Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Planujesz podróż za granicę? Oprócz spakowanej walizki i przewodnika w kieszeni, weź ze sobą ubezpieczenie. Jeśli celem Twojej wyprawy są kraje europejskie, przyda Ci się ubezpieczenie NFZ za granicą. Ale czy Karta Europejska NFZ wystarczy? Czy dodatkowe ubezpieczenie zagraniczne będzie koniecznie? 

Nawet najmniejsze dolegliwości zdrowotne mogą skutecznie popsuć urlop. Wyjeżdżając na wymarzone wakacje, nie myślisz o tym, że może przytrafić Ci się coś złego i nie dopuszczasz myśli, że zamiast na złotych piaskach, będziesz musiał spędzić czas w kolejce do lekarza. Przed wyjazdem warto jednak zabezpieczyć się na wszelkie ewentualności. Podstawą jest kompleksowe ubezpieczenie turystyczne. Jeśli podróż planujesz w obrębie Europy, wsparcie zdrowotne może zagwarantować Ci ubezpieczenie zdrowotne za granicą NFZ. W krajach UE możesz je otrzymać na podstawie karty EKUZ.

Ubezpieczenie za granicą: Karta Europejska 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli tzw. karta EKUZ. Przez niektórych znana jako Karta Europejska NFZ. Jest to dokument, który potwierdza prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ. Jej posiadacze mają zagwarantowaną opiekę medyczną podczas tymczasowego pobytu na terenie kraju członkowskiego Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie za granicą NFZ? Na pewno nie kompleksową. 

Ubezpieczenie NFZ za granicą: jaką ochronę gwarantuje?

Drobne problemy zdrowotne, nagła choroba czy kontuzja – nawet podczas wymarzonego wyjazdu, może przydarzyć Ci się coś, co będzie wymagało pomocy medycznej. Taką może zagwarantować Ci Karta Europejska NFZ, czyli wspomniana wyżej karta EKUZ. Czy gwarantuje ona kompleksową opiekę i bezpłatną pomoc medyczną? Absolutnie nie. W ramach NFZ, ubezpieczenie za granicą, gwarantuje Ci jedynie podstawową opiekę zdrowotną, taką której udzielenie jest niezbędne dla Twojego zdrowia i życia. Zakres takiego ubezpieczenia nie jest wszędzie jednakowy, a regulowany przez wewnętrzne przepisy każdego państwa. Co to oznacza w praktyce? 

Jeśli posiadasz kartę EKUZ, w ramach oferowanego przez nią ubezpieczenia, będziesz mógł liczyć na taką pomoc, jaka w ramach ubezpieczenia przysługuje obywatelowi w danym kraju, w ramach publicznej służby zdrowia. Warto więc pamiętać, że ubezpieczenie za granicą NFZ nie gwarantuje bezpłatnych świadczeń. Przykładowo – w Niemczech czy Bułgarii, za każdy dzień pobytu w szpitalu będziesz musiał zapłacić 10 euro. W Chorwacji, z własnej kieszeni będziesz musiał opłacić wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Z kolei, jeśli wybierasz się na narty i liczysz na ochronę NFZ, wiedz że karta EKUZ nie obejmuje akcji ratowniczej. Co więcej – w większości państw, będziesz musiał pokryć częściowe – lub nawet całościowe – koszty transportu medycznego. Za wszelkie nadprogramowe badania również zapłacisz z własnej kieszeni. 

Czy ubezpieczenie NFZ za granicą wystarczy? 

Na to pytanie łatwo sobie odpowiedzieć. Ubezpieczenie zagraniczne NFZ gwarantuje nam jedynie podstawową pomoc medyczną. A ta i tak, nie jest do końca bezpłatna. W zależności od kraju, zróżnicowany jest także zakres takiej opieki. Pewne jest natomiast, że w przypadku poważniejszych zachorowań, karta EKUZ nie spełni swojej roli. Z uwagi na to, nieodzownym elementem wakacyjnego ekwipunku powinna być także polisa turystyczna gwarantująca kompleksową ochronę.

W tym przypadku, w ramach wysokości sumy ubezpieczenia, mógłbyś korzystać z państwowej oraz prywatnej opieki medycznej. Ubezpieczenie takie bardzo często pokrywa także koszty zakupu leków, transportu medycznego, czy zapewnia świadczenia w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wybierając odpowiednie ubezpieczenie podróżne zwróć uwagę przede wszystkim na sumę ubezpieczenia, zakres polisy oraz wyłączenia odpowiedzialności. 

Jak wyrobić kartę EKUZ? 

Droga do otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest stosunkowo prosta. Wnioskować o nią mogą wszyscy, którzy objęci są obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem w ramach NFZ. Kartę EKUZ wyrobić możesz na dwa sposoby – online lub składając wniosek w placówce NFZ. Wybierając opcję pierwszą musisz liczyć się z tym, że na wyrobienie dokumentu poczekasz kilka dni. W związku z tym, warto pomyśleć o niej chwilę przed wyjazdem. Pamiętaj też, że dokument jest imienny i posiadać powinien go każdy członek rodziny. Okres ważności takiej karty uzależniony będzie od tego, dla kogo jest wystawiana. Najczęściej jest ona ważna przez 12 miesięcy. 

PODSUMOWANIE: 

  • Karta EKUZ zapewnia opiekę medyczną podczas tymczasowego pobytu na terenie kraju członkowskiego UE oraz EFTA.
  • Ubezpieczenie NFZ za granicą stanowi minimalną ochronę podczas wyjazdów. Kompleksową zapewni dopiero ubezpieczenie turystyczne. 
  • W ramach Europejskiej Karty NFZ będziesz mógł liczyć na taką pomoc, jaka w ramach publicznej służby zdrowia, przysługuje obywatelowi w danym kraju.
  • Karta EKUZ nie gwarantuje bezpłatnych świadczeń. Często nawet za podstawową opiekę medyczną będziesz musiał dopłacić z własnej kieszeni.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej