Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
3/5 - (1 vote)

Aby nie szerzyć stereotypów, dowiedzmy się najpierw, co mówią liczby. Po pierwsze prawo jazdy w Polsce ma ponad 20 milionów osób, z czego 44%, czyli 8,8 miliona, to kobiety – zgodnie z informacjami z Cepik. Można więc powiedzieć, że płeć piękna stanowi prawie połowę kierowców w Polsce. Czym się kierować kupując samochód używany dla kobiety? Sprawdzamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kobiety najczęściej poruszają się w Polsce samochodami marki Volkswagen, Fiat oraz Opel. Kobiety też dużo częściej decydują się na auta typu hatchback w kolorach: czarny, czerwony, srebrny. Co również ciekawe, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Insideout Lab, można było również stwierdzić, że kobiety duża chętniej zdecydowałaby się na samochody elektryczne ze względu na ich dobry wpływ na środowisko.

Samochód używany dla kobiety –   Zasada 1: Do czego ma służyć?

Bardzo często zapominamy o tym, że to, co nam się podoba, niekoniecznie może okazać się praktyczne. Jeśli potrzebujemy auta, którego utrzymanie nie będzie nas zbyt wiele kosztować, będziemy z niego korzystać na krótkich odcinkach drogi, codziennie i nie będziemy nim przewozić ani ciężkich rzeczy, ani wielu pasażerów, to będziemy mieć zawężony wybór. Nie ma wtedy sensu kupować wielkiego pojazdu na 7 osób albo combi czy suva.

Mimo, że właśnie te pojazdy mogą wydawać nam się najbardziej atrakcyjne, musimy jednak patrzeć praktycznie. Znalezienie auta, które jest w dobrym stanie technicznym, a jednocześnie jest używane, może wymagać trochę czasu. Musimy przygotować się najlepiej zawczasu z naszymi wymaganiami i informacjami, które musimy ustalić wcześniej, czyli: cel posiadania, miejsce, gdzie będziemy użytkować i czy jest to miasto, czy mała miejscowość, a może wiejskie drogi, a także to, jakie dodatkowe wyposażenie będzie dla nas niezbędne. Bez tego ani rusz! Zrób listę, to ułatwia ustalanie priorytetów.

Samochód używany dla kobiety –   Zasada 2: Szukaj okazji i pokochaj internet!

To niby oczywista sprawa, ale nie ma co pokładać ogromnych nadziei jedynie wyszukiwaniu samochodów przez znajomych i w okolicznych komisach. Dzięki internetowi mamy znacznie większą możliwość wyboru.

Wiele platform internetowych oferuje możliwość znalezienia auta po najważniejszych preferencjach, które ustawiliśmy kroku pierwszym.

Wszak samochód używany dla kobiety nie zawsze znaczy to samo! W tego rodzaju serwisach możemy ustalić wszystko od marki i modelu, przez województwo, w którym zamierzamy wyszukać nasze auto, jak również inne parametry, takie jak:

  • pojemność silnika,
  • typ nadwozia,
  • marka,
  • generacja,
  • cena,
  • rok produkcji,
  • przebieg,
  • rodzaj paliwa.

W portalach tego typu znajdziesz również zdjęcia szczegółowo prezentujące samochody.  Dzięki temu szybciej dokonasz wstępnej selekcji. Zdecydujesz, czy jesteś zainteresowana. Często możesz dokonać oceny już na tej podstawie. Czasem opis pojazdu brzmi bardzo zachęcająco, ale estetyka wnętrza albo zużycie estetyczne pojazdu pozostawiają wiele do życzenia.

Samochód używany dla kobiety –   Zasada 3: Wygodnie ma być tobie!

Choć brzmi to jak frazes, pamiętaj, że jeśli decydujesz się na swój pierwszy lub kolejny samochód, to jest on dla ciebie. Jeśli więc mimo poruszania się w mieście wolisz jeździć autem, w którym zmieszczą się zakupy na cały tydzień, a zmieszczenie się w miejsce parkingowe w wersji mini nie stanowi dla ciebie problemu i istotna jest dla ciebie strefa zgniotu, to nie idź na kompromis. Jeśli autem poruszać się będziesz codziennie, będzie cię drażnić, irytować, a w efekcie z przyjemności jazdy nie zostanie już nic.

Pamiętaj o opłatach za użytkowanie!

Ta zasada dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn. To, o czym zapomina wielu nowych właścicieli aut, to koszty, z jakimi wiąże się posiadanie pojazdu. Jeśli przy wyborze auta twój budżet ma znaczenie, dopisz sobie do listy w punkcie pierwszym: sprawdzenie, ile miesięcznie kosztować będzie cię użytkowanie samochodu.

Jakie koszty trzeba wliczyć? Pamiętaj przede wszystkim o tym, że będzie cię czekała opłata za przerejestrowanie auta i choć nie jest to wysoka kwota, to należy być na nią przygotowanym. Trzeba również wziąć pod uwagę, ile miesięcznie kosztować będzie benzyna, czyli w praktyce, ile pali auto na 100 km. To bardzo ważne, ponieważ może okazać się, że miesięczny koszt utrzymania pojazdu może przekraczać kwotę, którą chcesz przeznaczyć na podróże.

Dodatkowo kosztem, którego nie sposób uniknąć, jest obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu.

Towarzystwa ubezpieczeniowe przykładają różną wagę do tego, jaki pojazd jest u nich ubezpieczony. I choć zakres ochrony polisą OC u każdego z ubezpieczycieli jest dokładnie taki sam, ponieważ ustalony jest w ramach ustawy, to ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zakład ubezpieczeń ustala samodzielnie. W praktyce oznaczać to może, że samochód w różnych firmach otrzyma różną wycenę za polisę na 12 miesięcy ochrony. W tym wypadku nie bez znaczenia pozostaje to, kto będzie kierował pojazdem, jakie ma doświadczenie i ile lat prowadził pojazdy bezszkodowo. Chcesz się dowiedzieć, od czego zależy wysokość OC? Kliknij w link!

W Polsce pojazdy nie mogą poruszać się po drogach bez wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Za brak OC powyżej 14 dni grozi mandat w wysokości 5600 zł, a ukarany, niezależnie od uiszczenia tej grzywny, musi i tak wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Pamiętaj, że przy zakupie samochodu należy zapłacić również podatek od zakupu samochodu, czyli tak PCC-3, jego wysokość to 2% wartości pojazdu. Jeżeli kupiliśmy auto od firmy, to w takim wypadku nie musimy płacić tego podatku.

Koniecznie sprawdź w warsztacie auto jeszcze przed zakupem, aby nie dać się nabrać na przechwałki zbywcy pojazdu.

Nie zapomnij również po zakupie sprawdzić, czy auto posiada niezbędne wyposażenie to jest: gaśnicę typu ABC z homologacją oraz trójkąt ostrzegawczy. Warto również wyposażyć się w apteczkę samochodową, linkę holowniczą, a na wszelki wypadek również kable rozruchowe.

Podpowiedź praktyków

Pamiętaj również o tym, że jeżeli jest to twoje pierwsze auto, to nie należy wybierać najdroższych modeli, ponieważ na samym początku przygody z samochodami zdarzać ci się będą otarcia, może nawet drobne stłuczki. To oznaczać może drobne, kosztowne naprawy, za które trzeba będzie zapłacić. Jeśli wybierzesz model pojazdu, który jest drogi i nie ma do niego zbyt wielu części zamiennych, to koszty niewielkich uszkodzeń mogą się okazać druzgocące dla budżetu domowego.

PODSUMOWANIE:

  • Decydując się na pierwsze auto, pamiętaj o kosztach eksploatacji i bezpieczeństwie.
  • Sprawdź, czy będziecie cię stać na wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla swojego pierwszego auta.
  • Szukając pojazdu, zastanów się wpierw, do czego służyć będzie twoje auto.
  • Przed poszukiwaniem samochodu ustal budżet uwzględniający OC oraz niezbędne opłaty w wydziale komunikacyjnym.
  • Zastanów się, jakiego rodzaju wyposażenie będzie ci potrzebne.
  • Pamiętaj, że jeżeli kupisz samochód od osoby fizycznej, musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC, a jego kwota wyliczana jest od wysokości wartości pojazdu – wynosi 2%.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpiecze...
Czytaj dalej
Nagrania egzaminów na prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy. Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wprowadzane zmiany w polskim prawie drogowym od 1 stycznia 2024 roku przynoszą rewolucyjne podejście do dokumentowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Obowiązek rejestrowania egzaminów istnieje już od ponad dekady, jednak dopiero teraz, wraz z nowelizacją przepisów, ośrodk...
Czytaj dalej