Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
1/5 - (2 votes)

Czy wiesz, że zmieniły się przepisy i nie wszystkie dokumenty musisz mieć ze sobą podczas podróży autem? Co się stanie, jeśli zapomnisz tych, które powinieneś mieć ze sobą? Podpowiadamy które dokumenty podczas kontroli drogowej trzeba mieć, aby uniknąć mandatu! 

Zazwyczaj właścicielom pojazdów potencjalna kontrola drogowa nie kojarzy się najlepiej, nawet jeżeli nie popełnili żadnego wykroczenia, jeśli zobaczą lizak na drodze, zazwyczaj odczuwają niepokój. Oczywiście nikt z nas nie lubi być sprawdzany, ale jeżeli nie przekroczyliśmy prędkości i mamy ze sobą wszystkie konieczne dokumenty, zarówno nasze, jak i samochodu, to naprawdę nie powinniśmy się niczym martwić. 

Dokumenty podczas kontroli drogowej – co nadal musisz mieć w podróży?

Nie wiesz, które dokumenty powinieneś zawsze przewozić w aucie? W 2018 roku, 1 października znowelizowano ustawę Prawo o ruchu drogowym. Od tego momentu każdy właściciele auta nie ma już obowiązku zawsze mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu, a także potwierdzenia aktualnego obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, czyli OC komunikacyjnego. 

Niemniej jednak w zakresie OC prawo nie uległa zmianie. Nadal kierowcy mają ustawowy obowiązek kupowania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, jedynie nie muszą fizycznie wozić go ze sobą pojeździe. Obecnie dzięki specjalnemu systemowi informatycznemu, czyli bazie Cepik, każda jednostka policyjna czy też Inspekcja Ruchu Drogowego mogą bez problemu, online zweryfikować, czy właściciel pojazdu opłacił składkę za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne.

Pamiętajmy jednak, że w każdym systemie może pojawić się błąd. Wystarczy, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie przekaże w ustawowym terminie informacji dotyczących zawarcia nowej polisy przez właściciela pojazdu. W takiej chwili kierowca będzie widniał jako osoba, która nie posiada OC. Takie błędy mają prawo się zdarzyć, choć nie powinny występować, dlatego też nawet po zmianie przepisów warto jednak posiadać potwierdzenie zawarcia tego rodzaju ubezpieczenia w aucie lub portfelu. 

Przeczytaj także „Jazda bez dowodu rejestracyjnego. Co nowego w przepisach?

Obecnie obowiązujące przepisy drogowe zobowiązują właścicieli pojazdów do posiadania jedynie dwóch dokumentów to jest: aktualnego prawa jazdy uprawniającego do poruszania się po drogach publicznych oraz ważnego dowodu osobistego lub paszportu, będący podstawą do zidentyfikowania osoby kierującej autem. 

Nie posiadasz obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego? To kosztowny błąd! 

Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego są w Polsce bardzo wysokie. Od początku 2020 roku kary za brak OC dla samochodu osobowego znacznie wzrosły. Jeżeli Twój pojazd nie ma ubezpieczenia do 3 dni, zapłacisz 1400 zł. Powyżej 4 i do 14 dni mandat będzie wynosił aż 2600 zł. Jeżeli zaś nie opłaciłeś obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego przez dwa tygodnie zapłacisz 5200 zł!

Nie licz na to, że uda Ci się ominąć kontrolę drogową. Sprawdzaniem aktualności polis zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny poprzez specjalny system informatyczny. Oznacza to, że mandat za brak OC możesz otrzymać listownie. Dlatego też pamiętaj, aby co roku kupić polisę OC. 

Zapomniałeś prawa jazdy? Co Ci grozi? 

Jeżeli zdarzyło się tak, że przez przypadek zapomniałeś swojego prawa jazdy, nie musisz bardzo się przejmować i dramatyzować. W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zarówno policja, jak i straż miejska, zawsze mogą sprawdzić, czy posiadasz uprawnienia do kierowania samochody. Jeżeli dokument po prostu zostawiłeś w domu lub w pracy to policjant pouczy Cię, że powinieneś posiadać ten dokument, ewentualnie może otrzymać mandat. Obecnie zgodnie z artykułem 95. kodeksu wykroczeń za brak prawa jazdy możemy otrzymać karę pieniężną w wysokości 250 zł.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, których dokument upoważniający do prowadzenia pojazdów mechanicznych został zatrzymany lub już go nie posiadają. W takiej sytuacji sprawa wygląda o wiele poważniej. Jeżeli poruszamy się pojazdem nie posiadając uprawnień, ponieważ nam je zabrano na 3 miesiące, to grozi nam zatrzymanie dokumentu na kolejne trzy miesiące. Oznacza to, że właściciel pojazdu nie będzie miał prawa poruszać się po drogach łącznie przez okres pół roku. Jeżeli w tym czasie po raz kolejny służby przyłapią go na jeżdżeniu bez dokumentów uprawnienia zostaną mu odebrane na stałe. W konsekwencji będzie musiał nie tylko ponownie zdawać egzamin uprawniający go do poruszania się pojazdem, ale również zaliczyć kurs na kierowcę. 

Osoby poruszające się bez stosownych uprawnień ze względu na ich odebranie muszą liczyć się z tym, że w momencie gdy dokument został odebrany przez starostwo, mogą skończyć w więzieniu nawet na 2 lata, jeżeli nadal jeżdżą pojazdem. Jeśli zaś właściciel pojazdu otrzymał taki zakaz wydany przez sąd obowiązują go zupełnie inne przepisy i niezastosowanie się do wyroku oznacza ograniczenie wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a w niektórych wypadkach może on nawet zostać przedłużony do 15 lat. 

Nigdy nie posiadałeś uprawnień i jeździsz bez prawa jazdy? 

Osoba, która nigdy nie posiadała prawa jazdy, podczas kontroli drogowej może otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli odmówi przyjęcia kary pieniężnej, sprawa może trafić do sądu. Tam konsekwencje mogą być o wiele większe, to znaczy może otrzymać wyższą kwotę mandatu i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na wiele lat.

PODSUMOWANIE:

  • Kierowca powinien posiadać w samochodzie ważne prawo jazdy i dowód osobisty.
  • Za brak prawa jazdy grozi obecnie 250 zł mandatu.
  • Prowadzący pojazd nie musi posiadać dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC w aucie.
  • Brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wiąże się z wysokimi karami nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Możesz zapłacić nawet 5200 zł! 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Kontrolka ABS
Kontrolka ABS Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Dla niejednej osoby kontrolka na desce rozdzielczej w samochodzie, która nagle zapali się podczas jazdy, może być powodem do niepokoju. A co jeśli to kontrolka ABS? Co to właściwie oznacza i jak na to reagować? W tym artykule przybliżymy Wam tajemnice tej małej, ale jakże istotnej diodki...
Czytaj dalej
mobywatel prawo jazdy
mObywatel – prawo jazdy Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
W dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie technologii coraz więcej działań i procesów można załatwiać online. Korzystanie z urzędów czy innych instytucji publicznych staje się coraz bardziej komfortowe dzięki cyfryzacji. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzeni...
Czytaj dalej