Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Zakup ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem zagranicznym bywa obowiązkiem, a najczęściej jest rozsądnym wyborem. W czasie podróży może ci się przydarzyć wiele nieprzewidzianych sytuacji, ale ty także możesz wyrządzić niechcąco komuś krzywdę. Od tego, ile wynosi suma gwarancyjna w OC podróżnym, wiele zależy. Poznaj szczegóły z tym związane.

Składniki polisy turystycznej – czemu służy OC podróżne?

Polisa turystyczna ma na celu szeroką ochronę od różnego typu ryzyk osoby, która wybiera się w podróż zagraniczną. Ubezpieczenie to można oczywiście wykupić także na czas podróży po Polsce. Z jakich elementów w takim razie powinno składać się ubezpieczenie turystyczne, by spełniło swoje zadanie? Podczas wyjazdu zdarzyć się może wiele różnych nieprzewidzianych sytuacji i wypadków. Oto na jakie ewentualności niezbędne są przykładowe składniki polisy turystycznej:

 • wypadek, choroba – ubezpieczenie zdrowotne, które zapewnia pokrycie wszelkich kosztów związanych z leczeniem za granicą
 • uszczerbek na zdrowiu – NNW, które zapewnia odszkodowanie poszkodowanej osobie
 • utrata rzeczy osobistych – ubezpieczenie bagażu 
 • spowodowanie wypadku – OC podróżne. 

Skoncentrujemy swoją uwagę właśnie na tej ostatniej polisie. Przeanalizujemy, w jakich okolicznościach okazuje się niezbędna i jak ważna jest suma gwarancyjna w OC podróżnym.

Dlaczego OC podróżne jest ważne?

Być może przed wyborem polisy turystycznej zadajesz sobie pytanie, czy OC jest ci potrzebne. Oczywiście ubezpieczenie zdrowotne czy NNW przemawia do wyobraźni. Ale co z OC? Wiadomo, że ubezpieczenie turystyczne dobiera się indywidualnie do swoich potrzeb. Jednak okazuje się, że przez niedopatrzenie lub oszczędzanie na OC możesz wpaść w nie lada tarapaty. Wystarczy przecież nieuwaga, czy roztargnienie, a zakończy się to przykrymi konsekwencjami.

Podczas wypoczynku możemy przecież niechcący kogoś potrącić, wjechać w kogoś na nartach, zniszczyć czyjąś własność. Katalog możliwości jest ogromny. Jesteśmy też odpowiedzialni za szkody spowodowane przez nasze dzieci czy zwierzęta. Takie przypadki mogą się skończyć w skrajnych przypadkach nawet potrzebą hospitalizacji poszkodowanego. Za tym idą przecież koszty leczenia i odszkodowanie. Jeśli nie masz wykupionego OC, wszystkie koszty z tym związane spadają na ciebie. A mogą być ogromne.

Czym jest suma gwarancyjna w OC podróżnym?

Jeśli jednak wykupisz w pakiecie ubezpieczenia turystycznego OC w życiu prywatnym, wszystkie koszty, które wygeneruje ewentualna szkoda wyrządzona innej osobie, zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Wiele w tej kwestii zależy jednak od tego, jaka suma gwarancyjna w OC podróżnym została przez ciebie wybrana. Co to w ogóle jest suma gwarancyjna w OC podróżnym? Otóż jest to limit odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela.

Oznacza to górną granicę, czyli maksymalną kwotę, do jakiej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu przez osobę ubezpieczoną. Co ciekawe, w przypadku OC obowiązkowego, czyli OC samochodu suma gwarancyjna jest regulowana przez przepisy. Tymczasem suma gwarancyjna w OC podróżnym, czyli wybieranym dobrowolnie działa to na zasadzie sumy ubezpieczenia w polisach dobrowolnych. Oznacza to, że suma gwarancyjna w OC podróżnym ustalana jest między ubezpieczycielem a ubezpieczonym indywidualnie.

Jaką sumę gwarancyjną w OC podróżnym wybrać?

Skoro już wiadomo, że sumę gwarancyjną OC wybiera się indywidualnie, to na jaką się zdecydować, by czuć się podczas wyjazdu komfortowo? Tym bardziej, że waha się ona od 20 000 zł do 1 000 000 zł.  Czy suma gwarancyjna pokryje koszty leczenia i ewentualne odszkodowanie, jeśli niechcący wyrządzimy komuś krzywdę podczas wyjazdu? Okazuje się, że wszystko zależy od dwóch ważnych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Są to:

 • kierunek wyjazdu
 • cel wyjazdu.

Jeśli więc wybierasz się do USA, Kanady, Australii, krajów Europy Zachodniej i ogólnie bardziej rozwiniętych regionów świata, koniecznie wybierz polisę z wyższą sumą gwarancyjną OC, rzędu minimum 100 000 zł. Leczenie tam jest na tyle drogie, że nie warto ryzykować dopłacania z własnej kieszeni. Podobnie jeśli wybierasz się na aktywny wypoczynek. Podczas uprawiania różnych sportów możesz przecież niechcący kogoś uszkodzić. 

Przed zakupieniem polisy, dokładnie zapoznaj się z OWU ubezpieczenia i zwróć uwagę na sumę gwarancyjną. Pamiętaj też, że w przypadku OC podróżnego nie działa klauzula alkoholowa, czyli ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania za wypadek spowodowany pod wpływem alkoholu.  

PODSUMOWANIE:

 • OC w polisie turystycznej chroni od odpowiedzialności finansowej za szkody spowodowane osobie trzeciej.
 • Suma gwarancyjna w OC podróżnym to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela, do jakiej zostanie wypłacone odszkodowanie osobie poszkodowanej przez ubezpieczonego.
 • Suma gwarancyjna w OC podróżnym ustalana jest nie ustawowo, ale indywidualnie między ubezpieczycielem a klientem. 
 • Suma gwarancyjna waha się od 20 000 do 1 000 000 zł.
 • W przypadku wyjazdu do rozwiniętych regionów świata oraz na czas aktywnego wypoczynku warto wybrać sumę gwarancyjną minimum 100 000 zł.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej