zwane doubezpieczenie pojazdu. Dzięki temu po zapłacie składki suma ubezpieczenia określona w dotychczasowej umowie zostanie podwyższona.
  • Jeżeli nie posiadamy odnawialnej sumy ubezpieczenia lub nie doubezpieczymy naszego pojazdu, po zdarzeniu może się okazać, że suma, którą towarzystwo ubezpieczeniowe będzie musiało nam wypłacić w ramach podpisanej umowy ubezpieczenia, nie wystarczy na pokrycie wszystkich szkód, które powstały na pojeździe.
  • W przypadku ubezpieczenia autocasco może dojść do sytuacji, gdy klient towarzystwa ubezpieczeniowego całkowicie wykorzysta sumę ubezpieczenia i ubezpieczyciel nie pokryje szkód powstałych podczas zdarzenia. Gdy tak się zdarzy, za zniszczenia właściciel pojazdu będzie zobowiązany zapłacić z własnej kieszeni.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej