Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
4.5/5 - (11 votes)

Samochód daje niezależność i pozwala nie tylko łatwo dostać się do pracy, ale także ułatwia wyjazdy na dłuższy wypoczynek, czy po prostu na weekend. Jednym z ulubionych kierunków wyjazdowych jest jeden z naszych południowych sąsiadów. Wyjazd samochodem na Słowację to wygodne i proste rozwiązanie. Jednak mimo wszystko trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które wiążą się z odwiedzinami po drugiej stronie Tatr. Oto one.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Atrakcje Słowacji

Wyjazd samochodem na Słowację to doskonały pomysł, bo nasz południowy sąsiad oferuje turystom wiele różnych atrakcji. Wystarczy wjechać na kilkadziesiąt kilometrów w głąb kraju i czekają na nas przede wszystkim świetna infrastruktura turystyczna oraz Tatry Słowackie. Słowacja kojarzy się też z pięknymi i niezwykłymi jaskiniami. Tatralandia z kolei kusi wszystkich, którzy chcą wypocząć. Do tego dochodzą jeszcze liczne zabytki takie jak choćby Zamek Spiski. Nasz południowy sąsiad sprawdza się na pewno dla miłośników zimowego szaleństwa. Jednak warto tam jeździć przez cały rok, ponieważ ceny są zachęcające, a wyprawa samochodem nie wymaga wielu przygotowań.

Czytaj także:
Gdzie kupić winiety
Winiety Słowacja

Potrzebne dokumenty

Służby w każdym kraju mają naturalną skłonność do kontrolowania samochodów na obcych rejestracjach. Nie inaczej jest też na Słowacji, gdzie funkcjonariusze bardzo chętnie zatrzymują Polaków. Dlatego wybierając się samochodem na Słowację, musisz przygotować na taką ewentualność niezbędne dokumenty. Wiadomo, że do identyfikacji wystarczy na terenie Unii Europejskiej dowód osobisty. Ale co z dokumentami uprawniającymi do jazdy samochodem? Przecież na terenie Polski możesz prowadzić bez wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Niestety ta zasada nie działa za granicą, bo słowackie służby nie mają dostępu do polskiego systemu CEPiK. Dlatego na czas wyjazdu musisz zabrać ze sobą nie tylko prawo jazdy, ale także dowód rejestracyjny i OC.

Wyposażenie auta na Słowację   

Jeśli wybierasz się samochodem na Słowację, musisz zadbać, by auto było sprawne i odpowiednio wyposażone. Obowiązkowo powinieneś mieć w aucie na czas wyjazdu:

  • kamizelkę odblaskową – musi ona znajdować się w zasięgu ręki, ponieważ jeśli wysiadamy z auta poza terenem zabudowanym, trzeba założyć ją na siebie. Co bardzo istotne, kamizelka obowiązuje nie tylko kierowcę, ale także wszystkich pasażerów – za jej brak grozi mandat
  • trójkąt ostrzegawczy
  • gaśnicę
  • linkę holowniczą
  • koło zapasowe i klucz do kół
  • żarówki i bezpieczniki na wymianę
  • apteczkę.

Apteczka, którą przygotowujemy na Słowację, powinna być bardzo dobrze wyposażona m.in. w plastry, bandaże, gazę, trójkątną chustę, nożyczki, ustnik do sztucznego oddychania, rękawiczki, folię izotermiczną i roztwór do dezynfekcji.

Przepisy drogowe na Słowacji

Okazuje się, że przepisy obowiązujące na słowackich drogach niewiele różnią się od polskich. Dzięki temu poruszanie się po trasach naszego południowego sąsiada nie nastręcza trudności. Najważniejsze zasady, o których powinien pamiętać kierowca, wybierając się samochodem na Słowację, to:

  • dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi – 0 promili
  • obowiązek włączonych świateł mijania przez całą dobę w ciągu całego roku
  • zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy – w razie potrzeby należy się wyposażyć w zestaw głośnomówiący. Ale uwaga! Za nieodpowiednie umieszczenie uchwytu na telefon na przedniej szybie można dostać mandat
  • obowiązek zapinania pasów
  • obowiązek przewożenia dzieci do 150 cm wzrostu w fotelikach
  • zmiana opon regulowana przepisami – zimówki należy założyć do 15 listopada, a opony letnie dopiero po 15 marca.

Samochodem na Słowację – prędkość i winiety

Jakie prędkości obowiązują na Słowacji? Oczywiście wszystko zależy od tego, po jakich drogach się poruszasz. Na Słowacji obowiązuje odpowiednio:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym
  • 90 km/h na drogach ekspresowych
  • 130 km/h na autostradzie.

W sytuacji, gdy mamy zamiar korzystać z autostrad lub dróg szybkiego ruchu, musimy się liczyć z opłatą. Na Słowacji ma ona formę winiety, która potwierdza opłatę za przejazd. U sąsiadów bowiązuje już system elektroniczny. Winietę można bez problemu wykupić na stacji benzynowej, ale także na stronie słowackiego operatora Eznamka.sk, która jest dostępna także w języku polskim. Cena winiety zależy od czasu jej obowiązywania – 10-dniowa to koszt 10 euro, 30-dniowa 14 euro, a całoroczna to 50 euro.

Przeczytaj także: Narty na Słowacji. Ceny karnetów, najlepsze stoki.

Ubezpieczenie na wyjazd – EKUZ

Jeśli wyjeżdżasz za granicę, zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie. Nawet drobny wypadek za granicą może sprawić poważne problemy. Dlatego należy sobie zapewnić dostęp do opieki medycznej na czas pobytu w innym kraju. Na Słowacji podstawową opiekę medyczną zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją wyrobić i odebrać w najbliższym oddziale NFZ. Zapewnia ona niezbędną pomoc na zasadach, jaka jest dostępna dla Słowaków. Jednak zdecydowanie nie we wszystkich sytuacjach wystarczy ubezpieczenie w podstawowej wersji, dlatego na wyjazd na Słowację powinno się wybrać dobrą polisę turystyczną.

Samochodem na Słowację – polisa turystyczna

Prawda jest taka, że na czas każdego wyjazdu warto wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne, które gwarantuje nam dostęp do znacznie większej ilości usług, a w razie potrzeby gwarantuje odszkodowanie. Zwłaszcza jeśli mamy zamiar na terenie Słowacji uprawiać sport lub wyprawić się w góry, polisa turystyczna okaże się niezbędna.

W odróżnieniu od naszego kraju to poszkodowany pokrywa koszty akcji ratunkowej. Dlatego wybierając polisę, zwróć uwagę na to, że suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 30 tys. zł oraz zadbaj o wybór odpowiednich rozszerzeń zgodnych z twoimi potrzebami.

Samochodem na Słowację – ubezpieczenie samochodu

Awaria samochodu za granicą – brzmi słabo. Dlatego na taką ewentualność zawsze warto wykupić krótkoterminową rozszerzoną polisę assistance. Za niewielką kwotę zapewniamy sobie wówczas pomoc techniczną i dostęp do informacji również na terenie Słowacji. Polisę można wykupić na 7, 15 lub 30 dni. Dzięki temu mamy możemy liczyć na pomoc w razie awarii lub wypadku, organizację pojazdu zastępczego, transport, a w razie potrzeby noclegi, czy pomoc konsultanta lub tłumacza.

PODSUMOWANIE:

  • Polacy chętnie wyjeżdżają na Słowację przede wszystkim w celach turystycznych.
  • Przed wyjazdem samochodem na Słowację trzeba zadbać o sprawne technicznie auto, a także odpowiednio je wyposażyć – pamiętaj o kamizelce odblaskowej.
  • Należy mieć przy sobie niezbędne dokumenty takie jak dowód osobisty, prawo jazdy, a także dowód rejestracyjny i polisę OC w wersji tradycyjnej na wypadek kontroli.
  • Przepisy drogowe nie różnią się zbyt wiele od polskich, a na autostradach obowiązują winiety.
  • Na wyjazd niezbędna jest karta EKUZ gwarantująca podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, ale warto wykupić polisę turystyczną zwłaszcza na wyjście w góry.
  • Na czas wyjazdu warto wykupić odpowiednią polisę assistance.

 

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

  • Jamci pisze:

    Jeśli chodzi o wyposażenie to bzdury piszecie. Słowacja jest sygnatariuszem konwencji wiedeńskiej. Wynika z niej że samochody poruszające się na terenie UE muszą być wyposażone zgodnie z prawem kraju rejestracji. Pozostałe kraje nie mogą żądać dodatkowego wyposażenia.

  • es pisze:

    spk

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej