Z ubezpieczeniem OC sprawa wydaje się oczywista – jego zakres w każdym towarzystwie jest identyczny, a jego posiadanie jest obowiązkowe. Schody pojawiają się w przypadku ubezpieczenia AC. Zastanawiamy się, czy ma ono w ogóle sens i w jakich sytuacjach się przyda. Na koniec pozostaje najważniejsze – ile kosztuje AC i czy to rzeczywiście opłacalny wydatek?
Już sam zakup ubezpieczenia OC może okazać się sporym obciążeniem finansowym. To właśnie ze względów oszczędnościowych, tylko niewielki odsetek kierowców rozważa zakup ubezpieczenia dodatkowego. Jednym z popularniejszych ubezpieczeń dobrowolnych jest ubezpieczenie Autocasco. Ile kosztuje AC i czy warto je mieć? Od czego zależy jego cena i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?
Z tego artykułu dowiesz się...
Ubezpieczenie AC: przymus to czy wolna wola?
Słowem wprowadzenia warto zaznaczyć, że ubezpieczenia dedykowane kierowcom, możemy podzielić na dwie podstawowe grupy – ubezpieczenia obowiązkowe i ubezpieczenia dobrowolne. W przypadku tych pierwszych sprawa jest o tyle prosta, że do grupy tej należy tylko jedno ubezpieczenie – obowiązkowe ubezpieczenia dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zakres OC regulowany jest ustawowo, więc w każdym towarzystwie będzie on dokładnie taki sam.
Czytaj także: Autocasco co obejmuje
Po drugiej stronie mamy natomiast ubezpieczenia dobrowolne. Wśród nich wyróżnić możemy chociażby ubezpieczenie AC, NNW, Assistance czy chociażby ubezpieczenie szyb. To, czy zdecydujemy się na którąkolwiek z polis, zależy tylko i wyłącznie od nas. Nie jest jednak tajemnicą, że najgłośniej zawsze mówimy o ubezpieczeniu AC. Na zakup tego rodzaju ochrony w Polsce decyduje się zaledwie niewiele ponad 1/4 wszystkich właścicieli pojazdów i to właśnie dlatego warto przyjrzeć się nieco bliżej tej polisie. Sprawdźmy zatem, co obejmuje takie ubezpieczenie, ile kosztuje AC i co wpływa na wysokość składki.
Ubezpieczenie Autocasco: w jakich sytuacji przyda się AC?
Każdy właściciel samochodu, w świetle prawa zobligowany jest do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Nie ma tutaj znaczenia jego wola, ponieważ w razie nie dopełniania obowiązku, zostaną nałożone na niego wysokie kary finansowe. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia, jakim jest polisa Autocasco. Przed czym chroni ubezpieczenie AC?
Ubezpieczenie Autocasco przyda się szczególnie wtedy, gdy to właściciel pojazdu spowoduje wypadek lub jego auto zostanie skradzione. Wówczas za wszelkie te szkody otrzyma on stosowną rekompensatę przewidzianą w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Polisa AC sprawdzi się także wtedy, gdy nasze auto zostanie uszkodzone lub zniszczone na przykład wskutek działania sił natury. Niektóre polisy chronią także na wypadek aktu wandalizmu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia AC?
Wybór ubezpieczenia OC raczej nie powinien sprawiać większego problemu, ponieważ jego zakres jest regulowany ustawowo. Nie ma więc opcji, że jeden ubezpieczyciel zaoferuje nam bogatsze OC niż drugi. W przypadku ubezpieczenia AC warto już poświęcić chwilę na jego wybór. To, co najważniejsze – podczas zakupu AC powinniśmy kierować się przede wszystkim jego zakresem, a nie tym ile kosztuje AC.
Najtańsza polisa zakłada zazwyczaj bardzo okrojoną ochronę, która w rzeczywistości może okazać się zupełnie nieprzystająca do naszych oczekiwań. Nie ważne, ile kosztuje AC – ważne jaki jest zakres ochrony. Warto zatem zastanowić się przede wszystkim, na jakiej ochronie nam zależy, a zakres AC dopasować do własnych potrzeb. Oczywiście – im szerszy zakres AC, tym wyższa cena polisy, jednak w przypadku tego ubezpieczenia to właśnie zakres jest absolutnym priorytetem.
Oprócz zakresu polisy, warto sprawdzić takie kwestie, jak:
- sposób naprawy (bezgotówkowy czy kosztorysowy),
- rodzaj części wykorzystanych do naprawy,
- wysokość udziału własnego w szkodzie,
- amortyzacja części.
Ważny jest także zakres terytorialny AC – czy ochrona działa jedynie na terenie Polski czy ubezpieczenie będzie nas chroniło także podczas podróży po Europie.
Jest jeszcze, coś na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru ubezpieczenia AC. Co takiego? W przypadku wszystkich ubezpieczeń nieobowiązkowych należy zwrócić baczną uwagę na treści zawarte w umowie polisy, ponieważ w tym wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie określa zakres ochrony swoich klientów. Może się zatem zdarzyć, że zdarzenie, które u jednego ubezpieczyciela ujęte jest w OWU, u drugiego nie będzie podlegało ubezpieczeniu.
Ile kosztuje AC i za co płaci klient?
Ubezpieczenie autocasco zazwyczaj obejmuje rekompensatę za kradzież samochodu, zniszczenia spowodowane przez żywioły i zniszczenia, które powstają wskutek wypadku lub kolizji, spowodowane przez kupującego polisę. AC bardzo często jest oferowane w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Jest to rzeczywiście rozsądne rozwiązanie, ponieważ pakiet ubezpieczeń OC i AC zazwyczaj wychodzi o wiele taniej niż w przypadku zakupu tych polis oddzielnie. Zatrzymajmy się jednak na chwilę nad kwestią kształtowania składki AC. Ile kosztuje AC i od czego zależy jego cena?
Podczas kalkulacji składki AC ubezpieczyciel weźmie pod uwagę między innymi:
- markę i model pojazdu,
- rok produkcji,
- miejsce parkowania,
- liczbę i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych,
- zakres ochrony z uwzględnieniem amortyzacji części, wysokości udziału własnego czy sposobu naprawy.
W przypadku Autocasco bardzo ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na zakres ubezpieczenia, ale także na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Jak płacić mniej za Autocasco?
Na pytanie: “ile kosztuje AC” nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale w jej uzyskaniu może nam pomóc chociażby kalkulator ubezpieczeń online. W tym celu wystarczy podać jedynie kilka niezbędnych danych, by otrzymać ofertę ubezpieczeniową i skonfrontować ją z naszymi oczekiwaniami. Może się jednak zdarzyć, że otrzymana propozycja wyda nam się za droga. Wówczas możemy pokusić się o znalezienie odpowiedzi nie na pytanie: “ile kosztuje AC”, ale “jak zapłacić mniej za AC”.
Sprawdzonym sposobem na tańszą polisę będzie z pewnością jej zakup w pakiecie z innym ubezpieczeniem. Warto też za polisę zapłacić w całości, a nie rozkładać płatności na raty. Dlaczego? Ostateczna składka ubezpieczenia spłacanego w ratach zawsze będzie zdecydowanie wyższa niż ta w przypadku jednorazowej płatności. Jest jeszcze coś, dzięki czemu za polisę możemy zapłacić nieco mniej. Co takiego? Autocasco w wersji mini. Tutaj warto jednak pamiętać, że choć polisa taka kosztuje zdecydowanie mniej, to i jej zakres jest bardzo okrojony. Tego typu polisa zapewnia zazwyczaj wypłatę odszkodowania jedynie w przypadku szkody całkowitej czy kradzieży auta.
W jakich sytuacjach ubezpieczenie AC nie zadziała?
Wydawać się może, że ubezpieczenie AC w pakiecie z obowiązkowym OC gwarantuje nam ochronę absolutną. Tymczasem w rzeczywistości nie do końca tak jest. Nie ma polisy, która ochroni nas przed wszystkimi niebezpieczeństwami i nie ma też ubezpieczenia, które nie miałoby żadnych wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. To właśnie na te warto zwrócić szczególną uwagę. Może się bowiem okazać, że w przypadku zdarzenia licząc na otrzymanie odszkodowanie, dowiemy się, że akurat tej konkretnej sytuacji nasze ubezpieczenie nie obejmuje.
Możemy jednak wyróżnić kilka klasycznych wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa, z którymi spotkamy się praktycznie w przypadku każdego ubezpieczyciela. Zatem – ubezpieczenie AC nie zadziała między innymi wtedy, gdy:
- do szkody doszło podczas kierowania pojazdem przez osobę nie posiadającą uprawnień,
- kierujący samochodem był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
- szkoda jest efektem rażącego niedbalstwa ze strony właściciela,
- pojazd nie posiada ważnych badań technicznych,
- do kradzieży doszło w momencie, gdy pojazd nie był należycie zabezpieczony.
Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję odnośnie wyboru konkretnej polisy, przyjrzyjmy się dokładnie zapisom zawartym w OWU i nie patrzmy wyłącznie na to, ile kosztuje AC.
PODSUMOWANIE:
- Ubezpieczenie Autocasco należy do kategorii ubezpieczeń dobrowolnych. Zakres ochrony oferowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe nie jest określony przepisami polskiego prawa.
- Dzięki Autocasco dostaniesz rekompensatę finansową za kradzież pojazdu, ale również za zniszczenia, które zostaną spowodowane przez działania siły natury. Polisa działa także wtedy, gdy pojazd zostanie uszkodzony z winy właściciela.
- Pamiętaj, aby uważnie czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia i zapoznać się ze wszystkimi wydarzeniami, za które odpowiada ubezpieczyciel.
- W przypadku Autocasco nie kieruj się ceną. Nie ważne ile kosztuje AC – najważniejszy jest zakres ochrony.
Przeczytaj więcej na temat: autocasco
Ubezpieczenie AC
Ubezpieczenie AC
Wartość rezydualna
Wartość rezydualna
Jak udowodnić porysowanie auta?
Jak udowodnić porysowanie auta?
Ochrona samochodu przed gradem
Ochrona samochodu przed gradem
Ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem.
Ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem.
Czy dokupienie AC do OC jest możliwe?
Czy dokupienie AC do OC jest możliwe?
Autocasco na miesiąc
Autocasco na miesiąc