Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Przyczyn pożaru samochodu może być wiele, a średnia wartość szkody spowodowanej ogniem wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Często uszkodzenia spowodowane płomieniami są na tyle duże, że auto nie nadaje się do użytku. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu Autocasco od pożaru samochodu. Większość ofert dla AC dostępnych na rynku pozwala na uzyskanie środków, gdy auto uszkodzi lub zniszczy ogień. 

W  2019 roku w Polsce spłonęło blisko 10 tys. pojazdów – wynika z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Znakomitą większość – ponad 8 tys. – stanowiły samochody osobowe. Jeśli nie masz ubezpieczenia samochodu od pożaru, zazwyczaj nie masz gwarancji uzyskania rekompensaty za straty, szczególnie gdy pożar wynika z problemów technicznych auta. Nawet, gdy sprawca podpalenia jest znany, otrzymanie odszkodowania czy to z OC podpalacza, czy z powództwa cywilnego wcale nie jest pewne. Sprawca może być nieubezpieczony lub nie mieć pieniędzy na zadośćuczynienie. Najlepszym zabezpieczeniem finansowym na okoliczność pożaru samochodu jest więc zawarcie umowy ubezpieczenia AC.

AC od pożaru – najlepsza pomoc 

Praktycznie każde dobrowolne ubezpieczenie Autocasco chroni przed zniszczeniami spowodowanymi zdarzeniami losowymi, do których należy pożar samochodu. I dotyczy to zarówno tzw. pełnych AC, jak i produktów mini. Żeby mieć jednak pewność, co obejmuje wybrane przez ciebie AC, zapoznaj się z jego Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU)

Standardowo pożar należy do zdarzeń losowych. Ogólnie rzecz ujmując chodzi o sytuacje niezależne od działań właściciela auta, które pojawiają się samoistnie w wyniku działania czynnika termicznego. Co ważne, w opcji pełnego AC  w ochronie znajdują się też uszkodzenia wynikające np. z osmolenia. 

Uwaga!
W opcji mini casco może się zdarzyć, że z AC od pożaru dostaniemy odszkodowanie tylko w przypadku szkody całkowitej. Informacja na ten temat znajduje się w OWU.  

AC od pożaru – na to zwróć uwagę

Przy wyborze autocasco od pożaru zastanówmy się nad sumą ubezpieczenia. Gdy masz stosunkowo nowe i drogie auto, pomyśl o stałej sumie ubezpieczenia. Co to znaczy? Że przy wyliczaniu odszkodowania towarzystwo weźmie pod uwagę wartość pojazdu na dzień startu umowy ubezpieczenia, a nie na dzień szkody. Przy nowych samochodach, które szybko tracą na wartości cennikowej, jest to przydatna opcja. 

Pożar samochodu często kończy się szkodą całkowitą. Dobrze więc jeśli ubezpieczyciel daje ci w wybranej opcji AC możliwość przejęcia wraku. Samodzielna sprzedaż pozostałości auta zwykle jest trudniejsza. Poza tym przy przejęciu wraku wypłata odszkodowania wyniesie 100 proc. straty. Pamiętaj bowiem, że w przypadku szkody całkowitej, jeśli zatrzymujesz wrak, ubezpieczyciel standardowo wypłaca kwotę pomniejszą o wartość pozostałości, co czasem budzi sporo kontrowersji. 

Twoja wypłata może być też pomniejszona o udział własny i amortyzację, jeśli masz takie zapisy w swojej wersji AC. Co oznacza, że na konto trafi ci kwota pomniejszona o określony procent lub kwotę. Znowu, przy nowszych autach nie bardzo ci się to finansowo opłaca, gdy dojdzie do poważnej szkody. Jeśli możesz wyzeruj więc udziały własne i amortyzację. Spowoduje to wyższą składkę, ale po pierwsze, sprawdź czy o dużo, po drugie oszacuj co się bardziej opłaca – dopłata do naprawy szkód czy pełne ich pokrycie z ubezpieczenia. 

Pożar samochodu – kiedy AC od pożaru nie zadziała

Niezależnie czy masz dedykowane AC od pożaru czy pełne Autocasco, może się okazać, że nie dostaniesz odszkodowania. I nie chodzi tu tylko o celowe podpalenie własnego samochodu. Do najbardziej typowych wyłączeń, a więc sytuacji, gdy towarzystwo może odmówić ci wypłaty przy pożarze samochodu należą:

  • rażące niedbalstwo, 
  • brak badań technicznych, niewłaściwe serwisowanie i eksploatacja, o ile przyczyniły się do pożaru,
  • niezgodność informacji podanych przez posiadacza pojazdu ze stanem rzeczywistym, 
  • modyfikacje, o których właściciel auta nie powiadomił towarzystwa, 
  • wada fabryczna pojazdu, 
  • zwarcie elektryczne, samozapłon,
  • skutki prowadzenia działań wojennych, aktów terroryzmu, zamieszek, akcji protestacyjnych, blokady dróg itp.

Jeśli dostaniesz odmowę wypłaty odszkodowania, możesz się odwołać od decyzji ubezpieczyciela. Najlepiej zrobić to pisemnie i dość szybko. Ustawowo masz 3 lata, ale nie warto tyle czekać. W odwołaniu musisz wykazać, dlaczego twoje roszczenie jest zasadne. Ubezpieczyciel w ciągu 30 lub 60 dni (trudniejsze sprawy) musi dać ci odpowiedź. Przy kolejnej odmowie możesz zwrócić się ze skargą do Rzecznika Finansowego lub Rzecznika Konsumenta. Ostateczną ścieżką dochodzenia swoich roszczeń jest oczywiście sąd.

Autocasco od pożaru samochodu – ile kosztuje?

Ubezpieczenie AC jest droższe w porównaniu z obowiązkowym OC. Średnia cena wynosi ok. 1100 zł. Warto przed zakupem więc sprawdzić oferty wielu towarzystw zarówno pod względem kosztów, jak i zakresu zanim ostatecznie wybierzesz swoją polisę. Dla doświadczonych kierowców lub właścicieli starszych aut opcją budżetową jest mini AC od pożaru. Koszty „małego” Autocasco są znacznie niższe – zaczynają się już od niecałych 300 zł. 

PODSUMOWANIE:

  • Pożar samochodu oznacza zazwyczaj stratę całkowitą mienia albo poważne uszkodzenia auta. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie finansowe jest polisa AC. 
  • Standardowo każde AC w swoim zakresie ma ochronę przed pożarem. Możesz też kupić dedykowane autocasco od pożaru samochodu. W tym celu sprawdź oferty tzw. mini AC. 
  • AC od pożaru w wersji pełnej lub mini obejmuje sytuacje niezależne i nagłe, spowodowane działaniem czynnika termicznego. Autocasco zadziała także, gdy sprawca podpalenia jest nieznany.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpiecze...
Czytaj dalej
Nagrania egzaminów na prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy. Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wprowadzane zmiany w polskim prawie drogowym od 1 stycznia 2024 roku przynoszą rewolucyjne podejście do dokumentowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Obowiązek rejestrowania egzaminów istnieje już od ponad dekady, jednak dopiero teraz, wraz z nowelizacją przepisów, ośrodk...
Czytaj dalej