Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Czy zdarzyło ci się kiedyś jechać samochodem kogoś innego? Albo pożyczasz czasem swoje auto innej osobie? Na pewno. Przecież takie sytuacje w rodzinie lub wśród znajomych mają miejsce bardzo często. Samochód, którym jeździ cała rodzina, auto pożyczone okazyjnie przez sąsiada, czy pakowny van wypożyczony przez przyjaciół na wakacje – co z ubezpieczeniem? Jak mają się do siebie użyczenie samochodu a ubezpieczenie OC? Dowiedz się więcej na ten temat. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Użyczenie w rodzinie

Pierwsze skojarzenie z użyczaniem samochodu to sytuacja, kiedy z różnych powodów samochodem jeździ więcej niż jedna osoba. To bardzo powszechne zjawisko, że rodzinne auto jest używane przez męża, żonę, partnera, partnerkę, czy dorosłe dzieci, dopóki nie mają do dyspozycji własnego samochodu. Czyli kilku domowników korzysta z jednego auta, a zarejestrowane jest ono tylko na jedną osobę. Użyczanie samochodu przez rodziców, a nawet dziadków młodym ludziom, którzy dopiero otrzymali prawo jazdy ma swoje logiczne uzasadnienie.

W ten sposób chroni się dzieci przed wysokimi opłatami za ubezpieczenie, które czekają na każdego młodego kierowcę. Właściciel pojazdu z doświadczeniem i wypracowanymi zniżkami musi go tylko zgłosić ubezpieczycielowi jako użytkownika auta. Kwestię wysokiego OC dla młodych kierowców można ominąć inaczej niż przez użyczanie auta. Znacznie rozsądniej dopisać początkującego kierowcę jako współwłaściciela pojazdu, a wówczas zyskuje on zniżki.

Użyczenie samochodu a ubezpieczenie OC 

Czy syn lub córka mogą wykupić komunikacyjne OC na samochód zarejestrowany na ojca? Niestety nie, ponieważ umowę OC może zawrzeć jedynie osoba, która jest prawnym posiadaczem pojazdu. Dlatego niestety w przypadku spowodowania wypadku lub kolizji użyczonym samochodem to właściciel ponosi konsekwencje. Co to oznacza w praktyce? Jeśli dziecko lub sąsiad, jadąc pożyczonym autem, zostanie sprawcą zdarzenia drogowego, zniżki z OC traci właściciel. Z jego polisy wypłacone zostanie także odszkodowanie wszystkim poszkodowanym, a za naprawę auta trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. 

Kliknij w link i przeczytaj, jak sprawdzić zniżki na OC!

Umowa użyczenia

Znajomi chcą pożyczyć twój pakowny samochód na rodzinny wyjazd nad morze? Nie ma problemu. Jednak aby uniknąć nieporozumień związanych z ewentualnymi problemami, lepiej zawrzeć na ten czas pisemną umowę użyczenia auta. Tak samo w przypadku, gdy dochodzi do czasowego korzystania z pojazdu przez firmę. Umowa użyczenia zgodnie z art. 710 kodeksu cywilnego to dokument, na odstawie którego użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Czyli właściciel pozwala na bezpłatne użytkowanie jego auta. O czym trzeba pamiętać przy okazji zawierania tej umowy? Przede wszystkim umowa użytkowania:

  • nie musi mieć formy pisemnej, ale zdecydowanie bezpieczniej, jeśli sporządzi się ją pisemnie w dwóch egzemplarzach np. jeśli użytkujący samochód dostanie mandat za przekroczenie prędkości
  • może być zawarta na czas oznaczony i nieoznaczony

Co powinna zawierać umowa użyczenia?

Umowa bezpłatnego użyczenia samochodu zawarta między użyczającym i biorącym powinna zwierać kilka istotnych elementów. A są to:

  • miejsce i data
  • dane osób lub firm, między którymi podpisana zostaje umowa
  • przedmiot umowy, czyli dane samochodu takie jak marka, model, numer rejestracyjny
  • czas trwania umowy
  • zasady użytkowania samochodu. 

Wzór dokumentu bez problemu można znaleźć z Internecie.

Prawa i obowiązki obu stron

Z podpisanej umowy wynikają prawa i obowiązki zarówno dla użyczającego jak i biorącego. Zacznijmy od osoby, która będzie jeździła użyczonym samochodem. Przede wszystkim taki kierowca nie może używać pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem. W innym wypadku poniesie konsekwencje w razie uszkodzenia lub utraty auta np. jeśli autem osobowym weźmie udział w wyścigu. Po drugie nie wolno takiego samochodu pożyczyć osobie trzeciej. Wówczas także biorący jest odpowiedzialny za powstałe szkody. Za kradzież auta odpowiada biorący jedynie wówczas, gdy go nie zabezpieczy, czyli np. nie zamknie auta. Natomiast na pewno użytkujący podczas trwania czasu użyczenia pojazdu ponosi wszelkie koszty związane z jego eksploatacją czyli tankowaniem, uzupełnianiem płynów.

A co w takim razie z użyczającym auta? Jest on nadal odpowiedzialny za swoje auto i wszelkie uszkodzenia, które wynikną przy okazji prawidłowego użytkowania auta zgodnie z umową. A w razie szkody, to z OC właściciela wypłacane jest odszkodowanie.  

PODSUMOWANIE:

  • Użyczenie auta to często spotykana sytuacja w rodzinie i wśród znajomych – można je uregulować umową użyczenia.
  • Umowa bezpłatnego użyczenia auta może być ustna lub sporządzona pisemnie.
  • Dokument powinien zawierać m.in. dane osób i ich podpisy, informacje o samochodzie, czas trwania umowy i zasady użytkowania auta.
  • Biorący w użytkowanie nie może używać samochodu niezgodnie z przeznaczeniem oraz pożyczać go osobie trzeciej.
  • Użyczający pojazdu jako właściciel jest odpowiedzialny za uszkodzenia samochodu, a w razie spowodowania wypadku traci zniżki i z jego OC wypłacone zostaje odszkodowanie.     

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej