Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
4.5/5 - (2 votes)

Dbanie o to, by każdy pojazd był sprawny technicznie, jest jednym z obowiązków kierowcy. Leży to w interesie jego samego oraz oczywiście innych uczestników ruchu. Co się jednak dzieje, jeśli z jakiegoś powodu przegapisz termin przeglądu, a akurat przydarzy się stłuczka? Jakie konsekwencje dotyczące wypłaty odszkodowania niesie ze sobą kolizja bez ważnego przeglądu? Dowiedz się więcej na ten temat.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co grozi za brak przeglądu?

Częstotliwość badania stanu technicznego pojazdu jest regulowana przez prawo i w większości przypadków należy jeździć na przegląd raz do roku. Dotyczy to samochodów, które mają już co najmniej 5 lat, a to przecież spory procent aut będących w posiadaniu Polaków. To właściciel powinien dbać, aby badanie techniczne było aktualne. A co jeśli jednak zdarzy się nie dopełnić tego obowiązku? Kary za brak przeglądu technicznego zależą od stanu technicznego pojazdu. Jeśli auto jest sprawne w momencie kontroli, zapłacimy mandat. Można co prawda odjechać po kontroli swoim autem, ale najlepiej prosto do diagnosty. Z kolei gdy samochód ma jakiś widoczny mankament – wystarczy brak żarówki – auto zostaje uznane za niesprawne, dowód rejestracyjny zablokowany i do kosztów dojdzie jeszcze cena lawety.   

Kolizja bez ważnego przeglądu – konsekwencje

Bez względu na to, czy sprawca czy poszkodowany prowadził samochód bez aktualnego badania technicznego z premedytacją, czy przez roztargnienie, konsekwencje nie będą przyjemne.

Brak przeglądu przy kolizji może skutkować:

  • zatrzymaniem czyli zablokowaniem w systemie dowodu rejestracyjnego
  • mandatem w wysokości 500 zł
  • koniecznością niezwłocznego przeprowadzenia badania technicznego
  • konsekwencjami związanymi z wypłatą odszkodowania.

I właśnie tej ostatniej kwestii dokładnie się teraz przyjrzymy pod kątem konkretnych polis komunikacyjnych.

Brak przeglądu a odszkodowanie z OC

Być może narzuca się komuś pierwsze skojarzenie, że w przypadku nieaktualnego przeglądu trzeba zapłacić za spowodowaną osobie trzeciej szkodę z własnej kieszeni. Na szczęście nie. W przypadku OC, które chroni kierowcę przed finansową odpowiedzialnością za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłaty odszkodowania nawet, jeśli sprawca nie miał przeglądu. Oznacza to, że brak badania technicznego sprawcy z perspektywy osoby poszkodowanej nie wpływa na cały proces odszkodowawczy. Osoba, która ucierpiała w zdarzeniu, nie będzie miała żadnych kłopotów i spokojnie otrzyma świadczenia należne za poniesione szkody osobowe lub na mieniu.

Jednak po wypłaceniu osobie poszkodowanej odszkodowania z OC, ubezpieczyciel często występuje do sprawcy, by dochodzić zwrotu poniesionych kosztów. Jest to o tyle przykre, że jeśli zostanie udowodniony związek między złym stanem technicznym pojazdu i kolizją, trzeba będzie ponieść konsekwencje. Na przykład po wykazaniu, że auto miało niesprawne hamulce, więc wjechało w tył innego samochodu, sprawca musi zwrócić część lub nawet całość odszkodowania. Trzeba się w takiej sytuacji liczyć ze sporą kwotą do zapłacenia i niemałymi kłopotami, jeśli ucierpi nie tylko auto, ale też ktoś zostanie ranny. 

Brak ważnego przeglądu a AC

W przypadku OC obowiązują jednolite reguły. Jednak dobrowolna polisa AC rządzi się swoimi prawami. Kiedy zawieramy umowę autocasco, musimy zwrócić uwagę na jej zakres, bo ochrona i lista wyłączeń mogą się od siebie bardzo różnić. Wszystko na ten temat można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danej polisy. Właśnie od tych warunków zależy postępowanie ubezpieczyciela, jeśli sprawca stłuczki nie miał ważnego przeglądu.

Udowodnienie okoliczności związanych z niesprawnym pojazdem leży po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli wykaże on, że auto nie tylko nie miało ważnego badania, ale było po prostu niesprawne, właściciel może się od razu pożegnać z odszkodowaniem z AC. Jednak jeśli po wykonanym badaniu technicznym okaże się, że jednak auto było sprawne, a jedynie kierowca zapomniał o terminie przeglądu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odszkodowanie zostanie wypłacone. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku poszkodowanego. Jeśli nie ma aktualnego badania technicznego – wypłata z AC będzie zależała od realnego stanu technicznego auta.

NNW a nieważny przegląd 

A jak wygląda kwestia takiej dobrowolnej polisy komunikacyjnej jak NNW, jeśli użytkownik pojazdu nie dopełni obowiązku wykonania corocznego przeglądu? Co w przypadku sprawstwa zdarzenia? Bardzo podobnie jak w przypadku AC. Jeśli ubezpieczyciel dowiedzie, że bezpośrednim powodem kolizji było niesprawne auto, nie ma co liczyć na wypłatę jakichkolwiek świadczeń. Jeśli jednak auto miało przed wypadkiem nienaganny stan techniczny, zarówno kierowca jak i pasażerowie mogą otrzymać odszkodowania, jeśli zakładała to podpisana umowa.   

PODSUMOWANIE:

  • Przegląd czyli wykonanie corocznego badania technicznego jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu.
  • Za brak ważnego przeglądu w razie kontroli grozi mandatem w wysokości 500 zł oraz możliwością zablokowania dowodu rejestracyjnego w systemie.
  • Nawet jeśli sprawca nie miał ważnego przeglądu, poszkodowany otrzyma od ubezpieczyciela odszkodowanie z OC sprawcy. 
  • Sprawca bez aktualnego badania technicznego musi zwrócić koszty ubezpieczycielowi, jeśli jego auto okaże się faktycznie niesprawne technicznie. 
  • Odszkodowanie z AC, czy NNW zostaną wypłacone sprawcy w zależności od tego, czy stan techniczny jego auta bez przeglądu doprowadził do kolizji.  

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej