Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Każda szkoda zgłoszona z AC wiąże się z utratą zniżek. Chyba że zdecydowałeś się na dodatkową ochronę w ramach swojego ubezpieczenia. Jest też kilka innych sposobów na to, jak nie stracić zniżek na AC. Podpowiadamy.

Cena ubezpieczenia AC zależy od przynajmniej kilkunastu czynników. Jednym z istotniejszych jest bezpieczna i bezszkodowa jazda. Co więcej, za bezszkodową jazdę dostajesz u ubezpieczyciela zniżkę, dlatego warto dbać o „czystą” historię szkodową. Wypadki jednak się zdarzają mimo najszczerszych chęci. Jak nie stracić zniżek na AC, gdy przytrafi nam się obcierka lub szkoda parkingowa?

Zniżka na AC za bezszkodową jazdę

Zanim odpowiemy na pytanie, jak nie stracić zniżek na AC, wyjaśnijmy, o jakie zniżki chodzi. Najpopularniejszą zniżką w ubezpieczeniach komunikacyjnych jest tzw. bonus-malus, czyli upust za każdy rok bezszkodowej jazdy. Działa to tak, że po każdych 12 miesiącach  dostajesz zniżkę na ubezpieczenie AC (ale też i OC) pod warunkiem, że nie likwidowałeś ze swojej polisy żadnej szkody. 

Maksymalnie zniżka może wynieść 60 proc., a jej uzbieranie najczęściej zajmuje 6 lat. Są jednak wyjątki, bo każde towarzystwo ma własny sposób naliczania upustu bonus-malus. Może się więc zdarzyć, że na maksymalną zniżkę popracujesz tylko 3 lata lub aż 8 lat. Są też zakłady, które dadzą ci nawet 70 proc. zniżki pod warunkiem, że masz prawo do maksymalnego upustu i kupujesz pakiet OC+AC

Zniżki zbierasz niezależnie od towarzystwa i możesz je przenosić pomiędzy ubezpieczycielami. Pamiętaj tylko, że nowy zakład może przeliczać zniżki za dany okres inaczej niż poprzedni. 

Utrata zniżek na AC

Najczęstszym powodem utraty zniżek na AC jest likwidacja szkody w ramach tej polisy. Jeśli zgłosisz się do ubezpieczyciela o odszkodowanie z tytułu naprawy auta, w związku z jego kradzieżą czy całkowitym zniszczeniem, tracisz zniżki. Na szczęście, nie wszystkie od razu. Za każdy rok ze zgłoszoną szkodą zazwyczaj tracisz 10 proc. upustu. Zdarzają się też towarzystwa, gdzie może to być więcej – 20 czy 30 proc. i to po każdej szkodzie.  Maksymalnie możesz dobić do 60 proc. zwyżki. Na tym właśnie polega bonus-malus, że jak wahadło działa w dwie strony. 

Przykładowo, jeśli miałeś 30 proc. upustu, ale w kolejnych 4 latach likwidowałeś szkodę z AC, lądujesz na 10 proc. zwyżki (30-40=-10) przy założeniu spadku o 10 proc. za każdy rok ze szkodą. 

Zniżki na AC możesz też stracić za przerwę w ubezpieczeniu. Każdy rok, w którym nie kupujesz polisy AC, oznacza najczęściej minus 10 proc. w upuście. Ale uwaga, jeśli miałeś w tym czasie OC, to w niektórych towarzystwach zniżka wypracowana na tym ubezpieczeniu przenosi się na casco. Nie zawsze w całości. Znowu, zależy to od ubezpieczyciela. 

Jak nie stracić zniżek na AC – sposoby

Jest kilka sposobów – poza brakiem szkód – na to, jak nie stracić zniżek na AC. Oto one:

  1. Ochrona zniżek lub gwarancja zachowania zniżek – dodatkowa klauzula w ubezpieczeniu AC, która gwarantuje zachowanie zniżki w kolejnym roku mimo zgłoszonej szkody. Pod warunkiem, że kolejne AC kupisz w tym samym zakładzie ubezpieczeń. Ochrona zniżek kosztuje niewiele, zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Nie wszędzie jest dostępna i nie wszędzie działa na tych samych zasadach. 
  2. Ridersy, czyli poszerzenie ochrony o określone zdarzenia, przykładowo: uszkodzenie opony czy szyb. W przypadku szkód, które obejmują te ubezpieczenia, nie tracisz zniżek na AC. 
  3. Samodzielna naprawa pojazdu przy niewielkich uszkodzeniach. Nie każdą szkodę musisz zgłaszać do swojego towarzystwa. Jeśli naprawa nie będzie kosztowna lub uszkodzenie jest nieznaczne (mała i płytka rysa na lakierze) nie ma sensu iść z tym do ubezpieczyciela. A jak nie ma zgłoszonej szkody, to nie ma utraty zniżek na AC.
  4. Likwidacja szkody z OC sprawcy. Jeśli do uszkodzeń doszło nie z twojej winy, nie likwiduj szkody w ramach AC, bo polecą ci zniżki. Chyba że nie masz wyjścia, bo np. wpadłeś na dzikie zwierzę czy wjechałeś w dziurę na drodze. Wtedy jest szansa na regres, czyli towarzystwo zwróci się do odpowiednich instytucji o zwrot wypłaconego ci odszkodowania. Jeśli dojdzie do regresu, zniżek nie tracisz i co ważne, zdarzenie znika ci z historii szkodowej w UFG
  5. Brak przerwy w ubezpieczeniu komunikacyjnym, o którym pisaliśmy wyżej. To jeden z najprostszych sposobów na to, jak nie stracić zniżek na AC. 

PODSUMOWANIE:

  • Najpopularniejszą zniżką na AC jest tzw. bonus-malus, czyli upust (od 10 do 60 proc.) za każdy kolejny rok bez szkody. 
  • Najlepszym sposobem na to, jak nie stracić zniżek na AC – poza brakiem szkód – jest wykupienie dodatkowej klauzuli ubezpieczeniowej, tzw. ochrony zniżek. 
  • Przed utratą zniżek na AC mogą chronić też dodatkowe ubezpieczenia opon i szyb. 
  • Zniżki na AC traci się także za każdy rok przerwy w tym ubezpieczeniu.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej