Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 19.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Pożyczenie samochodu koledze – nie masz nic przeciwko. Nie bierzesz sobie do serca tak popularnego powiedzenia: “Dobry zwyczaj – nie pożyczaj”. W takiej sytuacji do serca powinieneś wziąć sobie pewien fakt – pożyczając komuś samochód, bierzesz poniekąd odpowiedzialność za ewentualne zdarzenia. Jak to możliwe? Kolizja pożyczonym samochodem, a konkretniej jej konsekwencje, dotkną nie tylko kierowcę, ale także właściciela pojazdu. 

Pożyczenie samochodu – jakieś konsekwencje? Prawo jasno reguluje te kwestie. O ile wdzięczność kolegi, któremu pożyczysz auto, nie będzie znała granic, o tyle musisz liczyć się z tym, że w razie spowodowania przez niego kolizji, to na Ciebie spadnie odpowiedzialność. Zapytasz – jak to możliwe? Przecież Ciebie nie było nawet na miejscu zdarzenia. Odpowiedź znajdziemy w regulacjach prawnych.

O czym pamiętać przed pożyczeniem własneg>O czym pamiętać przed pożyczeniem własnego samochodu drugiej osobie

o coś więcej niż tylko kluczyki wręczone komuś na chwilę. Zawsze należy upewnić się, że osoba, której pożyczasz pojazd, ma ważne prawo jazdy oraz posiada doświadczenie i umiejętności potrzebne do bezpiecznej jazdy.

Sprawdź też, czy twoje ubezpieczenie obejmuje ewentualne szkody spowodowane przez innego kierowcę. Powinieneś też rozważyć możliwe konsekwencje prawne i finansowe, na przykład co się stanie, jeśli twoje auto zostanie zniszczone lub użyte do popełnienia przestępstwa.

Ubezpieczenie OC przypisane do pojazdu czy właściciela?

Ubezpieczenie OC przypisane do pojazdu czy właściciela?nocześnie jego kierowcą. W przypadku, kiedy to on kieruje ubezpieczonym pojazdem i doprowadzi do kolizji, kwestia odpowiedzialności nie pozostawia żadnych złudzeń. Jeśli nie zajdą żadne okoliczności wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela, to on pokryje szkody z ubezpieczenia. Pytania rodzi natomiast inna kwestia – kolizja pożyczonym samochodem. Ale i tutaj odpowiedź znajdziemy w regulacjach prawnych. 

Pierwszą i w tym przypadku kluczową regulacją jest ta mówiąca o tym, że ubezpieczenie OC przypisane jest do pojazdu, a nie do właściciela. Owszem, to na posiadaczu auta spoczywa obowiązek ubezpieczenia OC, ale pamiętajmy, że nawet sprzedając samochód, zbywamy się przy okazji obowiązkowego ubezpieczenia. Dlaczego? Ponieważ to jest związane z konkretnym pojazdem. To dlatego, w przypadku, gdy pożyczenie samochodu koledze będzie skutkowało kolizją, w której to on jest sprawcą, wszelkie szkody zostaną pokryte z ubezpieczenia OC Twojego auta. 

Kolizja pożyczonym samochodem. Kogo obejmuje ubezpieczenie? 

Fakt, że>Kolizja pożyczonym samochodem. Kogo obejmuje ubezpieczenie? erowcę, ma swoje uzasadnienie w artykule 35 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Według niego: “Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu”. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj stwierdzenie: “każdej osoby”. Nie zostało więc powiedziane, że ubezpieczenie to zadziała jedynie w momencie, gdy pojazdem kierować będzie jego właściciel. 

O ile konsekwencjami finansowymi w takiej sytuacji nie musisz się zbytnio przejmować, ponieważ świadczenia zostaną uregulowane przez ubezpieczyciela, o tyle pamiętaj, że zdarzenie to zostanie odnotowane w Twojej historii. 

Pożyczenie samochodu a utrata zniżek OC po kolizji

Pożyczenie samochodu a utrata zniżek OC po kolizji właściciela samochodu. Informacje te trafiają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który to z kolei stanowi źródło wiedzy dla towarzystw ubezpieczeniowych podczas wyliczania składek.

Nawet jeśli sam jeździsz bezpiecznie, a przez lata bezszkodowej jazdy wypracowałeś sobie wysokie zniżki, teraz Twój obraz w oczach ubezpieczyciela nieco się zmieni – nawet jeśli to nie Ty siedziałeś za kierownicą auta, które brało udział w zdarzeniu.

Możesz być pewien, że szkoda za którą nawet sam nie odpowiadasz, poskutkuje zwyżką w OC, a co za tym idzie wyższą ceną obowiązkowego ubezpieczenia. 

Kiedy ubezpieczyciel nie pokryje szkód? 

Pożyczenie samochodu, który posiada ważną polisę OC, być może nie jest wielkim ryzykiem. Nawet jeśli osoba, któ>Kiedy ubezpieczyciel nie pokryje szkód? wność, że koszty wszelkich szkód zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Może się jednak zdarzyć, że towarzystwo wystąpi z tzw. regresem ubezpieczeniowym. Skieruje go do Ciebie, jako do właściciela samochodu.

Taka sytuacja będzie miała miejsce wówczas, gdy sprawca, który poruszał się Twoim autem, ucieknie z miejsca zdarzenia, doprowadził do niego pod wpływem alkoholu czy nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów. Wówczas, abyś nie musiał płacić za czyjeś winy, to w Twoim interesie leży dogadanie się z osobą winną zdarzenia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku szkód, które powstaną po Twojej stronie. Jeśli w wypadku ucierpiało także Twoje auto, a Ty przykładowo nie posiadałeś Autocasco, musisz wyjaśnić kwestie pokrycia kosztów napraw z osobą, która poruszała się Twoim pojazdem. 

Kolizja pożyczonym autem a brak ubezpieczenia OC

W powyższych przykładach skupiliśmy się jedynie na zdarzeniach, w których pożyczający poruszał się autem z ważną polisą OC. Kolizja pożyczonym samochodem, który nie posi>Kolizja pożyczonym autem a brak ubezpieczenia OCotkliwsze konsekwencje. Począwszy od kary za brak OC, którą będziesz musiał zapłacić jako właściciel pojazdu, skończywszy na kolosalnych kosztach wszelkich szkód. Pamiętaj też, że jeśli to Ty będziesz w potrzebie i zechcesz pożyczyć od kogoś auto, pierwsze co powinieneś zrobić, to sprawdzić ważność ubezpieczenia OC. Jeśli auto takiego nie posiada, nawet nie wsiadaj za jego kierownicę. 

PODSUMOWANIE: 

  • Ubezpieczenie OC przypisane jest do pojazdu, a nie do właściciela.
  • W przypadku kolizji pożyczonym autem, wszelkie szkody zostaną pokryte z ubezpieczenia OC właściciela pojazdu.
  • Zdarzenie zostanie odnotowane w historii sprawcy wypadku i historii właściciela samochodu.
  • Szkoda, za którą odpowiada osoba pożyczająca od Ciebie auto, poskutkuje zwyżką w OC, a co za tym idzie wyższą ceną obowiązkowego ubezpieczenia.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Napęd AWD
Napęd AWD Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd AWD (All-Wheel Drive), czyli napęd na wszystkie koła, to technologia, która zyskuje coraz większą popularność wśród kierowców. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów napędu na jedną oś (FWD – na przednią oś, RWD – na tylną oś), napęd AWD rozdziela moc na wszystkie...
Czytaj dalej
napęd RWD
Napęd RWD Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd RWD (Rear-Wheel Drive), czyli napęd na tylne koła, to rozwiązanie, w którym moc silnika jest przekazywana na tylne koła pojazdu. W odróżnieniu od napędu na przednie koła, w RWD to tylna oś odpowiada za napędzanie samochodu, podczas gdy przednie koła pełnią głównie funkcję ki...
Czytaj dalej