Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 20.12.2021 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Zakup auta to dopiero początek wydatków. Ubezpieczenia, okresowe przeglądy, wymiana opon, naprawy, nie wspominając o paliwie – to wszystko kosztuje. Rocznie samochód wyciąga ci z kieszeni kilka tysięcy złotych. Czy można coś z tym zrobić? Poznaj nasze sposoby na to, jak obniżyć koszty eksploatacji samochodu.

Szacuje się, że po polskich drogach porusza się 20 mln samochodów. Przybywa gospodarstw domowych, gdzie na rodzinę przypada więcej niż jedno auto. Oznacza to, że posiadanie samochodu jest dla nas bardzo ważne, mimo że wiąże się z dużymi kosztami stałymi. 

Koszty eksploatacji samochodu – tyle płacimy rocznie 

Koszty utrzymania samochodu w dość znaczący sposób obciążają domowy budżet. I to niezależnie od tego, czy chodzi o nowe czy używane pojazdy. Poza samym zakupem, nierzadko rozłożonym na raty, w ramach codziennego utrzymania auta musimy wziąć pod uwagę następujące koszty stałe:

 • paliwo, 
 • okresowe przeglądy (średnio raz na rok),
 • wymiana płynów eksploatacyjnych (raz na rok),
 • wymiana opon (2 razy do roku), 
 • zakup nowych opon (średnio raz na 5 lat),
 • ubezpieczenie, 
 • okresowe naprawy, 
 • inne (np. myjnia, czyszczenie tapicerki, kosmetyki do samochodu itp.).

Punktów sporo, ale nie dają one jeszcze wyobrażenia o kwotach. Zróbmy więc małą symulację – jeździsz 1000 km miesięcznie, silnik pali 7 l/100 km, a średni koszt pa liwa to 4,50 zł. Mam pierwsze 315 zł na koncie. Dorzucamy OC, które średnio kosztuje ok. 800 zł (razem z dodatkowymi polisami koszta wskoczą na przynajmniej 1500-2000 zł). Do tego doliczamy 1000 zł za przegląd techniczny oraz okresowe badanie, 150 zł na płyny, 300 zł na wymiany opon plus 250 zł za nowe opony (rozbiliśmy koszt nowych opon na 5 lat).

Czytaj także: Jak obliczyć spalanie paliwa

Dokładamy rezerwę na potencjalne naprawy – zachowawcze 800 zł – i zrobiło nam się ponad 7 tys. zł rocznych wydatków na jedno auto. I to w opcji z „gołym” OC, bez dodatkowych ubezpieczeń. Sporo, a to tylko orientacyjne, uśrednione zestawienie, w którym nie wzięliśmy pod uwagę tego, ile zapłaciłeś za auto i utraty jego wartości w czasie. 

Jak obniżyć koszty eksploatacji samochodu – nasze sposoby

Jak już wiemy, koszty eksploatacji samochodu, są niemałe. Zastanówmy się więc, co możesz zrobić, by je obniżyć. Uprzedzamy, do połowy pewnie nie zejdziesz, ale trochę grosza może ci zostać w kieszeni. Oto nasze sposoby.

 1. Tankowanie. Jeśli masz sprawdzone miejsce z paliwem w dobrej cenie, staraj się tak zrobić, by tankować tylko tam. Zorientuj się też, czy twoja stacja ma określone dni, kiedy paliwo zazwyczaj jest droższe (np. weekendy) i wtedy nie rób zakupów. 
 2. Odpowiednie warsztaty. Wiadomo, że w autoryzowanych serwisach za przeglądy i naprawy zapłacisz więcej niż w warsztacie „pana Józka”. Ale i na ASO jest sposób – dodatkowe usługi ubezpieczeniowe. Do swojej polisy OC za niewielkie pieniądze zawsze możesz dokupić usługę, dzięki której ktoś za ciebie zajmie się okresowymi przeglądami i naprawami. Dostaniesz w cenie doroczną wymianę płynów eksploatacyjnych i do tego skorzystasz ze zniżek w ASO na części zamienne. Części taniej możesz też kupić w internecie. 
 3. Cashback za tankowanie i programy lojalnościowe są także dobrym sposobem na oszczędności. Programy bonusowe wybieraj takie, w których są dostępne usługi około samochodowe (tankowanie paliwa, wymiana opon itp.), w ten sposób obniżysz koszty eksploatacji samochodu!
 4. Ekonomiczna jazda. Dzięki spokojnej, płynnej jeździe znacząco możesz obniżyć koszty spalania. Jeśli do tego dorzucisz zawsze dobrze napompowane opony i opróżniony bagażnik z niepotrzebnych rzeczy, wskaźnik zużycia paliwa dodatkowo pójdzie w dół. 
 5. Dobre ubezpieczenie. Koszty za polisę możesz obniżyć także dzięki zmianie ubezpieczyciela (nowi klienci mogą liczyć na preferencyjne składki) oraz odpowiednim dobraniem zakresu. Przykładowo, zamiast kupować AC ze stałą sumą ubezpieczenia wybierz opcję zmiennej, zamiast warsztatu – kosztorys itd. (więcej na ten temat piszemy tutaj: OC w wariancie kosztorysowym). Pamiętaj, w pakiecie masz zawsze taniej niż gdy kupujesz poszczególne polisy oddzielenie. Towarzystwa lubią też nagradzać swoich klientów zniżkami za ubezpieczenie więcej niż jednego auta. 
 6. Odpowiedni samochód. Zawsze przed zakupem samochodu, zorientuj się w jego kosztach utrzymania. Jeśli nie masz dużego budżetu na pokrycie bieżących kosztów, lepiej kup auto o niskich kosztach eksploatacyjnych. Przykładowo zamiast SUVa, miejski model lub kombi z mniejszym silnikiem.

PODSUMOWANIE:

 • Stałe roczne koszty eksploatacji samochodu są sięgają kilku tysięcy złotych. 
 • Jest kilka sposobów na niższe koszty utrzymania samochodu, m.in.: planowanie tankowania, zmiana ubezpieczyciela, ekonomiczna jazda, korzystanie z programów lojalnościowych i cashbacków. 
 • Sporym wydatkiem samochodowym są przeglądy, naprawy i części zamiennie. Możesz je obniżyć np. dzięki ubezpieczeniu wraz z usługą wsparcia w serwisowaniu auta. W ramach polisy masz też zniżki ASO, np. na części zamienne czy raz do roku darmową wymianę płynów eksploatacyjnych.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej