Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
Rate this post

Umowa OC zawarta na odległość, czyli przez telefon lub internet, rządzi się zupełnie innymi prawami. Czy wiesz, kiedy możesz zrezygnować z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego bez konsekwencji? Nie? W takim razie przeczytaj i zobacz, jakie masz prawa. 

Każdy kierowca poruszający się pojazdem mechanicznym po polskich drogach ma obowiązek posiadania obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dzięki niemu, w razie kolizji lub wypadku, nie odpowiada on całym majątkiem za naprawę szkód, które powstały w ramach zdarzenia. Przez bardzo wiele lat ubezpieczenie OC można było zawrzeć w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego, u agenta albo siedzibie firm – tak zwanych multiagencji. Dziś mamy możliwość zawarcia ubezpieczenia OC w każdej chwili, bez wychodzenia z domu. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto wiedzieć, jakimi prawami rządzi się umowa OC zawarta na odległość. 

Umowa OC zawarta na odległość: to musisz o niej wiedzieć! 

Polskie prawo nie przewiduje możliwości odstąpienia od obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Polisa zawarta w sposób klasyczny zapewnia 12-miesięczną ochronę i dopiero po takim czasie, odpowiedzialność towarzystwa wygasa. Wcześniejsze wypowiedzenie umowy zakupionej po raz pierwszy w danym towarzystwie, nie jest możliwe. Dopuszczalne jest natomiast w jednym konkretnym przypadku. Kiedy? To umowa OC zawarta na odległość daje taką możliwość. Odstąpienie od umowy zawartej na odległość, czyli przez internet lub telefon, może nastąpić w ciągu 30 dni. 

Odstąpienie od umowy na odległość opisane jest w ustawie z 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta. Umowa zawarta na odległość ma miejsce wtedy, gdy fizycznie obie strony nie są obok siebie tj. nie znajdują się w jednym pomieszczeniu, a oferta, którą przedstawia ubezpieczyciel, reprezentowana jest przez laptop, internet porównywarkę cen OC, e-mail lub telefon. Bardzo często kierowcy zapominają, że zawarcie umowy przez telefon, również zalicza się do tego rodzaju transakcji. 

Jak odstąpić od umowy zawartej na odległość?

Umowa zawarta przez telefon czy internet pozwala na odstąpienie od niej, tak jak już wspomnieliśmy w ciągu 30 dni. Zakłady ubezpieczeniowe najczęściej posiadają specjalne formularze pozwalająca wypowiedzieć świadczenie e-mailowo, ale jeśli chcemy możemy wypowiedzieć świadczenie również za pośrednictwem Poczty Polskiej. W tym wypadku za datę wypowiedzenia brana będzie data stempla pocztowego w nadaniu. Naturalnie odstąpienie od umowy możemy też złożyć osobiście w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego.

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość – pobierz wzór
Wniosek o zwrot składki ubezpieczeniowej – pobierz wzór

Niezależnie od formy, na którą się zdecydujemy, musimy pamiętać o tym, żeby jeszcze tego samego dnia ubezpieczyć swój pojazd tak, aby nie powstała luka w obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Za brak OC Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wyznacza wysokie mandaty. 

Pamiętaj, jeżeli jesteś przedsiębiorcą masz tylko 7 dni na odstąpienie od umowy, ponieważ 30 dni przysługuje jedynie konsumentom. 

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenia na odległość możemy zawrzeć poprzez internet czy telefon.
  • Na odstąpienie od umowy na odległość mamy 30 dni w przypadku konsumentów i 7 dni w przypadku firm, w tym działalności gospodarczej.
  • Kupując OC przez internet zawieramy umowę na odległość.
  • Po odstąpieniu od umowy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego pamiętajmy o zawarciu kolejnej polisy tak, by nie powstał nawet jeden dzień braku OC. 
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Mandat za złe parkowanie
Mandat za złe parkowanie Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Każdy kierowca wie, że parkowanie w niedozwolonym miejscu może skończyć się mandatem. Ale czy na pewno znamy wszystkie niuanse związane z "mandatem za złe parkowanie"? Czy wiesz, kiedy możesz go dostać, ile wynosi i czy można się od niego odwołać? W tym artykule postaramy się rozwia...
Czytaj dalej
Przejazd rowerem przez pasy
Przejazd rowerem przez pasy Autor Weronika Cichocka Pozostałe
Kiedy dzieci poniżej 10. roku życia ruszają na rowerze w drodze do szkoły, zaskakująco wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że przepisy drogowe traktują je w sposób wyjątkowy. W świetle prawa, te najmłodsze rowerzystki i rowerzyści nie są bowiem uważani za typowych uczestników ruchu ...
Czytaj dalej