Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
Rate this post

Sumy ubezpieczenia autocasco – co to jest, czym się różnią i jak mogą wpłynąć na wartość odszkodowania dla właściciela pojazdu? Nie wiesz, przeczytaj koniecznie!

Suma ubezpieczenia w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia autocasco ma ogromne znaczenie w momencie, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdzi szkodę całkowitą lub gdy samochód zostanie skradziony. Wysokość rekompensaty, którą otrzyma właściciel pojazdu, ściśle związana jest z tym, jakiego rodzaju ubezpieczenie wybrał w momencie podpisywania polisy dla swojego samochodu. Jak wybrać najlepszą? Podpowiadamy.

Sumy ubezpieczenia Autocasco – co to jest?

Suma ubezpieczenia AC to taka kwota, do której maksymalnie odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe. Wyliczana jest ona na podstawie informacji z tabeli info-eksperta lub Audatexu. Ubezpieczyciel bierze również pod uwagę wszystkie informacje techniczne udostępniane przez właściciela pojazdu we wniosku o polisę autocasco. W związku z tym sumy ubezpieczenia autocasco mogą znacznie się różnić w zależności od modelu i stanu technicznego pojazdu. 

Stała suma ubezpieczenia

Stała suma ubezpieczenia to rozwiązanie, w którym ubezpieczający oraz ubezpieczony umawiają się, że kwota wartości pojazdu jest dokładnie taka sama przez cały okres trwania dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego i wynosi dokładnie tyle ile w dniu jej podpisania. Oznacza to, że mimo eksploatacji pojazdu przez kolejny rok właścicielowi pojazdu przysługuje potencjalne rekompensata w kwocie niezmiennej w czasie i niezwiązanej z wykorzystaniem pojazdu. towarzystwa ubezpieczeniowe niezwykle często zawężają ten rodzaj polisy wyłącznie do nowych samochodów najczęściej użytkowanych do 3 lat.

Warto również wiedzieć, że ubezpieczenia ze stałą sumą ubezpieczenia zazwyczaj należą do tych najdroższych. 

Zmienna suma ubezpieczenia

Zmienna suma ubezpieczenia bierze pod uwagę to, że wraz z wykorzystywaniem auta i jego użytkowaniem traci ono na wartości, w efekcie odszkodowanie dla właściciela pojazdu liczone jest nie na dzień zawarcia umowy, ale na dzień, w którym doszło do zdarzenia drogowego. Jeżeli więc kolizja lub wypadek nastąpi po 11 miesiącach ochrony polisą autocasco, kierujący pojazdem otrzyma rekompensatę dużo mniejszą niż gdyby do zdarzenia drogowego doszło na przykład w trzecim miesiącu od podpisania umowy polisy.

Wszelkie rozwiązania dotyczące wyliczania wartości pojazdu na dzień zdarzenia drogowego określone są zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia przez wystawcę polisy. 

Redukcyjna suma ubezpieczenia

Redukcyjna suma ubezpieczenia oznacza, że właściciel pojazdu dysponuje konkretną kwotą, którą otrzyma w razie wypadku drogowego lub kolizji i każdorazowo kwota ta pomniejszona jest o już wypłacone świadczenia przy innych zdarzeniach drogowych, która które wydarzyły się w czasie ochrony polisą przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jest to więc zmienna suma ubezpieczenia, która może ulec redukcji i zmniejszeniu ze względu na wcześniejsze świadczenia wypłacane przez zakład ubezpieczeniowy. 

PODSUMOWANIE:

  • W polskich umowach ubezpieczeń można znaleźć różnego rodzaju sumy ubezpieczeń. Są to między innymi: suma redukcyjna, zmienna czy stała.
  • Stała suma ubezpieczenia przeznaczona jest co do zasady dla najmłodszych samochodów i nie bierze ona pod uwagę ich eksploatacji.
  • Zmienna suma ubezpieczenia bierze pod swoją ochronę najczęściej auta kilku lub kilkunastoletnie. Kwota wypłat pomniejszana jest o czas eksploatacji pojazdu. 
  • Redukcyjna suma ubezpieczenia zwyczaj wiąże się z najniższym odszkodowaniem dla właściciela pojazdu. 
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
Indywidualne tablice rejestracyjne
Indywidualne tablice rejestracyjne Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
Tablice rejestracyjne pozwalają na szybką identyfikację pojazdu w razie potrzeby i informują, skąd pochodzi dany pojazd. Jednak obecnie na różne sposoby próbujemy pokazać swoją osobowość. Coraz częściej więc właściciele samochodów chcą się wyróżniać z tłumu i decydują się n...
Czytaj dalej
hydrołapa
Hydrołapa Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Hamulec postojowy, znany także jako hamulec ręczny, zgodnie z przepisami, służy do unieruchamiania pojazdu na parkingu. Ten rodzaj hamulca zyskał jednak szerokie zastosowanie w sportach motorowych i różnego rodzaju wyścigach. Aby skutecznie wprowadzić pojazd w kontrolowany poślizg, potrzeb...
Czytaj dalej