Z konieczności ubezpieczenia samochodu wszyscy zdajemy sobie sprawę. Podobnie jest z innymi pojazdami mechanicznymi takimi jak motocykl czy ciągnik. A co z przyczepą? Czy to jest w ogóle pojazd? Zwłaszcza osoby, które marzą o wyprawach w świat z własną przyczepą zastanawiają się, czy trzeba ją osobno ubezpieczyć. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wygląda ubezpieczenie przyczepy kempingowej.
Z tego artykułu dowiesz się...
Przyczepa kempingowa – dom na kółkach
Jeśli ktoś nie miał z nią do czynienia, należy w ogóle wyjaśnić, czym jest przyczepa kempingowa. Otóż jest to pojazd drogowy bez własnego silnika ciągnięty przez inny pojazd silnikowy. Najczęściej jest to samochód. Przyczepa kempingowa wykorzystywana jest jako miejsce do mieszkania podczas wyjazdów. Okazuje się rewelacyjnym rozwiązaniem, ponieważ daje nie tylko mobilność, ale i niezależność od noclegów, co w dzisiejszych czasach okazuje się niezbędne.
Czytaj także: Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym?
W czasie podróży z przyczepą można się zatrzymywać na kempingach, czyli specjalnie do tego wyznaczonych miejscach. Znajduje się tam odpowiednia podstawowa infrastruktura dla turystów takie jak woda. Natomiast sama przyczepa wyposażona jest w miejsce do spania, kuchenkę oraz łazienkę. Bywa, że taka przyczepa staje się stałym miejscem zamieszkania dla osób bezdomnych. Oczywiście wówczas ubezpieczenie przyczepy kempingowej raczej nie wchodzi w grę.
Przyczepa – pojazd czy nie?
Rodzajów przyczep jest sporo. Istnieje wiele sytuacji, w których przyczepa okazuje się niezbędna. Zaczynając od przewiezienia kilku worków cementu, przez zwiezienie zbiorów z pól, poprzez wielotonowe transporty towaru możemy wyliczyć mnóstwo zastosowań przyczep. Mamy więc odpowiednio lekkie przyczepki do samochodów osobowych, przyczepy rolnicze, przyczepy do samochodów ciężarowych. I oczywiście właśnie przyczepy kempingowe, w których można mieszkać w czasie podróży.
I teraz pytanie – skoro OC jest obowiązkowe w przypadku pojazdu mechanicznego, to co z przyczepą? Przecież nie ma silnika. Jednak prawo definiuje przyczepę jako pojazd, choć silnik, który ją napędza znajduje się w innym pojeździe. Trzeba ją też zarejestrować. Nie ma więc dyskusji – ubezpieczenie przyczepy kempingowej musi zostać opłacone. Zwłaszcza, że nawet przyczepa może zacząć żyć swoim życiem i wyrządzić szkody.
Dlaczego musimy opłacić ubezpieczenie przyczepy kempingowej?
Ubezpieczenie przyczepy kempingowej jest obowiązkowe oczywiście tylko w przypadku polisy OC. Jest to ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni właściciela pojazdu od odpowiedzialności finansowej w przypadku szkód powstałych w związku z ruchem danego pojazdu. Czy to oznacza, że nawet sama przyczepa potrafi narobić szkód? Oczywiście. Wystarczy przecież, że odczepi się od samochodu podczas jazdy. Wówczas może uszkodzić inne samochody i spowodować spore niebezpieczeństwo.
Bywa też, że niewłaściwie zabezpieczona przyczepa kempingowa stoczy się z nierówności, jeśli na przykład stoi na kempingu na nierównym terenie. A do tego przecież dochodzą manewry samochodem z przyczepą. Cofanie, skręcanie – przecież może dojść wtedy do zahaczenia, uszkodzenia, stłuczki. Stąd ubezpieczenie przyczepy kempingowej to konieczność.
Przeczytaj także: Ubezpieczenie przyczepki samochodowej. Jaki koszt?
OC – obowiązkowe ubezpieczenie przyczepy kempingowej
Była już mowa o tym, że przyczepa kempingowa musi zostać zarejestrowana. Formalności z tym związane nie różnią się od rejestracji samochodu. Polisę OC trzeba więc wykupić niezwłocznie w dniu rejestracji lub wprowadzenia jej do ruchu. Za brak OC grożą wysokie kary. Co ciekawe, polisa OC nie musi być wykupiona dla samochodu i przyczepy w tym samym towarzystwie. Kto więc będzie odpowiadał za ewentualną szkodę? To zależy od sytuacji. A mianowicie prawo mówi, że za szkodę odpowiada:
- ubezpieczyciel pojazdu ciągnącego, jeśli wypadek spowodowała przyczepa złączona z pojazdem lub odłączona, ale pozostająca w ruchu
- ubezpieczyciel przyczepy, jeśli przyczepa nie jest połączona z pojazdem albo odczepiła się i już nie jest w ruchu.
Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie przyczepy kempingowej – polisa AC
Okazuje się, że nadal nie jest łatwo. A to dlatego, że oferta dla właścicieli przyczep nie jest szczególnie szeroka. Dlatego nie w każdym towarzystwie uda nam się wykupić ubezpieczenie przyczepy kempingowej. Pozostaje szukanie i porównanie ofert. A czym się kierować? Oczywiście w przypadku samego OC chodzi o jak najniższą cenę, a wysokość ubezpieczenia będzie zależał od dopuszczalnej ładowności przyczepy.
Jednak właściciele przyczep chętnie decydują się na ubezpieczenie AC domu na kółkach. Wówczas zdecydowanie należy sugerować się zakresem ochrony. Im wyższa cena, tym szersza ochrona przyczepy w razie zniszczenia czy kradzieży.
PODSUMOWANIE:
- Przyczepa kempingowa to pojazd drogowy służący do mieszkania, który nie ma własnego silnika i jest ciągnięty przez inny pojazd silnikowy.
- Rejestracja i ubezpieczenie OC przyczepy kempingowej są obowiązkowe.
- Polisę OC trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji przyczepy kempingowej.
- Polisę OC można wykupić dla przyczepy można wykupić w innym TU niż polisę dla samochodu, który ją ciągnie.
- W przypadku AC przyczepy należy zwrócić uwagę, by ochrona była jak najszersza.
Przeczytaj więcej na temat: ubezpieczenie innych pojazdów
Rejestracja quada
Rejestracja quada
Trójkołowce na kategorię B
Trójkołowce na kategorię B
Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym
Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym
Ubezpieczenie kampera
Ubezpieczenie kampera
Ubezpieczenie samochodu ciężarowego do 3,5 tony
Ubezpieczenie samochodu ciężarowego do 3,5 tony
Ubezpieczenie samochodu uprzywilejowanego
Ubezpieczenie samochodu uprzywilejowanego
Ubezpieczenie wkładu własnego
Ubezpieczenie wkładu własnego