Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Dziś wiele osób posiada działalność gospodarczą i zastanawia się, czy ubezpieczenia komunikacyjne dla firm są droższe, a może tańsze i wreszcie, czy można je wliczyć w koszta prowadzenia działalności. Sprawdź nasz poradnik a ubezpieczenie auta firmowego nie będzie miało przed Tobą tajemnic!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie auta firmowego – czym się różni od innych polis?

Ubezpieczenie auta firmowego to nic innego jak inny rodzaj oferty, którą przygotowują towarzystwo ubezpieczeniowe dla klientów indywidualnych. Na ubezpieczenie samochodu na firmę decyduje się w Polsce co roku kilka milionów przedsiębiorców. Ubezpieczenie samochodu firmy często jest jednak o wiele droższe. Jest to związane  z tym, że pojazdy służbowe eksploatowane są bardziej intensywniej, a co za tym idzie, ryzyko wypadku i kolizji staje się coraz wyższe. OC samochodu firmowego wyceniane jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe drożej od cen dla “zwykłych” konsumentów.

Sporym plusem jest możliwość zaliczenia sobie wysokości rocznej składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego do kosztów prowadzenia firmy. Jednocześnie w momencie, gdy decydujemy się na zakup polisy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, powinniśmy pamiętać, że tracimy uprawnienia przysługujące konsumentom. Cały szereg ułatwień w odstąpieniu od umowy nie będzie miał w tym wypadku zastosowania. Zgodnie z artykułem 812 paragraf 4 Kodeksu cywilnego przedsiębiorca może odstąpić od umowy jedynie w ciągu 7 dni od jej podpisania.

Podział podmiotów prawnych przy ustalaniu składek OC

Zakłady ubezpieczeniowe dzielą samochody firmowe na kilka podkategorii i w zależności od tego, do której należysz, doceniają koszt Twojej polisy. Bardzo często okazuje się, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą otrzyma identyczną ofertę jak osoba fizyczna. Inaczej zostanie potraktowana osoba, która przewozi ludzi, a oczywiście inaczej taka, która nie ma  przypisanego wspólnego użytkownika lub gdy pojazd służy do nauki jazdy. Ubezpieczyciele w odrębny sposób traktują również taksówkarzy. 

Ubezpieczenie samochodu firmowego – kalkulator

Towarzystwo ubezpieczeniowe najbardziej biorą pod uwagę to, czy są w stanie określić głównego użytkownika samochodu. Jeśli tak, to na podstawie historii jego kompetencji prowadzenia pojazdu, czyli historii szkód, oraz danych dotyczących  pojazdu wyceniają składkę. Inaczej wygląda sytuacja, gdy ubezpieczamy flotę samochodów w naszej firmie. Zakład ubezpieczeniowy nie może założyć z góry, kto dokładnie będzie się poruszał autem.

Dlatego też dla zasady ubezpieczyciel uśrednia cenę OC dla wszystkich aut. Rozbieżności w ubezpieczeniach pojawiają się, gdy firma decyduje się na zakup autocasco. Jego wysokość zależy od standardu oraz marki samochodu. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej oraz świadczenia usług jako taksówkarz bardzo często można skorzystać w Internecie z kalkulatora OC. Dzięki temu narzędziu osoby prawne mogą szybko znaleźć najtańsze obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne i zakupić się przez Internet. 

PODSUMOWANIE:

  • Polisy dla firm są często drogie. Przedsiębiorcy mogą jednak wliczyć koszt polisy w wydatki działalności gospodarczej lub spółki.
  • Jeżeli decydujesz się na zakupienie ubezpieczenia jako firma, pamiętaj, że od tego momentu nie będziesz mógł korzystać z uprawnień przysługujących konsumentom.
  • Przedsiębiorca ma zaledwie 7 dni na to, aby zrezygnować z zakupionej polisy na ubezpieczenie auta firmowego.
  • Część towarzystw ubezpieczeniowych oferuje osobom prawnym możliwość skorzystania z kalkulatorów w Internecie. Dzięki temu mogą oni znaleźć OC dostępne dla nich na rynku.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
rozrusznik
Rozrusznik Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Rozrusznik samochodowy jest tym elementem spalinowego auta, który pozwala na uruchomienie silnika. Bez tej części odpalenie pojazdu jest bardzo trudne, choć nie niemożliwe. Jak działa rozrusznik w aucie? Po czym poznać, że uległ awarii? I co zrobić z uszkodzoną częścią? Odpowiadamy. ...
Czytaj dalej
intercooler
Intercooler Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Intercooler to po prostu chłodnica powietrza. Jeszcze w latach 90. niekoniecznie była obecny w każdym samochodzie. Teraz trudno o model, który by jej nie miał. Jak działa intercooler? I jak wpływa na moc silnika? Przekonaj się razem z nami. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tyl...
Czytaj dalej