Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 17.07.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
5/5 - (1 vote)

Przekroczenie prędkości, jazda po alkoholu czy przekroczenie punktów karnych to tylko przykłady zdarzeń, po których możesz pożegnać się z „prawkiem” na jakiś czas. Przeczytaj, za co można stracić prawo jazdy i na jak długo?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Statystyki policyjne są bezwzględne. W tym roku zatrzymano już 17 tys. praw jazdy i to tylko za przekroczenie  prędkości dozwolonej w terenie zabudowanym. To o ponad 4,5 tys. więcej niż w ubiegłym roku w tym samym okresie. Bycie piratem drogowym to najczęstsze, za co grozi utrata prawa jazdy. Zapraszamy do naszej listy wykroczeń i przestępstw, po których pożegnasz się z „prawkiem”.

Utrata prawa jazdy za prędkość

Prawo jazdy zostanie ci odebrane, jeśli przekroczenie prędkości wyniesie 50 km/h. I uwaga: nie ma znaczenia czy chodzi o jazdę w terenie zabudowanym czy też nie. Od 1 lipca 2020 roku taka sama kara dotyczy sytuacji przekroczenia dozwolonej prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym i niezabudowanym.. Poza utratą dokumentu musisz się liczyć z mandatem. Taryfikator mandatów przewiduje w tym przypadku stawki od 400 zł do 500 zł. Dodatkowo licz się też z 10 punktami karnymi. Jest jeden wyjątek. Chodzi o sytuację, gdy pilnie przewozi się pasażera do szpitala.

W przypadku kierowców, którzy realizują tego typu transport, limity prędkości mogą zostać przekroczone i uprawnienia nie mogą być cofnięte.

Żeby służby mogły orzec zakaz prowadzenia pojazdów,  nie musisz być zatrzymany przez drogówkę. Wystarczy, że namierzył cię fotoradar. W tej sytuacji najczęściej dostaje się wezwanie starosty, w którym informuje on o odebraniu uprawnień. Po otrzymaniu pisma niezwłocznie powinieneś przekazać prawo jazdy staroście powiatowemu. Kara nalicza się od dnia twojej identyfikacji, więc przetrzymywanie w domu dokumentu nic nie daje. Za co grozi nam utrata prawa jazdy?

Jazda na podwójnym gazie

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu to kolejne wykroczenie, które skutkuje zabraniem prawa jazdy zazwyczaj na lata. Wszystko zależy od stężenia alkoholu we krwi. Zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat grozi tym, których stężenie alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Kwalifikacja czynu zmienia się, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi  powyżej 0,5 promila. W takiej sytuacji dochodzi do popełnienia przestępstwa. Kierowca, który jeździ w stanie nietrzeźwości traci prawo jazdy minimum na rok. Natomiast maksymalnie należy się liczyć cofnięciem uprawnień do prowadzenia pojazdów na 15 lat.

Punkty karne 

Przekroczenie punktów karnych jest trzecim najczęstszym powodem, gdy mundurowi mogą orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Postępowanie zależy od stażu za kierownicą. Standardowo po zgarnięciu więcej niż 24 punktów tracisz prawko. Odzyskasz je, jeśli zrobisz badanie psychologiczne i przejdziesz kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dla młodych kierowców limit jest nieco niższy. Jeśli masz staż za kółkiem krótszy niż rok, do utraty prawa jazdy wystarczy ci 20 punktów. Żeby je odzyskać musisz ponownie zdać egzaminy: teoretyczny i praktyczny.

Za co grozi utrata prawa jazdy na 3 miesiące?

Ten powód może cię zaskoczyć, ale z prawkiem możesz się pożegnać, gdy zabierzesz za dużo osób do samochodu. Chodzi o sytuację, gdy w swoim aucie masz więcej osób niż przewidział producent. Przy kontroli policja zatrzyma twoje prawo jazdy. Do tego dołoży mandat (od 100 zł do 500 zł) i dostaniesz punkty – nowy taryfikator punktów karnych przewiduje po jednym za każdego pasażera ponad limit.

Informację o dozwolonej liczbie pasażerów znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym swojego pojazdu.

Ucieczka z miejsca zdarzenia

Za co grozi utrata prawa jazdy poza już znanymi powodami? Przepisy nakazują, że uczestnik zdarzenia drogowego musi udzielić pomocy poszkodowanym i poczekać na miejscu do czasu pojawienia się odpowiednich służb. Za ucieczkę z miejsca kolizji lub wypadku żegnasz się z prawkiem na minimum 3 lata.

Podobnie za nieudzielenie pomocy poszkodowanym. Od decyzji sądu będzie zależało, czy stracisz możliwość kierowania określonym pojazdem czy zakaz będzie dotyczył w ogóle uprawnień kierowcy. Spowodowanie wypadku może mieć jeszcze surowsze konsekwencje, gdyby dodatkowo okazało się, że doprowadziłeś do wypadku po alkoholu lub środkach odurzających. Nie ma wtedy taryfy ulgowej – za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub pod wpływem środków odurzających prawo jazdy możesz stracić dożywotnio.

Utrata uprawnień do kierowania pojazdów nie grozi ci tylko wtedy, gdy oddaliłeś się od miejsca zdarzenia, by wezwać pomoc.

Za co można stracić prawo jazdy? Wykroczenia drogowe 

Zdarzyło ci się wyprzedzać na podwójnej ciągłej? A może lubisz robić ten manewr przed przejściem dla pieszych? To też są sytuacje, gdy policja może pozbawić cię uprawnień do kierowania autem. Jeśli w ocenie policjanta taki manewr stwarzał zagrożenie, jest duże prawdopodobieństwo, że na mandacie się nie skończy. Z prawa do zatrzymania dokumentu służby mundurowe korzystają także prewencyjnie, gdy zachodzi podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie za które grozi utrata prawa jazdy.

Problemy z dokumentem 

Uważaj też na stan i datę ważności swojego dokumentu. Jeśli prawo jazdy jest zniszczone i nic nie  można z niego odczytać, w czasie kontroli drogowej możesz je stracić. Podobnie zdarzy się, gdy upłynął termin ważności dokumentu. Kolejną okolicznością, kiedy policja może orzec zakaz prowadzenia pojazdów ,będzie przypuszczenie, że jest ono podrobione.

Poważne wypadki a dalsze kierowanie autem

Zakaz prowadzenia pojazdów może zostać wymierzony za wypadek ze skutkiem śmiertelnym. W takiej sytuacji może dojść do zatrzymania uprawnień na czas od roku do 15 lat. Ostateczna decyzja sądu zależy od okoliczności zdarzenia.  Kierowca traci też uprawnienia za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym.

Przestrzegaj zakazu

Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka sąd lub starosta. Zatrzymanie prawa jazdy przez policję jest dopiero czynnością wstępną. Niemniej, od momentu zatrzymania prawa jazdy nie możesz legalnie prowadzić auta. Co ważne, uprawnienia są zablokowane elektronicznie, więc fakt braku dokumentu przy sobie w momencie decyzji funkcjonariuszy nie jest sposobem na obejście zakazu prowadzenia.

Jeśli w czasie odebrania prawa jazdy zostaniesz przyłapany na prowadzeniu samochodu, wydłużenie okresu odebrania uprawnień może objąć kolejne miesiące. Jeśli dalej będziesz naruszał zakaz prowadzenia pojazdów, zostaną ci cofnięte uprawnienia i będziesz musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Poza tym recydywa jest traktowana jako przestępstwo zagrożone karą do 2 lat więzienia.

Łamiąc zakaz możesz mieć też kłopoty z ubezpieczeniem, które nie zadziała, jeśli nie miałeś uprawnień do prowadzenia pojazdu.

W praktyce oznacza to, że za wyrządzoną szkodę zapłacisz z własnej kieszeni, bo ubezpieczyciel, w którym masz OC zwróci się do ciebie z regresem. A na odszkodowanie z innych polis w większości przypadków nie masz co liczyć, bo brak uprawnień znajduje się w standardowym katalogu wyłączeń z AC.

Odzyskanie prawa jazdy

W sytuacji utraty prawa jazdy za punkty, przekroczenie dopuszczalnej prędkości, w przypadku kierowania pojazdami po spożyciu alkoholu, używek czy w wyniku zbiegu przestępstw lub wykroczeń, zakaz prowadzenia może być nawet dożywotni. Uprawnienia można jednak odzyskać. Od poczekania, aż minie okres utraty uprawnień. Ponowne prowadzenie pojazdu mechanicznego jest więc dość szybkie w przypadku osób, którym utrata prawa jazdy została zasądzona na krócej niż rok.

Od czego zacząć?

Pozbycie się zakazu prowadzenia wiąże się kilkoma formalnościami, które dopełniasz w wydziale komunikacji osobiście lub zdalnie. Na starcie sprawdź, czy masz ważne badania lekarskie i ewentualnie psychologiczne. Fakt posiadania wcześniejszego orzeczenia w momencie odzyskiwania prawa jazdy nie będzie istotny, jeśli nie jest aktualnie ważne.

Kolejnym krokiem jest wniosek o zwrot prawa jazdy oraz stosowna opłata, która łącznie może wynieść 101 złotych jeśli dotychczasowy dokument prawa jazdy  stracił ważność. Jeśli nie – opłata za odzyskanie uprawnień wyniesie 50 groszy. Na koniec złóż potrzebne dokumenty w urzędzie lub wyślij je mailem.

Pamiętaj: dla procedury przywrócenia uprawnień istotny jest okres zatrzymania prawa jazdy. Im krótszy, tym szybciej cofniecie uprawnień stanie się przeszłością.

Kierowca, który nie może prowadzić pojazdów dłużej niż rok, aby odzyskać uprawnienia musi dodatkowo ponownie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Nie musi jednak przechodzić dodatkowo kursu.

Jak wcześniej odzyskać prawo jazdy?

W szczególnych przypadkach kierowcy, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu lub otrzymali sądowy zakaz prowadzenia pojazdu, mogą starć się o złagodzenie kary. Dla tych, którzy popełnili wykroczenie lub przestępstwo w ruchu drogowym z powodu alkoholu, wyjściem jest zdecydowanie się na blokadę alkoholową. Ten sposób na skrócenie okresu zakazu prowadzenia samochodu lub nawet cofnięcie utraty uprawnień do kierowania pojazdem jest możliwy pod warunkiem, że na taką procedurę wyrazi zgodę sąd, a kierowca zaliczył już połowę kary. Aby uruchomić tego typu procedurę warto w sądzie złożyć:

 • zaświadczenie o niekaralności, w którym jest informacja, że skazany wcześniej nie popełnić wykroczeń lub przestępstw,
 • pozytywną opinię z zakłady pracy, w której jest informacja, że posiadane prawa jazdy jest potrzebne do wykonywania obowiązków służbowych,
 • zaświadczenie o aktywności społecznej,
 • zaświadczenie o zmianie nastawienia do alkoholu.

Blokadę alkoholową montuje się w samochodzie i działa ono jak alkomat – informuje o stanie trzeźwości kierowcy po tym, jak on dmuchnie w ustnik. Jeśli blokada zarejestruje przekroczeniu limitu promili w wydychanym powietrzu, nie uda się uruchomić samochodu. Za urządzenie płaci w skazany.

Uwaga: jeśli kierowca po zamontowaniu blokady znowu będzie prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu, sąd może zadecyduje o ponownym cofnięciu uprawnień. Dlatego nie warto pod żadnym pozorem siadać za kierownicą po alkoholu.

Blokada alkoholowa może być też rozwiązaniem przy cofnięciu uprawnień dożywotnio. W ich przypadku procedura uchylenia zakazu prowadzenia może się zacząć nie wcześniej niż po 10 latach od utraconego prawa jazdy.

PODSUMOWANIE:

 • Nadmierna prędkość, prowadzenie pojazdów mechanicznych po użyciu alkoholu czy pod wpływem narkotyków i przekroczenie ilości punktów karnych to najczęstsze, za co grozi utrata prawa jazdy.
 • Za przekroczenie prędkości o 50 km/h kierowca dostanie zakaz prowadzenia pojazdów niezależnie, czy do wykroczenia doszło w obszarze zabudowanym czy poza nim.
 • Z prawem jazdy pożegnasz się też, gdy przewozisz nieprzepisową liczbę pasażerów, uciekniesz z miejsca zdarzenia czy popełnisz wykroczenia lub przestępstwa drogowe.
 • Uprawnienia do prowadzenia pojazdu traci się na minimum 3 miesiące, ale okres ten może wynieść też 6 miesięcy, rok, 3 lata czy nawet 15 lat. W skrajnych wypadkach z prawem jazdy żegnasz się dożywotnio.
 • Kierowca, który traci uprawnienia i chce je ponownie odzyskać, musi m.in. odczekać do końca zakazu, przejść ponownie badania lekarskie i psychologiczne oraz dopełnić formalności w urzędzie. Przy zakazie prowadzenia samochodów dłużej niż rok obowiązkiem jest też ponowne zdanie egzaminu.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

 • Malibu pisze:

  Pani to wie czy zgaduje? Nigdzie nie znalazłem przepisu o utracie prawa jazdy poza obszarem zabudowanym po przekroczeniu prędkości o 59km/h

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej