Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
3.7/5 - (3 votes)

Zakup samochodu to ogromne emocje i spore oczekiwania. Dlatego kupując kolejne auto, nie kieruj się tylko intuicją i zachęcającym wyglądem. Upatrzony pojazd trzeba przede wszystkim sprawdzić pod względem technicznym i jego historii. Pozwala na to obecnie dekoder VIN. Dowiedz się więcej na jego temat. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym jest Dekoder VIN?

Pod tą nazwą funkcjonuje aplikacja internetowa, której algorytm pozwala rozkodować informacje zawarte w numerze VIN pojazdu. W zależności od jakości algorytmu, a także źródeł danych, dekodery mogą podawać różną ilość informacji na temat sprawdzanego pojazdu w różny sposób. 

Najczęstsze formy to raport historii pojazdu online lub plik pdf. Na naszym rynku dostępne są zarówno komercyjne jak i bezpłatne aplikacje, które pozwalają na sprawdzenie danych pojazdu. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców czyli CEPiK także uruchomiła swoją aplikację. 

Co można sprawdzić dzięki dekoderowi VIN?

Nawet bezpłatne sprawdzenie numeru VIN pozwala nam poznać wiele cennych informacji, dzięki którym można podjąć racjonalną decyzję związaną z kupnem auta. Jakie konkretnie dane dotyczące pojazdu można zweryfikować? M.in. stan licznika oraz liczbę poprzednich właścicieli. Ale to nie wszystko.

Czytaj także: Darmowe sprawdzenie VIN

Oto lista informacji, które można zdobyć przy użyciu aplikacji:

  • ważność polisy OC pojazdu 
  • aktualność badania technicznego
  • liczba poprzednich właścicieli auta
  • stan licznika
  • czy samochód nie był kradziony.

Jak sprawdzić VIN?

Korzystanie z aplikacji Dekoder VIN jest bardzo proste. VIN online za darmo można sprawdzić na wielu stronach internetowych, nie tylko w systemie CEPiK, ale także na stronach motoryzacyjnych. 

Co musisz zrobić, aby uzyskać darmowy raport VIN? Oto Instrukcja krok po kroku:

  • nr VIN
  • datę pierwszej rejestracji pojazdu
  • numer rejestracyjny samochodu.

Czym jest VIN?

VIN to skrót od Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacji pojazdu. Znany jest on potocznie jako numer nadwozia. Od 1983 roku każdy samochód zostaje opatrzony indywidualnym numerem VIN zgodnie z normą ISO 3779. Nadaje go producent pojazdu, aby łatwiej zidentyfikować dany egzemplarz. Numer ten w odróżnieniu od tablic rejestracyjnych nigdy się nie zmienia. 

W zależności od marki i modelu auta numer znajduje się w różnych miejscach – najczęściej przy szybie, na silniku lub przy drzwiach. Można go oczywiście także znaleźć na polu „E” dowodu rejestracyjnego. VIN składa się z 17 znaków (cyfry i litery z wyjątkiem I, O, Q), w których są zakodowane najważniejsze informacje o samochodzie. Każdy znak ma swoje znaczenie.

Rozkodowanie VIN

Jakie znaczenie mają poszczególne znaki numeru VIN? W Europie obowiązują elementy numeru nadwozia, jak WMI, VDC czy VIS. Każdy z nich odpowiada za inną informację zakodowaną w numerze VIN.

Poniżej wyjaśnienie tych skrótów:

  • WMI (World Manufacturer Identifier) – to pierwsze trzy pozycje numeru VIN, za pomocą których koduje się region, czyli kraj i nazwę producenta pojazdu.
  • VDS (Vehicle Descriptor Section) znaki 4 – 9 określają typ pojazdu. Każdy producent ma własny system wykorzystywania tego pola.
  • VIS (Vehicle Identifier Section) znaki na pozycjach od 10 do 17 są wykorzystywane do nadania unikatowego numeru konkretnego egzemplarza pojazdu. VIS zawiera informacje o zainstalowanych opcjach wykonania, silniku, rodzaju napędu. W tej sekcji zakodowany jest także rok produkcji. Od 2010 roku kolejne lata oznaczone są kolejnymi literami począwszy od A. 2020 rok to L. Ostatnie cztery znaki stanowią zawsze cyfry.

Sprawdzanie VIN – dlaczego jest ważne?

Numer nadwozia to taki PESEL naszego samochodu. Sprawdzanie VIN za darmo pozwala na weryfikację wielu ważnych danych. Producenci pojazdów tworzą bazy danych, które zawierają informacje o naprawach gwarancyjnych i późniejszych wizytach w ASO. Taka baza zawiera także aktualny przebieg auta. Kiedy kupujemy używany samochód sprawdzenie numeru VIN to absolutna podstawa. 

Sprawdzenie VIN zaczynamy przede wszystkim od porównania, czy numer nadwozia w dowodzie i na tabliczkach znamionowych jest taki sam. Dopiero następnym krokiem jest weryfikacja VIN za darmo przy pomocy aplikacji Dekoder vin. Jeśli w ten sposób odkryjemy jakąkolwiek nieprawidłowość, np. cofnięty licznik, niejasną historię, problemy ze stanem technicznym, lepiej odpuścić. Aplikacja Dekoder VIN skutecznie broni nas przez kupieniem kota w worku.

PODSUMOWANIE:

  • Dekoder VIN to aplikacja dostępna na wielu stronach internetowych, która pozwala na zweryfikowanie historii pojazdu. 
  • Wiele aplikacji pozwala sprawdzić VIN online za darmo.
  • VIN to indywidualny identyfikacyjny numer danego egzemplarza, który zawiera wiele ważnych informacji. 
  • Dzięki możliwościom Dekoder VIN można się uchronić przez kupnem kradzionego pojazdu lub auta z niejasną historią.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

  • Grzegorz pisze:

    witam.
    Wyslalem zgloszenie sprzedazy pojazdu i podalem nowego wlasciciela.
    Rozumiem iz ubezpieczenie ktore posiadalem na ten samochod( do 12.10.2022), bedzie anulowane / zakonczone na mojej osobie.?.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej