Bierzesz udział w kolizji, w której uszkodzone zostało Twoje auto? Sprawca zdarzenia ma ważne ubezpieczenie, więc oddychasz z ulgą. Likwidacja szkody z OC powinna wszystko załatwić. Uwaga – aby ta miała miejsce, musisz podjąć pewne kroki! Jakie są etapy likwidacji szkody z OC?
Ubezpieczenie OC w przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych to absolutna podstawa. Konieczność i obowiązek, od którego nie ma żadnych wyjątków. Skoro już wiemy, że każdy kierowca jest zobligowany do ubezpieczenia swojego auta, warto też wiedzieć, jak owe ubezpieczenie działa. Kiedy szkoda może zostać naprawiona z ubezpieczenia sprawcy? Jakie są etapy likwidacji szkody z OC? Sprawdźmy!
Z tego artykułu dowiesz się...
Co to jest likwidacja szkody i na czym polega?
Mianem likwidacji szkody nazywany jest ogół czynności wykonywanych po zdarzeniu ubezpieczeniowym, za które odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe. Czynności te mają na celu ustalenie przyczyn i skutków zdarzenia oraz oszacowanie wartości szkód i wysokości ewentualnego odszkodowania. Oznacza to, że proces likwidacji szkody jest znacznie dłuższy, niż samo wypłacenie świadczenia osobie poszkodowanej.
Jakie są etapy likwidacji szkody z OC?
Na proces likwidacji szkody z OC składa się kilka etapów, począwszy od zgłoszenia szkody, aż na wypłaceniu świadczenia kończąc. Po drodze konieczne jest jednak wyjaśnienie przyczyn i skutków zdarzenia, a także samo ustalenie odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Zadaniem tego jest ustalenie rozmiaru szkód, odpowiedzialności za szkodę osób trzecich oraz ustalenie wysokości należnego odszkodowania. To, co jednak najważniejsze – aby przejść całą tę drogę, pierwszy i podstawowy krok należy do nas samych, a jest nim zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela.
Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?
Każda zdarzenie drogowe jest źródłem mniejszego lub większego stresu. Konieczne jest jednak zachowanie zimnej krwi i pamiętanie o etapach, jakie musimy przejść, by likwidacja szkody z OC miała miejsca. Zaczynamy więc od zgłoszenia samej szkody. Dopiero po poinformowaniu zakładu ubezpieczeń o zaistniałym zdarzeniu, możemy podjąć jakiekolwiek działania mające na celu ustalenie poziomu szkód.
Najprostszą i najszybszą drogą zgłoszenia szkody jest telefoniczny kontakt z ubezpieczycielem. Pamiętajmy, że zaistniała szkoda musi być wyczerpująco udokumentowana. W tym celu przydadzą się zdjęcia pozwalające stwierdzić rozmiar szkód oraz ich dokładny opis. Im bardziej precyzyjny on będzie, tym większe szanse na sprawne przeprowadzenie procesu likwidacji i uzyskanie odszkodowanie.
Likwidacja szkody z OC od A do Z
Kolejnym etapem likwidacji szkody z OC jest wizyta rzeczoznawcy samochodowego. Jego zadaniem jest analiza szkody, ocena jej zakresu oraz wycena szacunkowej wartości odszkodowania. To właśnie na podstawie analizy rzeczoznawcy, towarzystwo ubezpieczeniowe podejmuje decyzję o wypłacie świadczenia i o jego wysokości. Może się jednak zdarzyć, że poszkodowany nie zgadza się z decyzją towarzystwa i zaproponowaną przez nie wyceną. W takiej sytuacji może wnioskować o powołanie niezależnego rzeczoznawcy, który od nowa oceni rozmiar szkód.
Co jednak ciekawe – w przypadku mniejszych szkód ubezpieczyciele bardzo często pomijają etap rzeczoznawcy, a świadczenie wypłacają na podstawie opisu szkody zgłoszonego przez poszkodowanego. W świetle przepisów, mają oni dokładnie 30 dni na wypłatę odszkodowania od momentu zgłoszenia szkody. W wyjątkowych sytuacjach czas ten może ulec wydłużeniu.
Przeczytaj więcej na temat: likwidacja szkody
Likwidacja szkody z OC sprawcy
Likwidacja szkody z OC sprawcy
Wycena szkody samochodu.
Wycena szkody samochodu.
Trwały uszczerbek na zdrowiu po wypadku
Trwały uszczerbek na zdrowiu po wypadku
Likwidacja szkody gotówkowa czy bezgotówkowa?
Likwidacja szkody gotówkowa czy bezgotówkowa?
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.
Likwidacja szkody na własny koszt.
Likwidacja szkody na własny koszt.