Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Wyjazd na wakacje niesie ze sobą wiele pozytywnych emocji, ale żeby nie przyniósł żadnych nieprzyjemnych niespodzianek warto pochylić się nad kwestią, jaką jest ubezpieczenie na wakacje. Bez względu na to, czy wybieramy się na odpoczynek w Polsce czy za granicę, ubezpieczenie na wakacje zapewni nam ochronę. Dowiedz się więcej na ten temat. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Wakacje w kraju

Wakacje w Polsce wybiera spora część osób nie tylko ze względu na ceny, ale także atrakcje dostępne w naszym kraju. Jeśli chodzi o zabezpieczenie się na wypadek choroby lub nieprzewidzianych wydarzeń, to warto podkreślić, że również w trakcie podróży mamy zagwarantowany dostęp do bezpłatnej służby zdrowia.

Wszyscy objęci ubezpieczeniem w ramach NFZ mają prawo w razie choroby do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej bez ponoszenia kosztów. Natomiast w razie wypadku, który może wydarzyć się podczas wypoczynku, bezpłatnie otrzymamy pomoc ratowników medycznych i możliwość pobytu w szpitalu. 

NNW na wakacje w Polsce

Już wiadomo, że podczas wakacji w Polsce mamy całkowicie bezpłatny dostęp do publicznej służby zdrowia. Jednak komplikacje mogą się pojawić w razie wypadku. Dlatego warto zadbać o pełniejsze ubezpieczenie na wakacje w Polsce. Bardzo rozsądną opcją jest wykupienie na wyjazd ubezpieczenia podróżnego przez wszystkich, którzy nie są objęci ubezpieczeniem na życie.

Co zapewnia nam taka polisa? Przy odpowiednio dobranym wariancie ubezpieczenia powinniśmy sobie zapewnić na czas tradycyjnego urlopu:

Jednak polisę podróżną trzeba dopasować do swoich potrzeb. Dlatego na wyjazd samochodem warto zapewnić sobie ubezpieczenie assistance, a jeśli planujemy uprawiać ekstremalne dyscypliny sportu, należy wykupić odpowiednie rozszerzenia polisy. 

Wakacyjny wyjazd za granicę – EKUZ

Przed wyjazdem na wakacje zagraniczne na pewno trzeba nieco więcej czasu poświęcić kwestii odpowiedniego ubezpieczenia się na czas urlopu. Wszystko też zależy od tego, dokąd się wybieramy. W krajach Unii Europejskiej i krajach EFTA wystarczy posiadanie przy sobie karty EKUZ, która potwierdza w państwach członkowskich, że obejmuje nas ubezpieczenie na wakacje. NFZ w ramach publicznej opieki zdrowotnej gwarantuje Polakom podczas wyjazdu ochronę w podstawowym zakresie i publicznych placówkach.

Odbywa się to jednak na zasadach, które obowiązują w konkretnym kraju. Niestety ubezpieczenie w ramach EKUZ nie obejmuje pewnych sytuacji, w tym tak oczywistych dla nas, jak przyjazd karetki na miejsce wypadku.

Ubezpieczenie podróżne na wyjazd zagraniczny

Skoro już wiadomo, że EKUZ to tylko ochrona w podstawowym zakresie, warto zainwestować w dodatkowe, dopasowane do naszych potrzeb ubezpieczenie na wakacje za granicą. A co w sytuacji, gdy wybieramy się na Ukrainę, do Turcji, Rosji czy do USA? W żadnym z tych krajów nie jest uznawane ubezpieczenie w ramach EKUZ. Wówczas po prostu mamy obowiązek wykupienia na czas wyjazdu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

A oto, co zawiera skuteczna polisa turystyczna na czas wyjazdu:  

  • pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji
  • zapewnienie transportu medycznego 
  • usługi ratownictwa medycznego
  • zapewnienie ochrony NNW, OC, assistance czy ubezpieczenia bagażu
  • zapewnienie w razie potrzeby rozszerzeń dotyczących choroby przewlekłej, sportów wysokiego ryzyka czy pracy fizycznej. 

Jak wybrać ubezpieczenie na wakacje?

Ubezpieczyciele oferują duży wybór polis dedykowanych osobom, które planują podróż. Czy poszukiwania odpowiedniego ubezpieczenia sprawi nam trudność? Na pewno nie, ponieważ bez problemu kupimy ubezpieczenie na wakacje online. W Internecie w kilku prostych krokach możemy znaleźć i wykupić polisę dostosowaną do specyfiki naszego wyjazdu. Cena  ubezpieczenia zależy oczywiście od tego, czy spędzamy wakacje w kraju czy za granicą, ale także od zakresu ochrony i sumy ubezpieczenia. Podczas decyzji powinniśmy się więc dokładnie zapoznać z OWU.

Pamiętajmy, że im więcej wydamy na ubezpieczenie, tym lepszą ochronę otrzymamy w zamian. Oszczędzanie nie jest więc w tym przypadku wskazane, ale polisa wcale nie obciąży za mocno naszego budżetu. Dobra wiadomość jest taka, że najtańsza polisa krajowa to koszt nieco powyżej złotówki dziennie, a zagraniczna ok. 5 zł dziennie.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej