Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Czasem wystarczy chwila nieuwagi, złe warunki pogodowe i o wypadek nietrudno. Nawet najlepszemu kierowcy może się zdarzyć, że stanie się sprawcą stłuczki. Jak się wówczas zachować? Czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę? Jak załatwić sprawę z innym uczestnikiem kolizji? Jak wygląda likwidacja szkody z OC sprawcy? Poznaj szczegóły.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Wypadek a kolizja

Właśnie doszło do stłuczki. Jak zachować się na miejscu zdarzenia? Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć i oznaczyć uszkodzone samochody, aby nie zagrażały innym uczestnikom ruchu. A potem wiele zależy od tego, czy doszło do kolizji czy do wypadku. Na czym polega różnica? Wypadek to zdarzenie, w którym ucierpieli ludzie. Wtedy naszym obowiązkiem jest wezwanie służb czyli Policji i pogotowia. Jeśli jednak nikomu nic nie stało, a uszkodzone zostały tylko pojazdy, takie zdarzenie to  kolizja drogowa. Wtedy nie ma obowiązku wzywania Policji, choć można to zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Za to podstawą do likwidacji szkody będzie oświadczenie o kolizji, które muszą spisać uczestnicy zdarzenia. 

Oświadczenie gotowe – co dalej? 

Jeśli na miejscu nie ma żadnych kontrowersji, wiadomo, kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym, sporządzone oświadczenie powinno zawierać:  

  • dane kierowców i właścicieli pojazdów  
  • wskazanie sprawcy i poszkodowanego
  • dane pojazdów (numery rejestracyjne, VIN, marka, model) oraz przyczepy
  • dokładne dane OC sprawcy (numer polisy, nazwa ubezpieczyciela, okres ważności)
  • miejsce, data i dokładny czas i opis zdarzenia wraz ze znakami drogowymi
  • dokładny opis uszkodzeń wraz z ewentualnymi rysunkami  
  • dane świadków wraz w ich podpisami

Oświadczenie kolizji lub wypadku wraz protokołem Policji jest już gotowe. Co robić dalej i gdzie zgłosić szkodę? Następnym krokiem jest złożenie go w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC. Na tej właśnie podstawie zostanie przeprowadzona likwidacja szkody z OC sprawcy.

Jakie szkody wchodzą w grę – jaki jest zakres odszkodowania?

Szkoda z OC sprawcy likwidowana jest w zależności od tego, do jakiej szkody doszło na drodze. A możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami szkód: 

  • szkoda rzeczowa – czyli uszkodzenie pojazdu.

Po kolizji ubezpieczyciel pokryje koszty, jeśli auto można naprawić lub stwierdza szkodę całkowitą, gdy naprawa jest niemożliwa albo nieopłacalna. Wtedy poszkodowanemu należy się odszkodowanie w wysokości różnicy pomiędzy wartością pojazdu na dzień szkody a wartością wraku. Ubezpieczyciel zwraca w tej sytuacji także koszty, które są wynikiem stłuczki, czyli np. za wynajem auta zastępczego, holowanie czy uszkodzone rzeczy, które były przewożone w aucie.  

  • szkoda na osobie – obrażenia ciała poszkodowanego.

W wypadku drogowym poszkodowani doznają uszkodzeń ciała, więc zadaniem ubezpieczyciela jest zadośćuczynienie za doznane na skutek tego cierpienie. Likwidowana szkoda na osobie z OC sprawcy obejmuje także zwrot kosztów związanych z powrotem do zdrowia, a więc zwrot kosztów leczenia, dojazdów do szpitala, rehabilitację, utraconych dochodów. A w przypadku trwałej niezdolności do pracy wypłata odszkodowania z OC może obejmować nawet dożywotnią rentę. 

Kto może otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy? 

Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę wszystkim osobom poszkodowanym w wypadku lub kolizji. Kto zatem może je otrzymać? Przede wszystkim: 

  • kierowca pojazdu, który brał udział w zdarzeniu, ale nie jest jego sprawcą
  • poszkodowani pasażerowie (również ci, którzy podróżowali ze sprawcą wypadku)
  • potrącony pieszy lub rowerzyści. 

A co w sytuacji, gdy uczestnik wypadku poniósł śmierć? Wówczas najbliższej rodzinie na podstawie art. 446 § 4 Kodeksu Cywilnego przysługuje zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zwrot kosztów pogrzebu oraz odszkodowanie, jeśli wskutek śmierci uczestnika wypadku znacząco pogorszyła się sytuacja finansowa i życiowa rodziny.

Czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę?

Czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę? Na takie pytanie trzeba odpowiedzieć twierdząco. Skoro ucierpieli ludzie, trzeba wezwać służby, a po jakimś czasie zawiadomić także ubezpieczyciela. Inaczej w przypadku, gdy po kolizji szkoda jest niewielka czy nawet niewidoczna, sprawca powinien zaproponować zgłoszenie szkody poszkodowanemu, ale nie musi jej zgłaszać. 

Natomiast na pewno o odszkodowanie z OC sprawcy może się ubiegać poszkodowany. Zgłoszenia najlepiej dokonać niezwłocznie.

Warto wiedzieć, że obowiązują terminy i tzw. okres przedawnienia:

  • kolizja – okres przedawnienia wynosi 3 lata od momentu, w którym dowiedziałeś się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Jednak ten termin nie może przekroczyć 10 lat od zdarzenia wywołującego szkodę. 
  • wypadek – okres przedawnienia wynosi 20 lat od dnia zdarzenia, bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia.

Likwidacja szkody – ile trwa i kiedy otrzymasz odszkodowanie?

W przypadku likwidacji szkody ubezpieczyciela obowiązują pewne terminy. W ciągu 7 dni od otrzymania zgłoszenia powinien poinformować poszkodowanego o zarejestrowaniu szkody. Następnie w ciągu 30 dni powinien wypłacić odszkodowanie. Jeśli jednak w tym terminie pojawiły się wątpliwości, okres ten może się przedłużyć. Wówczas ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w ciągu 14 dni od momentu ustalenia niezbędnych okoliczności zdarzenia. Czas ten jednak nie powinien przekraczać 90 dni od momentu zgłoszenia.

Niestety, jeśli szkodzie towarzyszy postępowanie cywilna albo karne, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie dopiero, gdy zostanie ono zakończone.

PODSUMOWANIE:

  • Postępowanie uczestników zdarzenia drogowego zależy od tego, czy doszło do wypadku (szkoda na osobie) czy kolizji (szkoda rzeczowa).
  • Podstawą likwidacji szkody jest oświadczenie o kolizji lub wypadku złożone u ubezpieczyciela sprawcy. 
  • Szkoda likwidowana jest z OC sprawcy, a odszkodowanie zależy od jej rodzaju (szkoda rzeczowa czy na osobie).
  • Zgłoszenie o kolizji można złożyć do 3 lat, a o wypadku do 20 lat od zdarzenia.
  • Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania.    

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej