W ogólnym natłoku różnych spraw okazało się, że twój samochód ma podwójne ubezpieczenie OC? Jak mogło do tego dojść, że auto ma w tym samym czasie dwie aktywne polisy? Czy można to jakoś odkręcić? Czy wypowiedzenie podwójnej polisy wymaga skomplikowanych formalności? Oto najważniejsze informacje na ten temat.
Z tego artykułu dowiesz się...
Czym jest podwójne OC?
OC to obowiązkowe ubezpieczenie każdego pojazdu mechanicznego. Co ciekawe, przypisane jest ono do pojazdu, a nie do kierowcy. Za jego brak po kontroli policyjnej lub kontroli UFG zapłacimy surową karę sięgającą nawet kilku tysięcy złotych. Jednak nadmiar OC też nikogo nie uszczęśliwi, bo wiąże się z niepotrzebnym wydatkiem kilkuset, a nawet więcej złotych. Czym jest podwójne ubezpieczenie OC? To sytuacja, gdy to samo auto jest jednocześnie ubezpieczone u dwóch różnych ubezpieczycieli. W jaki sposób może do tego dojść?
Chyba najważniejsza informacja dotycząca polisy OC dotyczy faktu, że jeśli zawarłeś całoroczne obowiązkowe ubezpieczenie i nie zmieniłeś samochodu, będzie się ona odnawiała automatycznie. Może tak się dziać w nieskończoność, dopóki z jakiegoś powodu nie złożysz w firmie ubezpieczeniowej wypowiedzenia OC. Tylko tak, wykupując nową polisę, unikniesz pułapki podwójnego OC.
Dwa ubezpieczenia OC na jedno auto – jak to możliwe?
Oto klasyczne przykłady sytuacji, w których pojazd może mieć aktywne dwie polisy OC. Wszystkie wynikają przede wszystkim z braku skutecznego wypowiedzenia poprzedniego ubezpieczenia:
- kierowca kupuje nowy samochód i otrzymuje od poprzedniego właściciela aktywną polisę OC. Jednak stwierdza, że znalazł lepszą ofertę. Kupuje więc nowe OC, ale zapomina wypowiedzieć ubezpieczenie, z którego rezygnuje. Może go wtedy czekać niespodzianka w postaci rekalkulacji składki po zbywcy samochodu i informacja o potrzebie dopłacenia pewnej sumy.
- właściciel samochodu nieświadomie, przez roztargnienie lub niefrasobliwość nie złożył wypowiedzenia dzień przed końcem ubezpieczenia i jego polisa przedłużyła się automatycznie. W tym czasie wykupił bardziej korzystną ofertę. Teraz ma podwójne OC. Taka sytuacja zdarza się często młodym, niezorientowanym kierowcom, którzy szukają tańszych polis, bo ceny OC w ich przypadku są bardzo wysokie.
- kierowca wysłał zwykły list lub maila z wypowiedzeniem OC do ubezpieczyciela, jednak korespondencja z jakiegoś powodu nie dotarła dzień przed końcem polisy. Może też się zdarzyć, że na dokumencie zabraknie ważnych danych lub podpisu ubezpieczonego. Wówczas także automatyczne przedłużenie OC staje się faktem.
Podwójne OC – kiedy można je wypowiedzieć?
Na szczęście dwie aktywne polisy OC dla jednego samochodu nie stawia cię w sytuacji bez wyjścia. Jeśli już zorientujesz się, że twoje auto ma podwójne ubezpieczenie OC, wypowiedzenie ratuje cię z opresji. Kiedy można złożyć wypowiedzenie niechcianej polisy? Okazuje się, że w każdym momencie jej trwania. Na dodatek przepisy dotyczące tej kwestii uległy znacznemu złagodzeniu. Nowelizacja z 2013 dotycząca ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli wyszła naprzeciw kierowcom, których dotknęło podwójne OC.
Co prawda nadal trzeba wypowiedzieć jedną z polis, ale już nie trzeba za obydwie płacić w całości, jak prawo nakazywało wcześniej. Za wypowiedziane ubezpieczenie płacimy tylko kwotę za faktyczny okres ochrony, czyli np. tylko za 2 tygodnie. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Jaką umowę można wypowiedzieć?
Skoro już wiadomo, ze jedną z umów podwójnego OC można wypowiedzieć, to pozostaje pytanie – którą? Okazuje się, że nie tę, którą właśnie kupiliśmy czyli nowo zawartą. Wypowiedzeniu podlega tylko ta polisa, która automatycznie się wznowiła.
Jednak warto przypomnieć, że można odstąpić od umowy również w przypadku umowy ubezpieczenia, którą właśnie zawarliśmy. Dotyczy to sytuacji, kiedy kupiliśmy polisę na odległość czyli przez Internet lub telefonicznie. Wówczas w ciągu 30 dni od dnia zakupu można z niej zrezygnować.
W jaki sposób wypowiedzieć podwójne OC?
Wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia jest bardzo proste. Oto jak należy to zrobić krok po kroku:
- najpierw ściągnij odpowiedni formularz, najlepiej ze strony konkretnego ubezpieczyciela
- następnie uzupełnij formularz o niezbędne dane
- złóż dokument w towarzystwie, w którym polisa przedłużyła się automatycznie lub zawarł ją poprzedni właściciel samochodu
- możesz to zrobić osobiście lub wysyłając list polecony (wypowiedzenie liczy się od dnia nadania), niektóre towarzystwa przyjmują wypowiedzenie w formie skanu lub zdjęcia z widocznym podpisem przesłane mailem lub faksem.
Co powinien zawierać dokument?
Wypowiedzenie polisy ubezpieczeniowej, aby było skuteczne, musi zawierać następujące elementy:
- dane osobowe właściciela oraz współwłaściciela
- dane pojazdu czyli markę, model i numer rejestracyjny.
- informacje o polisie, jej numer, okres ważności oraz nazwę i adres ubezpieczyciela
- własnoręczny podpis
PODSUMOWANIE:
- Podwójne ubezpieczenie OC (czyli dwie aktywne polisy dla jednego auta) może powstać po zmianie ubezpieczyciela lub kupnie nowego samochodu.
- Wypowiedzenie można złożyć tylko w przypadku polisy po zbywcy lub odnowionej automatycznie.
- Trzeba zapłacić za każdy dzień trwania polisy, którą wypowiadamy.
- Wypowiedzenie można złożyć w formie pisemnej osobiście, pocztą lub przez Internet w dowolnym czasie trwania polisy.
Przeczytaj więcej na temat: ubezpieczenie samochodu
Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?
Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?
Ubezpieczenie auta od szkód
Ubezpieczenie auta od szkód
Ubezpieczenie samochodu bez tablic rejestracyjnych
Ubezpieczenie samochodu bez tablic rejestracyjnych
Ubezpieczenie samochodu który nie jeździ
Ubezpieczenie samochodu który nie jeździ
Zmiana danych w polisie OC
Zmiana danych w polisie OC
OC z wyprzedzeniem
OC z wyprzedzeniem
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu