Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Mieszkasz i pracujesz w innej miejscowości, z której pochodzisz i jesteś zameldowany. Kupujesz samochód i załatwianie formalności na odległość byłoby bardzo trudne. Przecież pracujesz i pojawienie się w wydziale komunikacji znajdującym się kilkaset kilometrów dalej przekracza twoje możliwości. Co w takiej sytuacji? Na szczęście przepisy idą takim osobom na rękę. Okazuje się, że rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania jest możliwa. Oto, jakie formalności cię czekają.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Rejestracja samochodu – formalności

Rozpoczynając swoją przygodę z właśnie zakupionym samochodem, na pewno masz świadomość, że musisz go zarejestrować. Aby to zrobić, powinieneś udać się do wydziału komunikacji – to pierwsze skojarzenie z rejestracją pojazdu. Przy sobie musisz mieć spory plik dokumentów. Brak któregokolwiek powoduje, że czeka cię drugie podejście do okienka w urzędzie. Oto, jakie dokumenty są przy tej okazji niezbędne:

  • dokument tożsamości
  • wniosek o rejestrację pojazdu
  • dokument potwierdzający własność pojazdu – np. umowa kupna lub sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu
  • potwierdzenia wszystkich opłat
  • karta pojazdu – o ile została wydana
  • dowód rejestracyjny
  • aktualna polisa OC
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (o ile w dowodzie rejestracyjnym nie ma wpisu o ważnym badaniu technicznym).

Na załatwienie formalności masz tylko 30 dni. Czas biegnie szybko. Czy jako osoba, która pracuje daleko od miejsca zameldowania, zdążysz z wszystkim bez problemu? Jeśli masz co do tego obawy, ratuje cię możliwość, jaką jest rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania.

Rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania – przyczyny

Już wiadomo, że rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania jest możliwa. Teraz warto się więc zastanowić, dlaczego w ogóle niektórzy właściciele samochodów chcą lub muszą załatwić formalności w innym powiecie niż są zameldowani. Obecnie sporo ludzi, zwłaszcza młodych, przenosi się w inne miejsce za pracą. Bywa, że niektórzy przeprowadzają się nawet co kilka lat na przykład wysyłani przez pracodawcę w różne części kraju.

Przeczytaj także:

Ile kosztuje rejestracja samochodu?
Ile czasu na przerejestrowanie auta
Rejestracja pojazdu z zagranicy

Niekiedy chodzi o naprawdę spore odległości. Kiedy więc trzeba by załatwić sprawę w urzędzie w miejscu zameldowania, może zabraknąć dnia. Nie każdy też może sobie dostać urlop w dogodnym dla siebie terminie, by dotrzeć do urzędu w godzinach jego pracy. Inni z kolei nie chcą prowokować w miejscu zamieszkania obcą rejestracją. Auto na blachach z innego powiatu stojące na „parkingu tylko dla mieszkańców” może być nie tylko przyczyną uszczypliwych komentarzy, ale też wizyty straży miejskiej. Może też kusić złodziei czy wandali do działania.

Rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania – przepisy

Jak faktycznie wygląda kwestia przepisów dotyczących możliwości zarejestrowania pojazdu w innym miejscu niż jesteś zameldowany? Powołajmy się na stosowne przepisy. Art. 73 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi: „Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana”.

Okazuje się więc, że w  przepisach wyraźnie wymienione zostało właśnie miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Utarło się jednak, że interpretowane jest to najczęściej przez urzędników jako miejsce zameldowania. Zapewne dlatego, że w miażdżącej większości przypadków jedno pokrywa się z drugim.

Rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania – dodatkowe dokumenty

Jak odbywa się rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania? Bardzo podobnie jak ta we właściwym powiecie. Musisz więc przygotować ten sam pakiet dokumentów potrzebnych do załatwienia formalności, tylko zamiast adresu zameldowania podać adres zamieszkania. Wszystko to brzmi zachęcająco, ale kiedy udasz się do wydziału komunikacji z zamiarem, jakim jest rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania, możesz się zdziwić. Mobilność Polaków rośnie, świat się zmienia, a urzędy niekiedy za tym nie nadążają. Na miejscu może się okazać, że urzędnik odmówi i spotkasz się ze ścianą. Na szczęście coraz rzadziej dochodzi do takich sytuacji. A jeśli urzędnik nie będzie chciał zarejestrować auta w miejscu zamieszkania i tak możesz temu zaradzić.

Wystarczy, że powołasz się na obowiązujące przepisy i udowodnisz, że mieszkasz w konkretnym miejscu, przedstawiając któryś z tych dokumentów:

  • umowa najmu mieszkania
  • umowa o pracę
  • deklaracja PIT z urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania.

W razie dalszego oporu możesz odwołać się od decyzji u kierownika wydziału komunikacji. W pisemnym odwołaniu należy powołać się na art. 73 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ostateczną instancją jest w tej sytuacji pismo do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania – oświadczenie

Niektórzy urzędnicy w sytuacji, gdy widzą, że twój adres zamieszkania jest inny niż zameldowania i chcesz zarejestrować auto w ich wydziale komunikacji, żądają podpisania specjalnego oświadczenia. To właśnie na jego podstawie możliwa jest rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania. Oświadczenie o miejscu zamieszkania zawiera:

  • podstawę prawną – „Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której ta osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu” (art. 25 Kodeksu Cywilnego t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 121 ze zm.)
  • pouczenie o odpowiedzialności karnej za zeznanie niezgodne z prawdą
  • dane osobowe składającego oświadczenie
  • adres zamieszkania
  • oświadczenie, że w danej miejscowości znajduje się centrum życiowe składającego oświadczenie z zamiarem stałego pobytu
  • datę i podpis osoby składającej oświadczenie.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

W pakiecie dokumentów przygotowanych do rejestracji pojazdu niezbędna jest także aktualna polisa OC. Rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania niczego w tej kwestii nie zmienia. Od momentu zakupu auta bierzesz pełną odpowiedzialność za kontynuację jego ubezpieczenia. To bardzo łatwe, tylko musisz uważać, by pamiętać o terminach i nie doprowadzić do przerwy w ubezpieczeniu. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i można je wykupić dla swojego samochodu w dowolnym miejscu w Polsce. Polisy dostępne są także 24 godziny na dobę ofercie internetowej ubezpieczycieli. Warto dla swojego samochodu dokupić także dobrowolne polisy takie jak AC czy assistance, a w pakiecie zawsze ceny będą korzystne.

PODSUMOWANIE:

  • Po zakupie samochodu każdy nowy właściciel jest zobowiązany do rejestracji samochodu w terminie do 30 dni.
  • W wydziale komunikacji należy okazać niezbędne do tego dokumenty.
  • 73 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że rejestracji dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania, a nie jak się powszechnie interpretuje – zameldowania.
  • Rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania spowodowana jest obecnie coraz większą mobilnością ludzi związaną ze zmianą pracy.
  • Rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania wymaga oprócz tradycyjnie wymaganych dokumentów podania adresu zamieszkania, a niekiedy dodatkowego udowodnienia pobytu w postaci umowy najmu mieszkania, umowy o pracę, deklaracji PIT lub specjalnego oświadczenia.
  • Po rejestracji samochodu należy dbać o obowiązek posiadania ważnej polisy OC.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

  • Dlaczego nie ma obowiązku wnoszenia opłat Parkingowych przez osoby które płacą podatki w innych miastach . (Dotyczy parkingów osiedlowych). Czy ktoś wreszcie się nad tym zastanowi

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej