Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 09.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Wielu z nas otrzymuje od swojego pracodawcy tzw. auta służbowe. Pracownicy korzystają z tego rodzaju przywileju bardzo chętnie. Jednak czy zniżki OC za jazdę służbowym samochodem naliczają się w momencie, gdy będziemy chcieli ubezpieczyć swoje własne, prywatne auto? Wyjaśniamy! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym są zniżki przyznawane przez ubezpieczycieli?

Zniżki OC za jazdę służbowym samochodem

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest jedynym rodzajem polisy, którą powinien posiadać każdy właściciel pojazdu. W związku z tym zarówno auta firmowe tj. należące do spółek czy działalności gospodarczych, jak i auta prywatne, muszą posiadać OC. Tego rodzaju polisa kupowana jest w zakładzie ubezpieczeń wybranym przez posiadacza samochodu.

Wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek ochrony polisą OC aut dokładnie w taki sam sposób.

Wysokość zniżek w OC

Elementem, który różni towarzystwa ubezpieczające, jest sposób, w który wyceniają one wysokość rocznej składki ubezpieczenia. Dzięki temu rozwiązaniu wysokość opłaty wnoszonej za 12 miesięcy może się różnić. Każde z firm ma również możliwość dowolnego przyznawania zniżek na ubezpieczenie swoim klientom. Największe rabaty przy wycenie ubezpieczenia otrzymają te osoby, które poprzednim roku polisowym nie spowodowały żadnej stłuczki oraz nie uczestniczyły w kolizjach i wypadkach. Wysokość zniżek maksymalnie może dojść do 60% lub 70% wysokości składki, w zależności od wystawcy umowy. 

Samochód służbowy a ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zwracają baczną uwagę oczywiście na auto, jego stan techniczny, miejsce użytkowania pojazdu, ale kluczowym elementem zazwyczaj zdaje się zarówno doświadczenie prowadzącego pojazd, jak i sposób prowadzenia auta. Dlatego też wielu kierowców decyduje się na tak zwane ubezpieczenie zniżek. Termin ten oznacza, że właściciel pojazdu za dodatkową opłatą wykupuje gwarancję zachowania wypracowanych rabatów w kolejnym roku polisowym, nawet jeżeli będzie uczestnikiem kolizji czy wypadku.

Bardzo istotnym elementem tego rodzaju usługi oferowanej przez zakłady ubezpieczeń jest to, że działa ona wyłącznie w wybranym towarzystwie i nie będzie respektowane u innego ubezpieczyciela.

Służbowe auto a zniżki OC – główny kierowca

Zniżki OC za jazdę służbowym samochodem

Poruszanie się służbowym samochodem po drogach to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ kierowca nie musi zastanawiać się nad ubezpieczeniem auta, wymianą opon, tankowaniem czy innymi opłatami związanymi z eksploatacją pojazdu. Do tego rodzaju czynności serwisowych zobowiązany jest właściciel, czyli firma, która udostępnia swojemu pracownikowi samochód.

Wątpliwości wielu kierowców budzi jednak pytanie o zniżki OC za jazdę służbowym samochodem. Zniżki OC za jazdę służbowym samochodem należą się naturalnie posiadaczowi, czyli formalnie w firmie, której ubezpieczony jest pojazd. Czy jest to zatem sytuacja bez wyjścia? Niezupełnie.

Pracownik jako kierowca pojazdu w dokumentach towarzystwa ubezpieczeniowego

Właściciel pojazdu, czyli na przykład spółka, ubezpieczając auto, ma obowiązek wskazania kierowcy, który będzie poruszał się samochodem. W związku z tym towarzystwo ubezpieczeniowe tak naprawdę otrzymuje informację, kto prowadzi ubezpieczony przez nich pojazd.

W związku z powyższym, jeżeli decydujemy się po długim okresie bez prywatnego auta na udowadnianie bezszkodowej służbowym samochodem, warto poprosić pracodawcę o zaświadczenie, które wskazywałoby to, że jeździliśmy jego pojazdem jako główny kierowca. Jeżeli dodatkowo znamy również wystawcę polisy OC i AC, możemy przedłożyć ten rodzaj zaświadczeń kolejnemu ubezpieczycielowi w celu udowodnienia lat bezszkodowej jazdy poruszania się po drogach. Tego rodzaju dokument ze strony pracodawcy możemy otrzymać również po kilku latach i nie jest to dokument czasowy.

Zniżki OC za jazdę służbowym samochodem – kolizja

Zniżki OC za jazdę służbowym samochodem

Teoretycznie w sytuacji, gdy poruszamy się firmowym autem, zniżki ubezpieczenia samochodu przypisane są właścicielowi pojazdu, czyli firmy. Czy to oznacza, że kierowca samochodu jest bezkarny z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego? Niestety nie. Każda firma podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego musi wskazać ubezpieczycielowi tak zwanego głównego kierowcę. Następnie to zakład ubezpieczeń przekazuje wszystkie informacje zawarte w umowie OC Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

W związku z powyższym w systemie informatycznym urzędu kierowca będzie wskazany jako ten, który spowodował wypadek lub kolizję na drodze. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe podczas wyceny, nawet prywatnego obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, będzie miało dostęp do historii prowadzenia wszystkich pojazdów.

Obecnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) umożliwia zweryfikowanie historii ubezpieczenia z ostatnich 5 lat poprzez stronę internetową.

Odpowiedzialność pracownika

Warto więc ostrożnie poruszać się samochodem niezależnie od tego, czy on jest prywatny, czy służbowy. Jeśli zaś jeździmy bardzo roztropnie po drogach, ale wyłącznie autem służbowym, koniecznie zbierajmy stosowną dokumentację, dzięki której będziemy mogli starać się o niższe OC, gdy kupimy własny samochód.

Samochód firmowy a zniżki na składkę polisy OC – podsumowanie

Wiesz już, czy pracownikowi należą się zniżki OC za jazdę służbowym samochodem. Pamiętaj, że pracodawca może wystawić pracownikowi odpowiednie świadczenie, w którym potwierdza, że powierzył mu samochód do kierowania. Przeczytaj krótkie podsumowanie powyższych informacji:

  • obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest polisą niezbędną do tego, by poruszać się po polskich drogach;
  • zniżki OC za jazdę służbowym samochodem można udowodnić, jeżeli byliśmy wskazani jako główny kierowca firmowego auta;
  • w historii ubezpieczenia kierowcy wskazane będą również te zdarzenia drogowe, w których uczestniczył pojazdem służbowym;
  • wypadki drogowe, szkody i stłuczki samochodem służbowym mogą podwyższyć składkę ubezpieczenia OC prywatnego samochodu.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie zniżki po roku bezszkodowej jazdy?

Za jeden rok jazdy bez spowodowania kolizji otrzymasz 10% zniżki. Po kilku latach zniżki za bezszkodową jazdę mogą wynosić nawet 60% lub 70%.

Co ze zniżkami po kolizji służbowym pojazdem?

Właściciel, czyli w tym wypadku firma utraci pełne zniżki lub ich część. Straty te mogą być egzekwowane od pracownika, który spowodował kolizję lub stłuczkę.

Do jakiego wieku jest zwyżka na OC?

Zwyżka dotyczy najczęściej młodych kierowców (do 26. roku życia).

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej