Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 09.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Kupiłeś auto, skończyło Ci się OC i zapomniałeś je ubezpieczyć? A może już od kilku lat nie kupujesz obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego? Po głowie kołaczą Ci się pytania: kara za brak OC, jak uniknąć grzywny? Podpowiadamy jak uniknąć kary za brak OC.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kto nakłada kary za brak OC?

Jak uniknąć kary za brak OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swoich działań wynikających ze statutu ma obowiązek dbania o to, aby wszyscy kierowcy poruszający się po polskich drogach, mieli aktualne obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. W praktyce oznacza to, że niezależnie od kontroli drogowych, właściciel pojazdu bez ważnej polisy OC może zostać odnaleziony w specjalnym systemie informatycznym.

Przy zakupie rodzinnego kombi należy szczególną uwagę zwrócić na bezpieczeństwo.

Nie trzeba nawet korzystać z pojazdu. Wystarczy, że samochód jest zarejestrowany na nasze nazwisko, a żaden zakład ubezpieczeniowy nie zgłosił polisy dotyczącej naszego auta. W takim wypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wysyła wezwanie do uiszczenia kary w postaci grzywny za brak ważnego OC.

#

Brak ciągłości OC – kiedy polisa OC nie przedłuża się automatycznie?

Jak uniknąć kary za brak OC

Istnieje zaledwie kilka sytuacji, w których ubezpieczenie nie przedłuży się w sposób automatyczny. Może się tak zdarzyć, gdy korzystamy z OC zbywcy pojazdu. Po zakupie mamy prawo jeżdżenia na tak zwanym ubezpieczeniu poprzedniego właściciela do momentu daty zapisanej w polisie. W tym wypadku takie ubezpieczenie nie ulegnie przedłużeniu.

Nie są również przedłużane ubezpieczenia krótkoterminowe na przykład dealerów samochodów, jak również nie zostaną przedłużone te ubezpieczenia, których rat nie spłaciliśmy.

W takiej sytuacji nasz samochód nadal jest ubezpieczony, ponieważ ubezpieczyciel nie ma prawa wypowiedzieć umowy polisy. Może natomiast zgłosić dług w postaci niezapłaconej raty do windykacji i jednocześnie nie przedłużyć obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego na kolejny rok.

Jaką zapłacisz karę za brak ubezpieczenia OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny z zasady nakłada na wszystkich właścicieli pojazdów kary finansowe za brak obowiązkowej polisy. Wysokość kary za brak OC, czyli grzywny, zależy od wysokości stawki płacy minimalnej w danym roku kalendarzowym. Od 1 stycznia 2023 roku wysokość pensji minimalnej ulegnie podwyższeniu. Minimalne wynagrodzenie za pracę w pierwszej połowie 2023 roku będzie wynosiło 3490 zł brutto. Od 1 lipca 2023 roku stawka podniesie się do 3600 zł brutto.

Warto mieć świadomość, że wzrost minimalnego wynagrodzenia przełoży się na wysokość opłat za brak OC.

Ile wynosi kara za brak OC w 2023 roku?

Stawki od 1 stycznia 2023 r. :

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
Od 1 do 3 dni 1350 zł 2030 zł 230 zł
Od 3 do 14 dni 3380 zł 5070 zł 560 zł
Powyżej 14 dni  6770 zł 10150 zł 1130 zł

Stawki od 1 lipca 2023 r. :

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
Od 1 do 3 dni 1380 zł 2070 zł 230 zł
Od 3 do 14 dni 3450 zł 5180 zł 580 zł
Powyżej 14 dni  6900 zł 10350 zł 1150 zł

Jak łatwo możemy zauważyć, najwięcej zapłacą ci kierowcy, którzy nie mają obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC powyżej 14 dni. Oczywiście, powyższe kwoty dotyczą wyłącznie samochodów osobowych, ciężarowych i pozostałych.

Przerwa w OC

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC zawsze podlega grzywnie. Żaden właściciel pojazdu, który nie posiada ważnej umowy ubezpieczenia OC, nie ma możliwości uchylenia się od nałożonej kary. Nie ma możliwości ubezpieczenia pojazdu z datą wsteczną i nie ma co liczyć na to, że brak OC pozostanie niezauważony. Są też jednak dobre wiadomości. UFG przyznaje kary tylko za bieżący rok. Zatem właściciele samochodów, którzy przez wiele lat nie posiadali OC, nie muszą obawiać się, że otrzymają mandat, na którym będzie widnieć kwota, która jest sumą wszystkich poprzednich okresów bez ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC bez dokumentów od poprzedniego właściciela

Jak uniknąć kary za brak OC

Boisz się, że zadłużenie wobec UFG przejdzie na ciebie, jeśli kupiłeś auto bez ważnej polisy? Nie ma takiej możliwości. Nabywca pojazdu musi ubezpieczyć pojazd w dniu zakupu, ale to zbywca samochodu obciążony jest potencjalną grzywną finansową ze strony urzędu kontrolującego.

UFG. Jak uniknąć kary za brak OC? Czy możesz odwołać się od kary?

Jak uniknąć kary od UFG? Co robić? Wyjaśniamy. Co do zasady Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zobowiązuje właściciela pojazdu do zapłacenia kary finansowej i jeśli nie masz opłaconych składek OC, raczej nie uda ci się uniknąć grzywny. Może się jednak zdarzyć, że w uzasadnionych sytuacjach, to znaczy w przypadku bardzo trudnej sytuacji materialnej czy majątkowej, można wystosować specjalną prośbę do urzędu o umorzenie kary lub przynajmniej części zobowiązania.

Rozłożenie kary z UFG na raty

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej i masz problem z zapłatą kary w całości, możesz sporządzić pismo do UFG z prośbą o rozłożenie kary za brak OC na raty lub o jej umorzenie.

Pamiętaj, że musisz bardzo dobrze umotywować swój wniosek.

Brak ubezpieczenia komunikacyjnego – podsumowanie

Wiesz już, jak uniknąć kary za brak OC. Pamiętajmy, jak tylko zorientujemy się, że jeździmy bez ważnej obowiązkowej polisy komunikacyjnej, musimy zakupić ją jak najszybciej! Zgodnie z polskim prawem zobowiązania wobec UFG wygasają po trzech latach. Tak, jak w przypadku każdego innego długu różne czynności administracyjne i prawne mogą powodować przerwanie biegu przedawnienia. Należą do nich czynności egzekucyjne, nawet wtedy, gdy są nieskuteczne.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest regres ubezpieczeniowy?

To sytuacja, w której osoba bez polisy OC spowoduje wypadek, a UFG wypłaci odszkodowanie poszkodowanym. Sprawca oprócz kary za brak obowiązkowego OC musi także zwrócić koszty tego odszkodowania.

Czy każdy dostaję karę za brak OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo do nałożenia kary każdemu właścicielowi pojazdu, który nie opłacił pełnej wysokości składki OC. UFG dzięki informatycznej bazie ustala, czy auto jest ubezpieczone lub nie.

Ile wynosi maksymalna kara za brak OC w 2023 roku?

Maksymalna kara za brak polisy OC w przypadku aut osobowych wynosi 200 proc. płacy minimalnej. Oznacza to, że w 2023 roku kara w pierwszej połowie roku wyniesie 6770 zł, a w drugiej 6900 zł.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej