15/05/2020 Komunikacyjne

 Zakup autocasco jest dodatkowym obciążeniem finansowym. Koszt AC dla wielu kierowców stanowi spory wydatek w budżecie domowym. Koszt AC i OC w pakiecie często była o wiele niższy. Ile kosztuje AC i od czego zależy jego cena? 

Autocasco cena na za spokój

Ceny OC AC i NNW komunikacyjnego są ważne dla każdego kierowcy. Tylko OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, z którego nikt nie może zrezygnować. Jeżeli posiadamy samochód osobowy musi on mieć wykupioną tego rodzaju polisę. W przypadku jej braku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na właściciela pojazdu wysokie grzywny. Autocasco jest z kolei ubezpieczeniem nieobowiązkowym, czyli dobrowolnym, które chroni samochód kupującego go kierowcy.

Oznacza to, że w momencie gdy właściciel pojazdu spowoduje wypadek lub jego auto zostanie skradzione, otrzyma stosowną rekompensatę przewidzianą w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W przypadku wszystkich ubezpieczeń nieobowiązkowych należy zwrócić baczną uwagę na treści zawarte w umowie polisy, ponieważ w tym wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie określa zakres ochrony swoich klientów. Może się zatem zdarzyć, że zdarzenie, które u jednego ubezpieczyciela ujęte jest w OWU, u drugiego nie będzie podlegało ubezpieczeniu. 

Autocasco – ile kosztuje i za co najczęściej płaci klient?

Ubezpieczenie autocasco zazwyczaj obejmuje rekompensatę za kradzież samochodu, zniszczenia spowodowane przez żywioły i zniszczenia, które powstają wskutek wypadku lub kolizji, spowodowane przez kupującego polisę. Nierzadko w momencie kupowania obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego ubezpieczyciele oferują swoim nowym klientom również polisę AC. Na zakup tego rodzaju ochrony w Polsce decyduje się zaledwie niewiele ponad 1/4 wszystkich właścicieli pojazdów.

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, zupełnie inaczej niż w przypadku OC, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Najbardziej istotnym elementem jest zakres ochrony a nie to ile kosztuje AC. Mimo że często kwoty za składkę autocasco nie należą do najtańszych, warto zrobić rachunek sumienia i zastanowić się, czy dotychczasowe naprawy po drobnych stłuczkach, która pokrywamy z własnej kieszeni, nie opiewały na wyższe kwoty. 

Ubezpieczenie AC cena to nie wszystko!

W przypadku autocasco bardzo ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na zakres ubezpieczenia, czyli na przykład należy bardzo dokładnie przeanalizować jakiego rodzaju wykluczenia przewidział ubezpieczyciel, ale również trzeba zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. W umowie polisy musi być ona określona i według niej liczone będzie przyznane Ci odszkodowanie za zniszczenia. Sprawdź również, czy w ramach tej polisy chronione będą również uszkodzenia szyb.

Zobacz, w jaki sposób została określona kwota, do której ubezpieczyciel nie odpowiada za szkodę powstałą na pojeździe. Oczywiście, to tylko niektóre elementy, na które warto zwrócić uwagę. Porównywanie ubezpieczeń dobrowolnych opiera się głównie na ich zakresie ochrony, a nie na cenie składki jak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. 

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie autocasco należy do kategorii ubezpieczeń dobrowolnych. Zakres ochrony oferowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe nie jest określony przepisami polskiego prawa.
  • Dzięki autocasco dostaniesz rekompensatę finansową za kradzież pojazdu, ale również za zniszczenia, które zostaną spowodowane przez działania siły natury. 
  • Pamiętaj, aby uważnie czytać ogólne warunki ubezpieczenia i zapoznać się ze wszystkimi wydarzeniami, za które odpowiada ubezpieczyciel.
  • W przypadku autocasco nie kieruj się ceną. Nie ważne ile kosztuje AC, Najważniejszy jest zakres ochrony. 
Weronika Cichocka

Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.