Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Wybierasz się za granicę? Twoim środkiem transportu będzie własne auto? Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę wybrać? Czy Twoja polisa OC działa również za granicą? A może warto rozważyć dodatkową ochronę? Sprawdź, co musisz wiedzieć wybierając się samochodem za granicę! 

Choć samochód nie jest już uznawany za luksus, w drodze może się nim okazać. Jeśli lubisz wycieczki organizowane na własną rękę, podążanie własnymi drogami i niezależność w podróży – wyjazd samochodem za granicę okaże się strzałem w dziesiątkę! Zanim jednak będziesz cieszyć się beztroskim przemierzaniem szlaków, warto zadbać o ubezpieczenie samochodu na wyjazd! 

Ubezpieczenie OC za granicą: czy jest ważne? 

Kierowcy wybierający się samochodem za granicę, często zadają sobie pytanie dotyczące tego, jaką polisę powinni wybrać i o jaką ochronę zadbać. Podstawowym, i co najważniejsze – obowiązkowym ubezpieczeniem dla kierowców jest ubezpieczenie OC. Obowiązek ten dotyczy nie tylko zmotoryzowanych poruszających się po terytorium Polski. Pozostałe kraje także nakładają taki obowiązek na swoich obywateli. Musisz wiedzieć, że standardowe ubezpieczenie OC, które honorowane jest w Polsce, obowiązuje także we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz w kilku krajach spoza jej struktur.

Posiadając ważną polisę komunikacyjną, możesz podróżować ze spokojną głową m.in. do Austrii, Andory, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, na Cypr, do Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Lichtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Co jednak w sytuacji, kiedy trasa Twojej podróży będzie przebiegać np. przez Turcję, Macedonię czy Mołdawię? W takiej sytuacji polskie ubezpieczenie OC nie zadziała… 

Zielona Karta, czyli samochodem za granicę

Właśnie Zielona Karta jest odpowiedzią na wyżej postawione pytanie. Jest to ubezpieczenie zagraniczne samochodu, a konkretniej mówiąc – polisa dla kierowców, którzy wybierają się autem do krajów spoza Unii Europejskiej. Oficjalna nazwa dokumentu brzmi Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy i stanowi on dowód na to, że auto objęte jest obowiązkowym ubezpieczeniem OC. 

Zieloną Kartę możesz otrzymać u swojego ubezpieczyciela. Wielu z nich oferuje ten dokument jako bezpłatny dodatek do standardowej polisy. Pamiętaj jednak, że nie każde towarzystwo wystawi Zieloną Kartę na każde z państw, w których jest ona wymagana. Może się zdarzyć, że Twój ubezpieczyciel wyłączy z listy zakresu terytorialnego np. Rosję czy Białoruś. Wyrabiając więc ten dokument, poinformuj ubezpieczyciela o trasie Twojej podróży tak, by mógł dokładnie dopasować zakres terytorialny ubezpieczenia

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę: czy warto?

Powinniśmy raczej zadać pytanie dotyczące tego, jakie ubezpieczenie powinniśmy rozważyć. To, że warto je mieć wybierając się samochodem za granicę wydaje się oczywiste. Dlaczego? Posiadając ubezpieczenie OC zabezpieczone są Twoje interesy jako sprawcy wypadku. W takiej sytuacji, to ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność za szkody, które wyrządziłeś osobie trzeciej. A co ze szkodami, do jakich doszło po Twojej stronie? Kolizja z innym samochodem, zderzenie z dzikim zwierzęciem, czy w końcu skradzione auto? Przed skutkami takich zdarzeń ochroni Cię Autocasco.

Czy każde AC zda egzamin? Niekoniecznie. Wybierając Autocasco z myślą o wyjeździe zagranicznym zwróć uwagę przede wszystkim na zasięg terytorialny. Jeśli działa ono tylko na terenie Polski, będziesz musiał wykupić dodatkowe rozszerzenie. Wczytaj się uważnie w OWU i sprawdź, za jakie zdarzenia ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności. Wybierz takie AC, które oferuje możliwie najszerszy zakres – wówczas będziesz mógł podróżować ze spokojną głową. 

Gdzie wykupić ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę? 

W przypadku ubezpieczenia AC nie warto kierować się jego ceną, a zakresem. Jeśli planujesz podróż samochodem poza granice Polski, rozważ najszerszy zakres. Zastanawiasz się, gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci internetowy kalkulator OC i AC, dzięki któremu w szybki i łatwy sposób porównasz dostępne oferty. Bez wychodzenia z domu będziesz mógł wybrać i kupić ubezpieczenie, które rzeczywiście będzie skrojone na Twoją miarę. 

Assistance za granicą: co powinno obejmować? 

Przemierzasz nieznane sobie rejony tysiące kilometrów od domu. Nagle musisz stawić czoła sytuacji awaryjnej. W obcym kraju, w obcym języku… Potrzebujesz pomocy mechanika, holowania, auta zastępczego? To wszystko może zagwarantować Ci dobre Assistance. A co powinno obejmować bardzo dobre Assistance? 

  • naprawę uszkodzonego samochodu w miejscu awarii,
  • holowanie za granicą zarówno po wypadku jak i awarii pojazdu,
  • wynajem samochodu zastępczego,
  • transport medyczny kierowcy i pasażerów,
  • zwrot kosztów noclegu w hotelu,
  • wsparcie ze strony tłumacza i prawnika. 

Weź pod uwagę, że nawet niewinna stłuczka czy złapanie gumy pośrodku polskiej drogi, może Cię porządnie zestresować. Zorganizowanie pomocy drogowej za granicą, być może okaże się jeszcze trudniejsze. Nieznajomość języka czy przepisów obowiązujących w danym kraju niepotrzebnie przysporzy Ci nerwów. Pomoc, jaką gwarantuje Assistance może okazać się w takiej sytuacji zbawienna.

Wypadek za granicą: jak postępować? 

Nawet najmniejsza stłuczka jest dla każdego kierowcy sytuacją stresującą. Dodatkowo, jeśli do kolizji dochodzi poza granicami naszego państwa, często w stresie nie wiemy, jak postępować. Tymczasem powinieneś zachować zimną krew, a z wszystkim sobie poradzisz. Pamiętaj, że nawet jeśli spowodujesz wypadek za granicą, na terenie kraju, które honoruje polskie OC, powinieneś udostępnić osobie poszkodowanej wszelkie niezbędne dane.

Jesteś zobowiązany podać swoje imię i nazwisko, numer dowodu tożsamości, dane pojazdu, a także serię i numer polisy OC. Co jednak w momencie, gdy to Ty jesteś poszkodowanym? Wówczas powinieneś dostać te wszystkie dane od sprawcy zdarzenia. Kiedy już wrócisz do kraju, skontaktuj się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Tam uzyskasz wszelkie niezbędne informacje odnośnie reprezentanta ds. roszczeń i tego, w jaki sposób możesz ubiegać się zadośćuczynienia. 

PODSUMOWANIE: 

  • Standardowe ubezpieczenie OC, które honorowane jest w Polsce, obowiązuje także we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz w kilku krajach spoza jej struktur.
  • Zielona Karta, czyli  Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, to dokument działający na takich samych zasadach jak polskie OC – obowiązują on w krajach spoza struktur Unii.
  • Wybierając Autocasco z myślą o wyjeździe zagranicznym zwróć uwagę przede wszystkim na zasięg terytorialny. 
  • Nawet niewinna awaria samochodu za granicą może przysporzyć Ci wielu nerwów. Kiedy konieczna okaże się pomoc mechanika, holowanie czy inne wsparcie na drodze, nieoceniona będzie dobra polisa Assistance.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej