Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 01.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Standardowe OC wykupujemy na cały rok. Jednak istnieje kilka sytuacji, kiedy polisa może obejmować krótszy okres. Takie OC przeznaczone jest zarówno dla klientów indywidualnych jak i dla firm zajmujących się sprzedażą i kupnem samochodów. Wtedy właśnie taką polisę określamy jako ubezpieczenie OC komisowe. Poznaj szczegóły z nim związane. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

OC  i  OC krótkoterminowe – różnice

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i musi je posiadać każdy pojazd mechaniczny. OC na miesiąc działa na tej samej zasadzie, co standardowa polisa. Oznacza to, że obejmuje identyczny zakres ochrony. Jednak różni się w kilku kwestiach. Przede wszystkim czasem trwania. Krótkoterminowe OC może zostać zawarte na minimum 30 dni lub 3 miesiące. Oczywiście zależy to od rodzaju pojazdu, który w ten sposób zostaje ubezpieczony. Różnica między tradycyjnym ubezpieczeniem, a polisą krótkoterminową polega też na tym, że można ją wykupić jedynie w kilku przypadkach. Ostatnia ważna różnica dotyczy faktu, że OC krótkoterminowe nie wznowi się automatycznie i wygasa po zakończeniu. 

Ubezpieczenie OC na miesiąc – dla kogo?

Logiczne wydaje się, że samochód osobowy, dostawczy czy ciężarowy musi być ubezpieczony przez cały rok. Przecież używamy tych pojazdów bez względu na sezon i pogodę. Podobną polisę musimy wykupić dla motocykli i ciągników rolniczych, mimo że te pojazdy są nieco bardziej sezonowe. Dla jakich pojazdów prawo przewiduje więc możliwość wykupienia OC krótkoterminowego?

Są to:

  • pojazdy ubezpieczone czasowo
  • auta sprowadzone z zagranicy
  • auta przeznaczone do sprzedaży w komisach
  • samochody zabytkowe i historyczne
  • pojazdy wolnobieżne.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule „Kiedy można wykupić OC na miesiąc? Wszystko o polisach krótkoterminowych”

OC komisowe 

Zacznijmy od przykładów OC krótkoterminowego dla firm. Wszystkie samochody sprzedawane w komisie, muszą posiadać ważną polisę OC. Jednak całoroczna polisa byłaby dla przedsiębiorców zdecydowanie nieopłacalna. Jak właściciele komisów sobie z tym radzą? Oczywiście na czas, kiedy auto stoi w komisie przedsiębiorca może korzystać z polisy byłego właściciela samochodu, jeśli jest ona jeszcze przez jakiś czas ważna.

Co jednak w momencie, gdy polisa OC na auto pozostawione do sprzedaży wygaśnie? Wówczas osoby prowadzące działalność gospodarczą związaną z handlem samochodami chętnie korzystają z ubezpieczenia krótkoterminowego znanego właśnie jako OC komisowe. Dlatego po zakupie samochodu z komisu musimy pamiętać, by wykupić dla niego całoroczną polisę OC.

Jak można kupić OC komisowe?

Na pytanie, jak wygląda polityka ubezpieczycieli w kwestii sprzedaży OC komisowego odpowiedź brzmi – bardzo różnie. Jakie opcje wchodzą w grę? Część firm ubezpieczeniowych w ogóle nie ma go w swojej ofercie. Inne firmy co prawda oferują OC krótkoterminowe, ale nie można go kupić online, a jedynie podczas wizyty u agenta. I wreszcie istnieją towarzystwa ubezpieczeniowe, które specjalizują się w ofercie OC krótkoterminowego.

Co ciekawe, jeśli krótkoterminowa polisa dostępna jest online, najczęściej przygotowana jest właśnie dla potrzeb dealerów samochodowych oraz komisów. Załatwienie formalności z kupnem OC jest bardzo proste i można je załatwić online. 

Ile kosztuje OC komisowe?

Właściciele komisów nie mają problemów z opłaceniem OC samochodów przeznaczonych do sprzedaży, ponieważ cena za ich polisę jest naprawdę symboliczna. Auta stoją przecież bezpiecznie na ogrodzonym terenie. Dlatego za OC krótkoterminowe średnia cena wynosi ok. 70 zł. Jeszcze do niedawna polisy krótkoterminowe mogli kupować wyłącznie przedsiębiorcy. Obecnie ten przywilej otrzymali także niektórzy klienci indywidualni. 

OC krótkoterminowe – dla jakich pojazdów?

Przedsiębiorcy korzystają często z maszyn, dla których także można wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie. Chodzi przede wszystkim o pojazdy wolnobieżne, czyli takie, których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h. Dotyczy to więc wszelkiego typu maszyn budowlanych, leśnych lub transportowych. W ich przypadku najkrótszy możliwy czas trwania ochrony ubezpieczeniowej to 3 miesiące.

W przypadku klientów indywidualnych, mogą oni wykupić krótkoterminowe OC dla pojazdów zabytkowych. Takie auto  musi mieć co najmniej 40 lat lub co najmniej 25 lat i być uznane przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla historii motoryzacji.

OC krótkoterminowe – na jakie okazje?

Nie tylko nietypowe pojazdy mogą zostać objęte krótkoterminową polisą, ale także nietypowe okoliczności. Ubezpieczenie samochodu na miesiąc jest możliwe, gdy potrzebujemy je zarejestrować tylko czasowo. Robi się to, by na przykład wywieźć samochód za granicę lub przejechać nim tylko do warsztatu na czas naprawy lub przeglądu.  

PODSUMOWANIE:

  • W pewnych sytuacjach istnieje możliwość wykupienia OC krótkoterminowego zarówno dla firm (tzw. OC komisowe) jak i klientów indywidualnych.
  • Polisę krótkoterminową można wykupić dla pojazdów wolnobieżnych, zarejestrowanych czasowo, zarejestrowanych za granicą, zabytkowych oraz znajdujących się w komisach. 
  • OC komisowe to wydatek ok. 70 zł.
  • OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej