Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.02.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Kupiłeś auto, skończyło Ci się OC i zapomniałeś je ubezpieczyć? A może już od kilku lat nie kupujesz obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego? Po głowie kołaczą Ci się pytania: kara za brak OC, jak uniknąć grzywny? Podpowiadamy jak uniknąć kary za brak OC.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kto nakłada kary za brak OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swoich działań wynikających ze statutu ma obowiązek dbania o to, aby wszyscy kierowcy poruszający się po polskich drogach, mieli aktualne obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. W praktyce oznacza to, że niezależnie od kontroli drogowych, właściciel pojazdu bez ważnego OC może zostać odnaleziony w specjalnym systemie informatycznym.

Nie trzeba nawet korzystać z pojazdu. Wystarczy, że samochód jest zarejestrowany na nasze nazwisko, a żaden zakład ubezpieczeniowy nie zgłosił polisy dotyczącej naszego auta. W takim wypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wysyła wezwanie do uiszczenia kary w postaci grzywny za brak ważnego OC.

Zazwyczaj ubezpieczenie przedłuża się automatycznie

Istnieje zaledwie kilka sytuacji, w których ubezpieczenie nie przedłuży się w sposób automatyczny. Może się tak zdarzyć, gdy korzystamy z OC zbywcy pojazdu. Po zakupie mamy prawo jeżdżenia na tak zwanym ubezpieczeniu poprzedniego właściciela do momentu daty zapisanej w polisie. W tym wypadku takie ubezpieczenie nie ulegnie przedłużeniu.

Nie są również przedłużane ubezpieczenia krótkoterminowe na przykład dealerów samochodów, jak również nie zostaną przedłużone te ubezpieczenia, których rat nie spłaciliśmy. W takiej sytuacji nasz samochód nadal jest ubezpieczony, ponieważ ubezpieczyciel nie ma prawa wypowiedzieć umowy polisy. Może natomiast zgłosić dług w postaci niezapłaconej raty do windykacji i jednocześnie nie przedłużyć obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego na kolejny rok. 

Kara za brak OC jak uniknąć?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny z zasady nakłada na wszystkich właścicieli pojazdów kary finansowe za brak obowiązkowej polisy. Kara za brak OC, czyli grzywna, zależy od wysokości stawki płacy minimalnej w danym roku kalendarzowym. Od 1 stycznia 2022 roku wysokość pensji minimalnej uległa podwyższeniu, a w związku z tym podniesione zostały również kary finansowe wobec właścicieli pojazdów. 

Kary UFG za brak OC 2022 roku:

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
Od 1 do 3 dni 1200 zł 1810 zł 200 zł
Od 3 do 14 dni 3010 zł 4520 zł 500 zł
Powyżej 14 dni  6020 zł 9030 zł 1000 zł

Jak łatwo możemy zauważyć, najwięcej zapłacą ci kierowcy, którzy nie mają obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego powyżej dwóch tygodni. Oczywiście, powyższe kwoty dotyczą wyłącznie samochodów osobowych.

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC zawsze podlega grzywnie. Żaden właściciel pojazdu nie ma możliwości uchylenia się od nałożonej kary. Nie ma możliwości ubezpieczenia pojazdu z datą wsteczną i nie ma co liczyć na to, że brak OC pozostanie niezauważony. Są też jednak dobre wiadomości. UFG przyznaje kary tylko za bieżący rok. Zatem właściciele samochodów, którzy przez wiele lat nie posiadali OC, nie muszą obawiać się, że otrzymają mandat, na którym będzie widnieć kwota, która jest sumą wszystkich poprzednich okresów bez ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC bez dokumentów od poprzedniego właściciela

Boisz się, że zadłużenie wobec UFG przejdzie na ciebie, jeśli kupiłeś auto bez ważnej polisy? Nie ma takiej możliwości. Nabywca pojazdu musi ubezpieczyć pojazd w dniu zakupu, ale to zbywca samochodu obciążony jest potencjalna grzywną finansową ze strony urzędu kontrolującego.

UFG. Jak uniknąć kary za brak OC? O co możemy wnioskować do urzędu?

Gdy przyjdzie pismo z urzędu myślisz: Kara UFG. Jak uniknąć tej opłaty? Co robić? Wyjaśniamy. Co do zasady Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zobowiązuje właściciela pojazdu do zapłacenia kary finansowej. Może się jednak zdarzyć, że w uzasadnionych sytuacjach, to znaczy w przypadku bardzo trudnej sytuacji materialnej czy majątkowej, można wystosować specjalną prośbę do urzędu o rozłożenie kwoty na raty lub umorzenie przynajmniej części zobowiązania.

Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, należy sporządzić pismo do UFG z prośba o rozłożenie na raty lub umorzenie i bardzo dobrze umotywować swój wniosek. Pamiętajmy, jak tylko zorientujemy się, że jeździmy bez ważnej obowiązkowej polisy komunikacyjnej, musimy zakupić ją jak najszybciej! Zgodnie z polskim prawem zobowiązania wobec UFG wygasają po trzech latach. Tak, jak w przypadku każdego innego długu różne czynności administracyjne i prawne mogą powodować przerwanie biegu przedawnienia. Wśród nich leżę również czynność egzekucyjna nawet wtedy, gdy jest nieskuteczna.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Najszybsze auto na świecie
Najszybsze auto na świecie Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Pogoń za maksymalną prędkością od dawna fascynuje producentów samochodów. Od ponad wieku granica tego, co wydawało się niemożliwe, jest przesuwana do góry. Hipersamochody są niewyobrażalnie szybkie, bardzo dynamiczne, o pięknej sylwetce i … bardzo drogie. Jakie jest aktualnie najszyb...
Czytaj dalej
Obszycie kierownicy Autor Agata Wiśniewska Uncategorized
Obszycie kierownicy skórą czy innym materiałem sprawia, że zyskuje ona niepowtarzalny wygląd i jest wygodniejsza w użyciu. Taka operacja ma też swój praktyczny wymiar – chroni powierzchnię kierownicy przez zużyciem czy tuszuje widoczne pęknięcia lub przetarcia. Jak się robi obszycia k...
Czytaj dalej