Często osoby, które po raz pierwszy myślą o wypożyczeniu pojazdu, nie mają żadnej wiedzy dotyczącej tego, w jaki sposób działa ubezpieczenie samochodu na wynajem, gdy ulegną wypadkowi. Kto zapłaci za szkody? Kto wypłaci rekompensatę potencjalnym ofiarom? Jak właściwie to działa? Wyjaśniamy!
Firmy wypożyczające samochody zazwyczaj współdziałają z towarzystwami ubezpieczeniowymi i oferują potencjalnym klientom taką polisę, która pokrywa szkody w razie kolizji lub wypadku. Niektóre zaznaczają w swoich regulaminach, że wykupienie dodatkowego ubezpieczenia przez wynajmującego jest wręcz obligatoryjne. Wszystko jednak zależy od firmy, która wypożycza auto. Czasem ewentualne dodatkowe doubezpieczenie leży już tylko w gestii klienta.
Z tego artykułu dowiesz się...
Ubezpieczenie samochodu na wynajem – obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne
Właścicielem wynajmowanego pojazdu jest zawsze wypożyczalnia. To właśnie ta firma widnieje w dowodzie rejestracyjnym auta. Niesie to za sobą szereg konsekwencji. Jedną z nich jest to, że musi ona mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli OC. Wiele wypożyczalni decyduje się również na dokupienie innych nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, na przykład autocasco.
Z punktu widzenia osoby wynajmującej samochód daje to pewien rodzaj ochrony, ale też należy pamiętać o tak zwanych wyłączeniach odpowiedzialności, które każdorazowo znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia polisy. Oznacza to, że ubezpieczenie samochodu na wynajem leży po stronie wypożyczalni, ale również na kierowcy spoczywa szereg zobowiązań i ograniczeń wynikających z umowy.
OC wynajętego auta, a bezpieczeństwo kierowcy pojazdu
Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, jak już wspomnieliśmy, jest konieczne dla każdego pojazdu i jego właściciela. Kierowca takiego wypożyczonego samochodu jest chroniony tego rodzaju polisą. Co to konkretnie oznacza? Ubezpieczony nie będzie musiał wypłacić rekompensaty, jeżeli nie przekroczy ona tak zwanej sumy gwarancyjnej. Jeżeli chodzi o tak zwane szkody na osobie to 5 210 000 euro przy jednym zdarzeniu drogowym, a w przypadku szkód powstałych na mieniu jest to kwota 1 050 000 euro.
W takiej sytuacji nie ma znaczenia również liczba osób poszkodowanych. Nie są to oczywiście małe kwoty, ale warto zwrócić uwagę, że w przypadku poważniejszych wypadków kwota taka może być prawie całkowicie wykorzystana. Ubezpieczenie samochodu na wynajem w ramach OC ma również tak zwane wykluczenia. Są to tego rodzaju sytuacje, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za zachowanie osoby prowadzącej pojazd.
Jeżeli najemca był pod wpływem alkoholu lub też innych środków odurzających, nie posiadał w ogóle lub też nie posiadał aktualnych uprawnień do prowadzenia auta, ukradł pojazd albo też zbiegł z miejsca kolizji lub wypadku, to nie może liczyć na rekompensatę za stronę towarzystwa ubezpieczeniowego. W takich sytuacjach zgodnie z ustawą ubezpieczyciel wypłaca ofiarom odszkodowania i zwraca się do sprawcy o zwrot wypłaconych w środków. Jest to tak zwany regres ubezpieczeniowy.
Polisa autocasco i ubezpieczenie samochodu na wynajem
Autocasco jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym. Jednakże część wypożyczalni posiada kilkuletnie auta, którym wykupuje AC. W takiej sytuacji właściciel pojazdu otrzyma odszkodowanie, gdy auto zostanie skradzione, spadnie na nie konar drzewa lub zostanie uszkodzone przez osobę kierująca pojazdem. Z punktu widzenia osoby wynajmującej nie będzie musiała odpowiadać za żadne zdarzenia, które objęte jest polisą w ramach umowy autocasco. Dlatego też tak bardzo istotne jest poproszenie wypożyczalni o zakres ochrony polisą, ponieważ w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie określa zakres ochrony polisą.
Udział własny najmującego samochód
Ubezpieczenie samochodu na wynajem wiąże się również z tak zwanym udziałem własnym. W ramach tego rodzaju rozwiązania osoba, która wynajmuje samochód ponosi odpowiedzialność finansową za powstałe szkody na pojeździe do określonej w umowie kwoty. Zazwyczaj firma wypożyczająca pojazdy pobierają tak zwany depozyt, który przechowuje do momentu zdania pojazdu. Najczęściej odbywa się to poprzez blokowanie na karcie kredytowej określonej sumy.
Ubezpieczenie samochodu na wynajem może się też odbywać w ramach innych rozwiązań ubezpieczeniowych. Bardzo często wypożyczalnie oferują także dodatkowe polisy, na przykład od następstw nieszczęśliwych wypadków, jak również ubezpieczenie assistance czy polisę dla szyb lub opon. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj ochrony dodatkowej się zdecydujemy czy pozostaniemy też przy podstawowym pakiecie, z uwagą przeczytajmy ogólne warunki ubezpieczenia polisy po to, by nie być zaskoczonym, za które czynności możemy odpowiadać finansowo z własnej kieszeni.
PODSUMOWANIE:
- Każdy samochód w Polsce musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli OC.
- Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu na wynajem (OC), wykupuje właściciel pojazdu, czyli w tym wypadku wypożyczalnia.
- Osoba wynajmująca pojazd może dokupić dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia takie jak: NNW czy assistance.
- Wypożyczalnie pobierają kaucję od klientów.
- Przed wypożyczeniem samochodu koniecznie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia i zwróć uwagę na tak zwane wyłączenia, czyli sytuacje, w których za powstałe szkody zapłacisz sam.
Przeczytaj więcej na temat: ubezpieczenie samochodu
Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?
Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?
Ubezpieczenie auta od szkód
Ubezpieczenie auta od szkód
Ubezpieczenie samochodu bez tablic rejestracyjnych
Ubezpieczenie samochodu bez tablic rejestracyjnych
Ubezpieczenie samochodu który nie jeździ
Ubezpieczenie samochodu który nie jeździ
Zmiana danych w polisie OC
Zmiana danych w polisie OC
OC z wyprzedzeniem
OC z wyprzedzeniem
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu