Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Jazda bez ubezpieczenia może słono kosztować – to fakt. Ważna polisa OC jest tym, co każdy kierowca mieć musi. Od tej reguły nie ma absolutnie żadnego odstępstwa. Zdarzają się jednak śmiałkowie, którzy próbując szczęścia, wyjeżdżają na drogę bez ważnej polisy. Mandat za jazdę OC to najmniej dotkliwa konsekwencja… 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

O obowiązku ubezpieczenia OC doskonale wie każdy kierowca. Czasem jednak poszukując oszczędności – bardziej lub mniej świadomie – decyduje się na jego uniknięcie. Kierowca, który nie zadba o polisę komunikacyjną, nie uniknie z pewnością konsekwencji jej braku. Czym skutkuje jazda bez ubezpieczenia? Jaka kara za brak OC grozi zmotoryzowanym? 

Jazda bez ubezpieczenia…

…jest niedopuszczalna – i jest to fakt, z którym nie ma sensu dyskutować. Dokumentem regulującym zasady ubezpieczenia OC jest Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Obowiązek ten nie ominie nikogo. Jeśli wychodzisz z założenia, że przy odrobinie szczęścia uda Ci się oszukać system, jesteś w błędzie. Wielu kierowców wierzy, że jazda bez ubezpieczenia może wyjść na jaw jedynie w przypadku kontroli drogowej.

Kiedyś rzeczywiście tak było… A skoro te przeprowadzane są na wyrywki, rośnie prawdopodobieństwo, że mandat za jazdę bez OC, może Cię ominąć. Tymczasem nic bardziej mylnego! Aktualnie większość przypadków jazdy bez ubezpieczenia OC wychodzi na jaw bez udziału policji. Jak to możliwe? Kierowcy, którzy nie dopełnili obowiązku ubezpieczenia są namierzani za pomocą ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych i Centralnej Ewidencji Pojazdów. Baza danych przeszukiwana jest przez specjalne algorytmy, które wykrywają wszystkie przerwy w ubezpieczeniu. 

Mandat za brak ubezpieczenia auta: czy to koniec konsekwencji?

Jazda bez OC? Mandat to nie jedyna kara dla nieubezpieczonych kierowców. Ten dostaniesz w momencie kontroli drogowej. Poza tym, będziesz musiał rozliczyć się z UFG, a tutaj kary finansowe będą już zdecydowanie dotkliwsze. Pamiętaj, że nawet jeden dzień bez OC, dla właściciela samochodu osobowego, to 1120 złotych kary. Jeśli jazda bez ważnego ubezpieczenia wyniesie powyżej 14 dni – z portfela nieubezpieczonego kierowcy upłynni się już 5600 złotych. 

Oto aktualne stawki kar za brak OC:

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
Od 1 do 3 dni 1120 zł 1680 zł 190 zł
Od 3 do 14 dni 2800 zł 4200 zł 470 zł
Powyżej 14 dni  5600 zł 8400 zł 930 zł

Kwota robi wrażenie, ale jeszcze większe wrażenie mogą zrobić koszty leczenia, rehabilitacji czy zadośćuczynienia, której będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni w przypadku spowodowania szkody nieubezpieczonym pojazdem. Jeśli w wypadku ucierpi osoba trzecia, wszystkie wydatki związane z jej leczeniem, będą spoczywać na Tobie. Koszty te mogą wynieść nawet kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset tysięcy złotych! 

Brak OC: dlaczego ryzykujemy jazdą bez OC?

Zostałeś wykryty przez UFG jako nieubezpieczony kierowca? Jesteś tym szczerze zaskoczony, ponieważ zawsze sumiennie wywiązywałeś się ze swojego obowiązku? Być może nieumyślnie doprowadziłeś do przerwy w ubezpieczeniu. Jak mogło do tego dojść? Opcji jest kilka. Do sytuacji, w której będziesz poruszał się autem bez ważnego ubezpieczenia mogło dojść na przykład wówczas, gdy kupiłeś samochód z OC po poprzednim właścicielu.

W takim przypadku, ubezpieczenie jednak nie przedłużyło się automatycznie, a Ty jeśli przegapiłeś datę końca umowy, zostałeś bez ochrony. Przerwa w ubezpieczeniu może być także wynikiem zaległości w spłacie raty OC – jest to druga sytuacja, w której ubezpieczyciel nie odnowi z automatu ubezpieczenia. Jeśli korzystasz z OC zbywcy pojazdu albo zdecydowałeś się na OC na raty – bądź czujny, aby nie okazało się, pokonujesz drogi bez obowiązkowej ochrony. 

Umorzenie kary za brak OC: czy jest możliwe? 

Zastanawiasz się, jak uniknąć kary za brak OC? Co do zasady, UFG nie rezygnuje z kar dla nieubezpieczonych kierowców. Albo płacisz OC, albo musisz ponieść karę płacąc za jego brak. Przepisy dopuszczają jednak umorzenie kary za brak ubezpieczenia w jednym konkretnym przypadku. Jeśli jesteś w stanie udowodnić trudną sytuację finansową, możesz liczyć na bardziej przychylne traktowanie i umorzenie lub udzielenie ulgi w spłacie. Jeśli z kolei kara jest wynikiem niedopilnowania i przegapienia końca umowy, będziesz musiał zapłacić za swoje niezorganizowanie. 

PODSUMOWANIE: 

  • Nieubezpieczonych kierowców wykrywa nie tylko policja podczas kontroli drogowej. Większość przypadków braku OC namierzana jest za pomocą ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych i Centralnej Ewidencji Pojazdów.
  • Jazda bez ubezpieczenia niesie za sobą wiele konsekwencji – począwszy od mandatu za brak OC i kary nałożonej przez UFG, aż po pokrycie kosztów wszystkich szkód poniesionych w wypadku przez osoby trzecie. 
  • Jeśli korzystasz z polisy zbywcy pojazdu pamiętaj o kontroli daty końca umowy – w tym przypadku ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie.
  • Co do zasady, UFG nie rezygnuje z kar dla nieubezpieczonych kierowców. Wyjątek stanowi jedynie trudna sytuacja finansowa, w której to kierowca może wnioskować o umorzenie bądź udzielenie ulgi w spłacie.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej