Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Nie tylko wypadki chodzą po ludziach. Nie ma nic bardziej denerwującego niż nagła awaria samochodu i wszelkie jej konsekwencje, szczególnie jak jesteś w trakcie dłuższej podróży. Na takie okoliczności wymyślono specjalne ubezpieczenie. Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić assistance, my rozwiejemy twoje wątpliwości.  

Ubezpieczenie assistance jest jednym z popularniejszych dodatków do podstawowej ochrony komunikacyjnej. Zgodnie z danymi ARC Rynek i Opinia taką polisę ma 42 proc. kierowców. Najczęściej kojarzymy ją z pomocą drogową. Na tym jednak nie wyczerpuje się paleta możliwych usług tego produktu. Jest wiele innych powodów, które pozwalają twierdząco odpowiedzieć na pytanie: czy warto kupić assistance dla twojego auta?

Czy warto kupić assistance w najbogatszej opcji?

Assistance, jak zresztą i inne ubezpieczenia, ma gwarantować spokój. Różnorodność dostępnych ofert powoduje, że łatwo dobierzesz coś dla siebie. Assistance drogowe z grubsza można podzielić na dwie grupy. Jedna z nich to produkty tanie lub sprzedawane w cenie ubezpieczenia OC lub OC+AC. Mają wąski zakres i najczęściej możesz z nich skorzystać tylko, gdy zdarzy ci się wypadek. Druga grupa to wersje „na bogato” oferowane jako dodatek do podstawowych produktów komunikacyjnych, które chronią cię zarówno przy wypadku, jaki i w sytuacji awarii lub kradzieży pojazdu. Czy warto kupić assistance w tej bogatszej opcji?

Zwyczajowo zakres assistance kojarzymy z pomocą drogową i holowaniem (więcej o holowaniu przeczytasz w artykule „Jak holować auto prawidłowo i bezpiecznie„). Słusznie, bo to najczęściej wykorzystywana usługa, ale możliwości masz znacznie więcej. Na pomoc możesz liczyć w przypadku poważnych zdarzeń, gdzie potrzebna będzie pomoc medyczna, jak i drobnych kłopotów jak np. koniec paliwa, rozładowany akumulator czy zagubione kluczyki. W ramach assistance masz też zapewnioną pomoc prawną, informacyjną, kierowcę zastępczego, a nawet opiekę nad dziećmi czy zwierzętami, gdy z powodu zdarzenia na drodze nie możemy się przez jakiś czas nimi zająć. Więcej o zakresie assistance samochodowego piszemy na stronie Assistance Premium – pomoc w drodze.

Kiedy możesz liczyć na pomoc?

Nadal zastanawiasz się, czy warto kupić assistance drogowe? To mamy dla ciebie zestawienie najbardziej typowych problemów, w których usługa pomocowa jest na wagę złota. 

  1. Złapana guma. Niby nic wielkiego, ale kto się uczył zmiany koła na kursie? Masz niespodziewanego kapcia, zgłaszasz to i albo pomoc drogowa zmieni ci koło na miejscu zdarzenia, albo – jeśli pomoc od ręki jest niemożliwa – odholuje auto do najbliższego warsztatu.
  2. Holowanie auta. Bez assistance ta usługa sporo kosztuje, szczególnie, gdy potrzebujesz jej za granicą. Jeśli masz assistance, to kontaktujesz się z ubezpieczycielem i pomoc dostajesz szybko i bez dopłaty. 
  3. Awaria, samochód nie chce zapalić. Powodów może być wiele, a najczęściej są to rozładowany akumulator, problem techniczny lub zamarznięte paliwo. Pomoc w ramach assistance jest po to, by ekipa przyjechała w miejsce, gdzie się znajdujesz i spróbowała odpalić twoje auto. Jeśli jej się to nie uda – masz zagwarantowane holowanie do najbliższego warsztatu. 
  4. Brak paliwa w baku. Wbrew pozorom zdarza się i to często. W ramach assistance drogowego możesz skorzystać z opcji dowózki paliwa. 
  5. Zgubione kluczyki lub zatrzaśnięte w samochodzie. I w tym przypadku zamiast szukać pomocy nie wiadomo gdzie, wystarczy, gdy skorzystasz właśnie z ubezpieczenia assistance. 
  6. Samochód zastępczy. Tak, tak, assistance jest i od takiej usługi. Przydaje się, gdy z powodu awarii swoim autem dalej nie pojedziesz, a musisz koniecznie dostać się w konkretne miejsce. 

Usług pomocowych przydatnych w awaryjnych sytuacjach jest więcej – organizacja noclegu, pomoc medyczna, prawna czy tłumacza itd. Na wszystkie możesz liczyć w Polsce i w Europie, wszystko zależy od wariantu, który wybrałeś.

Czy warto kupić assistance dla starszego auta?

Czasem jest tak, że jak mamy starszy samochód, to wydaje nam się, że poza OC nie warto zawracać sobie głowy innymi ubezpieczeniami. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza gdy myślimy o assistance. Nieprzewidziane awarie, problemy techniczne pojawiające się wraz ze zużyciem, mniej wydajny akumulator – to typowe problemy wiekowych aut. Assistance może okazać się bardzo dobrym wydatkiem. Tego typu polisa kosztuje stosunkowo niewiele,  a w zamian daje spory katalog usług. Dobry assistance można mieć poniżej 200 zł, a gdy kupujesz w pakiecie, możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. 

Jeśli dalej zastanawiasz się, czy warto kupić assitance, wyjaśniamy kiedy może być ono pomocne? Gdy regularnie korzystasz z auta, dużo podróżujesz, wyjeżdżasz samochodem na wakacje lub masz używany pojazd. A co, jeśli mało jeździsz, ale chcesz się wybrać samochodem na wakacje? Wtedy możesz kupić polisę na określony czas. Ubezpieczyciele mają w swojej ofercie warianty krótkoterminowe, np. jedno- lub dwutygodniowe. 

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie assistance gwarantuje szereg usług pomocowych, gdy zdarzy nam się wypadek, awaria lub kradzież samochodu. 
  • Zakup assistance drogowego powinni rozważyć ci, którzy regularnie używają auta do codziennego przemieszczania się, odbywają dużo podróży za kierownicą lub mają używane lub starsze pojazdy. 
  • Oferta assistance drogowych jest bardzo zróżnicowana, dzięki temu możesz dobrać zakres, który jest najbardziej zbliżony do twoich potrzeb.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej