Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol
Aktualizowano: 20.09.2024 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 21 minut.
5/5 - (1 vote)

Kierowca kierowcy nierówny. Jeden może liczyć na łaskawsze traktowanie przez ubezpieczyciela i niższą składkę OC, natomiast drugi zakwalifikowany do grupy tak zwanego podwyższonego ryzyka, zapłaci za polisę zdecydowanie więcej. Dlaczego OC dla młodego kierowcy kosztuje krocie? W jaki sposób obniżyć składkę ubezpieczenia samochodu? Jak znaleźć najtańsze OC dla młodych kierowców? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Młody i niedoświadczony adept motoryzacji to dla zakładu ubezpieczeniowego spore ryzyko, dlatego wiek kierowcy wpływa na cenę polisy OC. Polisa OC dla młodego kierowcy w skrajnym przypadku może być droższa od samego kupna używanego samochodu. Bez obowiązkowego ubezpieczenia jeździć nie wolno, ponieważ może to powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji – od mandatu poczynając, na ogromnych wydatkach w sytuacji zdarzenia drogowego kończąc.

Jak więc znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy? Czy to jest w ogóle możliwe? Co jeszcze powinien wiedzieć kandydat na kierowcę i świeżo upieczony posiadacz prawa jazdy? Ile kosztuje ubezpieczenie OC? We wpisie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o ubezpieczeniu OC.

Czynniki wpływające na cenę OC: od czego zależy cena polisy?

Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC kształtowana jest przez wiele różnych czynników. Warto wiedzieć, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może zwrócić uwagę na coś zupełnie innego i różną wagę przywiązywać do poszczególnych czynników. Dla jednego towarzystwa ubezpieczeniowego najważniejsze będzie doświadczenie za kierownicą, natomiast inni zwrócą uwagę na fakt, czy autem na co dzień będą przewożone dzieci.

Niemniej możemy wyróżnić kilka konkretnych czynników, które będą miały wpływ na ostateczną cenę ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy, ale też i tych bardziej doświadczonych. Wśród nich możemy wyróżnić te związane z samym samochodem i jego parametrami technicznymi oraz czynniki związane z profilem kierowcy.

Na wysokość składki obowiązkowej polisy komunikacyjnej wpływ będzie miała marka i model samochodu, jego przebieg, rok produkcji auta czy pojemność silnika. Znaczenie ma także wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania, a co najważniejsze - jego historia ubezpieczeniowa.

Już w tym miejscu możemy przypuszczać, że na straconej pozycji są młodzi kierowcy. Dlaczego koszt polisy OC jest tak wysoki? Dlaczego wiek kierowcy odgrywa tak ważną kwestię? Ile kosztuje OC dla młodych kierowców? Na co powinien zwrócić uwagę młody kierowca, który kupuje pierwszą polisę OC?

Dlaczego młodzi kierowcy są w grupie większego ryzyka?

Młody wiek w porównaniu z brakiem doświadczenia za kółkiem to mieszanka wybuchowa. Do tego dochodzi zamiłowanie młodych kierowców do szybkiej jazdy i charakterystyczna dla nich brawura. Młodzi lubią zaznaczyć swoją pozycję na drodze, dlatego z upodobaniem wybierają szybkie i sportowe auta, które rozwijają zawrotne prędkości. Kochają rywalizację, więc istotne będzie dla nich to, czy przypadkiem nie jadą wolniej od sąsiada z pasa obok.

Nic więc dziwnego, że w oczach ubezpieczycieli są potencjalnie niebezpiecznymi kierowcami. Nie są to jednak puste słowa, ponieważ według policyjnych statystyk, to właśnie osoby z grupy do 24 lat są sprawcami i uczestnikami największej liczby wypadków. Coś jeszcze? Owszem. Nie mają wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę, co już na starcie stawia ich w nieciekawej sytuacji.

Wielu ubezpieczycieli dokłada im wręcz zwyżki za wiek, przez co OC dla młodego kierowcy, wchodzącego dopiero w dorosłe życie, staje się najdroższym na rynku. Składka OC dla młodego kierowcy to bardzo duży koszt, dlatego stara się on znaleźć najtańszą polisę, przeglądając oferty ubezpieczycieli. Oferty ubezpieczycieli może sprawdzić w naszym kalkulatorze OC.

OC młody kierowca. Do jakiego wieku? Zależnie od firmy, kierowcy przed 24. lub 26. rokiem życia muszą się liczyć z dodatkowo droższym ubezpieczeniem OC dla młodego kierowcy. Niektórzy ubezpieczyciele idą w tej polityce jeszcze dalej – dla nich młody kierowca to ten poniżej 29 lat.

To sprawia, że w skrajnym przypadku nawet ktoś posiadający prawo jazdy od ponad 10 lat musi się liczyć z wyższymi kosztami polisy. Każdy młody kierowca musi liczyć się z tym, że do kosztów utrzymania samochodu należy wliczyć także polisę OC. Najtańsze OC dla młodego kierowcy to i tak spory koszt, z którym trzeba się liczyć, kupując samochód.

Wypadkowość wśród młodych kierowców

Ktoś mógłby powiedzieć, że postrzeganie młodych kierowców jako kierowców niebezpiecznych i brawurowych jest krzywdzące. Być może dla niektórych… Nie są to jednak postronne opinie, bowiem policyjne statystyki pokazują jasno, że najwięcej wypadków powodują kierowcy z grupy wiekowej 18-24 lata. Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych, za które są oni odpowiedzialni jest oczywiście nadmierna prędkość. Ta, w połączeniu z brakiem doświadczenia oraz skłonnością do podejmowania ryzykownych decyzji i nieprzemyślanych zachowań na drodze, bardzo często może doprowadzić do tragedii.

Według statystyk, w całym 2019 roku na polskich drogach doszło do 30 288 wypadków, w których zginęło 2 909 osób, a aż 35 477 osoby zostały ranne. Młodzi kierowcy odpowiadają aż za 18,5 proc. wszystkich wypadków powstałych z winy kierujących - spowodowali oni 4 910 wypadków, w których zginęły 462 osoby, a 6 409 zostało rannych.

Niepokojące dane pokazuje także dostępny raport Polskiej Izby Ubezpieczeń, z którego wynika, że spośród wszystkich grup kierowców, to właśnie osoby z przedziału 18-24 lata charakteryzuje najbardziej lekceważący stosunek do przepisów drogowych. Co więcej, osoby te są przekonane, że doświadczenie za kółkiem zdobywa się bardzo szybko, dlatego samych siebie nazywają całkiem doświadczonymi kierowcami.

Dane udowadniają, że brawura to drugie imię młodych kierowców – prawie 40 proc. badanych uważa, że przekroczenie prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym jest bezpieczne, a przykładowo wyprzedzanie auta bezpośrednio przed przejściem dla pieszych, w niektórych sytuacjach może być uzasadnione. Nie ma się co oszukiwać – takie przeświadczenie panujące wśród osób, które nie mają jeszcze wyrobionych odpowiednich odruchów za kółkiem i nie do końca potrafią zachować się w kryzysowej sytuacji, może mieć tragiczne konsekwencje.

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC bywa drażliwym tematem i to nie tylko dla młodych kierowców. Zazwyczaj narzekamy, że płacimy za dużo, za drogo i zastanawiamy się nad tym, czy jest to tak naprawdę konieczne. Zasadność posiadania OC nie podlega wątpliwości, ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, a za brak takiej polisy grożą wysokie kary.

Warto wiedzieć, że nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu nie umknie UFG, a my za swoje niedopatrzenie zostaniemy finansowo ukarani. Pozostaje zatem pytanie – ile kosztuje ubezpieczenie OC (i dlaczego tak dużo)? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Stawki OC dla młodego kierowcy czy tych bardziej doświadczonych mogą być bardzo zróżnicowane w zależności od konkretnego przypadku. Zazwyczaj trzeba jednak liczyć się z tym, że OC dla młodego kierowcy może być nawet 60 proc. droższe od ceny polisy dla doświadczonego kierowcy.

Nie jest to oczywiście regułą i nie zawsze młody kierowca za obowiązkową polisę musi płacić miliony. Na ostateczną wysokość składki wpływ ma wiele różnych czynników, z których wiek jest jedynie jedną ze składowych.

Jak znaleźć OC dla młodego kierowcy?

Tanie OC dla młodego kierowcy to nie jest prosta sprawa. Wszystkie rady mogą być bardzo przydatne w procesie wyboru polisy, ale najważniejsze jest poszukanie i porównanie jak największej ilości ofert. Każda z opisanych tutaj sytuacji może wyglądać inaczej w przypadku różnych ubezpieczycieli – u jednego jedna opcja będzie tańsza, u drugiego inna, jeden doliczy zwyżki, drugi nie policzy zniżek.

Warto przed zakupem dokładnie przyjrzeć się ofertom ubezpieczenia, a przede wszystkim zastanowić się, jakiej ochrony tak naprawdę oczekujemy. Czy zamierzamy poprzestać jedynie na obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu czy może skusimy się na bardziej kompleksową ochronę i wybierzemy także dobrowolną polisę Autocasco?

A może przerasta nas wizja złapania gumy czy braku paliwa na środku drogi i warto byłoby rozważyć ubezpieczenie Assistance? Na co zwrócić uwagę, wykupując swoją pierwszą polisę OC? Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?

Niezależnie od tego, jakiego ubezpieczenia szukamy, szybkim i prostym sposobem na poznanie wysokości składki jest skorzystanie z kalkulatora OC online.

Wystarczy podać kilka koniecznych danych, by poznać ofertę ubezpieczenia skrojoną na naszą miarę. W przypadku kalkulatora Beesafe, do poznania wysokości składki ubezpieczeniowej wystarczy podać jedynie trzy dane: numer rejestracyjny pojazdu i jego rok produkcji oraz datę urodzenia osoby ubezpieczającej.

Zniżki OC dla młodych kierowców: czy to jest w ogóle możliwe?

Jest coś, na co liczą wszyscy kierowcy – zniżki na polisę OC! Pożądane przez każdego, bez względu na wiek i doświadczenie. Dlaczego są tak istotne? Zniżki za bezszkodową jazdę pozwalają znacznie obniżyć koszty ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy i nie tylko. Znacznie, to znaczy jak bardzo?

Standardowo, po kilku latach bezszkodowej jazdy kierowca może liczyć aż na 60 proc. zniżki na ubezpieczenie. Zasada ich zdobywania jest prosta – zazwyczaj rok bezszkodowej jazdy to 10 procent zniżki. Nie jest to jednak regułą, a więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu „Jak sprawdzić zniżki na OC?”.

Co jednak najważniejsze – każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własny system przyznawania i odbierania zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy. Może się więc zdarzyć, że u niektórych ubezpieczycieli, bezpieczeństwo na drodze zostanie nagrodzone już 20 proc. zniżki zaledwie po roku. Podobnie jednak może wygląda model ich odbierania – jednak zazwyczaj jedna szkoda w roku to odebranie 10 proc. zniżki.

W przypadku OC dla młodego kierowcy takie zniżki byłyby najbardziej pożądane. Niestety, ze względu na brak doświadczenia i historii ubezpieczeniowej, młodzi adepci nie mają zazwyczaj szansy na otrzymanie ulg w ubezpieczeniu. Zazwyczaj, nie znaczy jednak, że zawsze. Jak to możliwe? Młodzi kierowcy mogą zbierać zniżki nawet przed ukończeniem 18. roku życia i zakupem auta.

Młody kierowca może zbierać zniżki OC wcześniej: prawda czy fałsz?

Jednym ze sposobów na najtańsze OC dla młodych kierowców jest zbieranie zniżek OC znacznie wcześniej niż zakup pierwszego auta i jego ubezpieczenie. Nie jest to jednak rozwiązanie popularne, a poza tym nie każdy jest jego świadomy. W rzeczywistości wystarczy jednak ubezpieczyć na przykład skuter, co kosztuje stosunkowo niewiele, i zbierać zniżki za kolejne lata bezszkodowej jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe uznają takie rozwiązanie, dlatego należy wcześniej zrobić porządne rozeznanie na rynku.

Najtańsze OC dla młodych kierowców: sposoby na obniżenie składki

Faktem jest, że OC dla młodego kierowcy jest zdecydowanie droższe od tego dedykowanego bardziej doświadczonym. Nie oznacza to jednak, że młodzi, dopiero rozpoczynający na drodze swoją karierę nie mają szans na oszczędności. Jest kilka sposobów, dzięki którym młodzi kierowcy mogą zapłacić nieco mniej za polisę OC. Jednym z nich może być zakup ubezpieczenia OC na raty.

W tym przypadku warto jednak mieć na uwadze, że jest to tak naprawdę jedynie pozorna oszczędność. Dlaczego? Końcowa cena ubezpieczenia OC na raty będzie zawsze zdecydowanie wyższa od tej, która opłacilibyśmy z góry.

OC na raty to niemałe ryzyko dla ubezpieczycieli, więc zabezpieczając swoje interesy, stosują oni niemały procent. W efekcie okaże się, że OC dla młodych kierowców kupowane na raty będzie jeszcze droższe. Młodym kierowcom odradzamy płacenie OC na raty. Realnie cenę OC dla młodego kierowcy można jednak obniżyć stosując jeden z poniższych sposobów:

Rejestracja auta na siebie i dopisanie współwłaściciela ze zniżkami

Po pierwsze, młody kierowca rejestrując pojazd na siebie może dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Pojawia się zatem pytanie – kogo? Kogoś posiadającego zniżki. Najczęściej współwłaścicielem samochodu jest członek najbliższej rodziny, np. starsze rodzeństwo czy rodzice.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych uwzględni najkorzystniejszy w takiej sytuacji wariant. W takim przypadku ceny ubezpieczenia OC mogą okazać się znacznie niższe. Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego pozwala młodym kierowcom obniżyć cenę OC.

Rejestracja auta na osobę posiadającą zniżki

Jak zaoszczędzić na składce OC? Możemy zarejestrować samochód na osobę posiadającą zniżki, a siebie samego wpisać do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela. Takie rozwiązanie prawdopodobnie będzie tańsze, a przede wszystkim otworzy młodemu kierowcy drogę do „kolekcjonowania“ zniżek za bezszkodową jazdę. Warto pamiętać, że ubezpieczyciel, oprócz zniżek współwłaściciela, może, choć nie musi, doliczyć zwyżkę za niedoświadczonego kierowcę. Niektórzy decydują się na zarejestrowanie auta na kierowcę z maksymalnymi zniżkami.

Takie rozwiązanie, oprócz najlepszej ceny, ma swoje minusy. Młody kierowca, nie będąc współwłaścicielem pojazdu, nie będzie zbierał własnych zniżek za bezszkodową jazdę i za kilka lat nadal będzie w tej samej sytuacji. W tym miejscu warto wspomnieć, że niektórzy uciekają się do niezgodnego z prawem procederu, gdy podczas kalkulacji składki OC nie podają informacji, że autem będzie jeździł też młody kierowca. To z kolei może skutkować problemami z wypłatą odszkodowania w razie wypadku, którego sprawcą był młody kierowca, a towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało prawo do rekalkulacji składki.

Wybór auta z mniejszym silnikiem

Pojemność silnika jest jednym z czynników kształtujących cenę ubezpieczenia OC. Choć młodzi mają zamiłowanie do szybkich aut z dużym silnikiem, bo wówczas mogą mocniej przycisnąć gaz i zaznaczyć swoją pozycję na drodze, tak wybór takiego pojazdu nie poprawi ich ciężkiej sytuacji ubezpieczeniowej.

Taki kierowca z dużym prawdopodobieństwem prędzej czy później spowoduje jakiś wypadek, a firmy nie lubią podejmować takiego ryzyka. Kupując miejskiego „malucha“ można liczyć na znacznie lepszą cenę polisy, szczególnie jeśli chodzi o OC dla młodego kierowcy. Dlatego zaleca się, by młodzi i niedoświadczeni w sztuce motoryzacji wybierali miejskie auta z mniejszym silnikiem, przez co cena OC dla młodego kierowcy będzie nieco niższa.

Korzystanie ze zniżek i promocji

Z reguły towarzystwa ubezpieczeniowe traktują młodego kierowcę jako osobę z grupy podwyższonego ryzyka i przyznają mu zwyżki za wiek. Zdarza się jednak, że dla niektórych firm ubezpieczeniowych to właśnie młodzi są grupą docelową i to oni mogą liczyć na łagodniejsze traktowanie.

Reasumując – czy młody kierowca ma szansę na tanie OC? Z pewnością ma szansę na obniżenie horrendalnych składek ubezpieczeniowych przyznawanych młodym.

Wybranie auta z mniejszą pojemnością silnika, dopisanie do dowodu rejestracyjnego doświadczonego kierowcę ze zniżkami, a przede wszystkim porównywanie różnych ofert ubezpieczeniowych w różnych towarzystwach - to wszystko pozwoli mu na zaoszczędzenie paru złotych i sprawi, że na początku swojej kariery z samochodem nie stanie się on bankrutem.

Co ważne, warto pamiętać, że bezpieczna jazda wynagrodzi nam prędzej czy później, a zniżki na OC są jednym z pewniejszych sposobów na oszczędność.

OC dla młodego kierowcy: utrata zniżek w razie wypadku

Ważna informacja – we wszystkich powyższych przypadkach w razie wypadku zniżki traci zarówno właściciel, jak i współwłaściciel pojazdu. W skrajnie niekorzystnej – choć możliwej przecież – szczególnie, gdy samochód prowadzi młody kierowca, sytuacji można doprowadzić do utraty zniżek swojego ojca czy starszego brata. Spowoduje to, że i oni staną w następnym roku przed problemem dużo wyższej składki ubezpieczenia OC.

Na koniec warto też dodać, że dane z polisy ubezpieczeniowej muszą się zgadzać z dowodem rejestracyjnym. Co to oznacza? Otóż właściciel i współwłaściciel muszą być tak samo zapisani zarówno na polisie OC, jak i w dokumentach samochodu. Nie ma możliwości zatajenia na przykład istnienia młodego kierowcy, który byłby współwłaścicielem auta.

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy: jaki wybrać?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, należy zdać egzamin na prawo jazdy. Po zdaniu egzaminów nadchodzi upragniony moment, w którym młody kierowca odbiera ten popularny “plastik” uprawniający go do poruszania się samochodem. Problem tylko w tym, że samochodu jeszcze nie ma.

Należy go poszukać. Zatem, jakie powinno być auto dla początkującego kierowcy? Szybkie, niezawodne, wzbudzające zazdrość na drodze. To właśnie wymarzony samochód dla adepta motoryzacji… Logika podpowiada jednak zupełnie coś innego.

Wybór pierwszego samochodu musi być dobrze przemyślaną decyzją. Ma wprowadzić młodego człowieka w realia ruchu drogowego, musi być bezpieczne i łatwe w użytkowaniu. Pod uwagę warto wziąć też koszty eksploatacji samochodu.(https://beesafe.pl/porady/koszty-eksploatacji-samochodu/) Tak popularne wśród młodych BMW czy Audi wcale nie będzie dobrym wyborem. Markę auta też dobrze byłoby przemyśleć, ponieważ to ona jest jednym z czynników kształtujących cenę obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, w tym OC dla młodego kierowcy. Ekonomicznie będzie więc wybrać samochód z mniejszym silnikiem.

Wielkopojemnościowe bestie warto jednak zostawić na późniejszy czas… To jednak nie wszystko - wpływ na cenę OC dla młodych kierowców będzie miał też rodzaj paliwa. Warto wiedzieć, że pojazdy wyposażone w instalację gazową czy silniki diesla będą zdecydowanie oszczędniejsze przy tankowaniu.

A co do wieku auta? Może się wydawać, że dobrą inwestycją młodego człowieka będzie zakup starszego pojazdu. W rzeczywistości nie do końca tak jest. O ile być może nie warto inwestować w nowe auto prosto z salonu, o tyle trzeba mieć na uwadze, że wybór starego samochodu, który jest mniej sprawny i szybko się psuje, nie będzie najlepszą decyzją. Do tego miejmy na uwadze, że wiek auta ma przełożenie na cenę obowiązkowej polisy komunikacyjnej.

W tym przypadku OC dla młodego kierowcy poruszającego się starszym autem będzie dodatkowo wyższe niż w przypadku kilkuletniego samochodu. Aby uzyskać tańsze OC, warto osobiście odwiedzić towarzystwo ubezpieczeniowe. Pracownik, który ma na swoim koncie setki sprzedanych polis komunikacyjnych, pomoże w wyborze najkorzystniejszej oferty.

Ile kosztuje prawo jazdy?

Koszty rejestracji auta, ubezpieczenie OC, to kolejne wydatki, jakim czoła stawić będzie musiał młody adept sztuki motoryzacji. Pierwsze związane z tym koszty zaczynają się jednak nieco wcześniej – już na etapie podjęcia próby zdobycia prawa jazdy. Cena kursu na prawo jazdy będzie różnić się w zależności od kategorii prawa jazdy czy renomy szkoły, ale największe różnice zauważymy jednak w ofertach szkół nauki jazdy w poszczególnych miejscowościach. Zależność jest raczej oczywista – im większe miasto, tym droższy kurs na prawo jazdy.

Kandydaci na kierowcę, którzy planują zdawać kurs na prawo jazdy w Warszawie, będą musieli wyłożyć na początek nawet do od 1500 do 2000 złotych. Warto jednak wspomnieć, że jest to koszt podstawowy, obejmujący 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych. Podejście do egzaminu na prawo jazdy, czy to teoretycznego, czy praktycznego, to kolejny wydatek.

Nie oszukujmy się jednak i powiedzmy sobie otwarcie – rzadko który kierowca poprzestaje na ustawowych 30 godzinach praktyki. Bardzo często kursanci dokupują kolejne godziny jazdy, a każde kolejne podejście do egzaminu to znów kolejne wydatki. Rekordziści na zdobycie upragnionego prawa jazdy mogą wydać nawet kilka tysięcy złotych.

Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie dla młodego kierowcy?

Rozważenie dodatkowych polis ubezpieczeniowych dla młodego kierowcy może okazać się korzystne, zwłaszcza w sytuacjach, gdy istnieje większe ryzyko wypadków lub pojazd ma wyższą wartość. Oto trzy rodzaje dodatkowego ubezpieczenia, które warto wziąć pod uwagę:

  • AC (Autocasco): Dodatkowe ubezpieczenie AC chroni przed kosztami naprawy samochodu w przypadku kolizji, kradzieży, wandalizmu czy innych zdarzeń losowych. Dla młodych kierowców, którzy często korzystają z nowych lub drogich samochodów, AC może okazać się szczególnie opłacalne. Chroni to również przed nieprzewidzianymi kosztami, które mogą pojawić się w wyniku szkód wyrządzonych przez inne osoby.
  • NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków): Ubezpieczenie NNW zapewnia ochronę finansową kierowcy i pasażerom w przypadku trwałych uszczerbków na zdrowiu lub śmierci w wyniku wypadku. Dla młodych kierowców, którzy są statystycznie bardziej narażeni na wypadki, takie zabezpieczenie może być ważnym elementem kompleksowej ochrony.
  • Assistance: Pomoc drogowa Assistance to ubezpieczenie, które zapewnia wsparcie w razie awarii, kolizji, czy innych problemów technicznych. Może obejmować holowanie, naprawy na miejscu, czy pojazd zastępczy. Jest to szczególnie przydatne dla młodych kierowców, którzy mogą nie mieć doświadczenia w radzeniu sobie z takimi sytuacjami.

Ubezpieczenie OC a młody kierowca – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

  1. Jakie jest najtańsze OC dla młodego kierowcy?

    • Najtańsze OC dla młodego kierowcy zależy od wielu czynników, takich jak wiek, doświadczenie, model samochodu i miejsce zamieszkania. Aby znaleźć najtańszą ofertę, warto skorzystać z kalkulatorów OC, które pozwalają porównać ceny u różnych ubezpieczycieli.
  2. Jak długo młody kierowca płaci wyższą składkę OC?

    • Młodzi kierowcy zazwyczaj płacą wyższe składki OC do ukończenia około 26-28 roku życia, kiedy to ubezpieczyciele zaczynają postrzegać kierowców jako bardziej doświadczonych i mniej ryzykownych.
  3. Czy zniżki rodzica przechodzą na młodego kierowcę?

    • Tak, w przypadku współwłasności pojazdu, młody kierowca może skorzystać ze zniżek rodzica. Jest to jedna z popularnych metod obniżenia składki OC.
  4. Czy warto inwestować w dodatkowe ubezpieczenie dla młodych kierowców?

    • Tak, warto rozważyć dodatkowe polisy, takie jak AC, NNW czy Assistance, zwłaszcza jeśli młody kierowca jeździ nowym lub drogim samochodem. Dodatkowe ubezpieczenia mogą zapewnić ochronę przed dużymi kosztami w przypadku wypadków, uszkodzeń czy awarii.

PODSUMOWANIE:

  • Młodzi kierowcy zaliczani są przez ubezpieczycieli do grona tzw. podwyższonego ryzyka, w związku z czym muszą liczyć się z wyższymi składkami OC.
  • Wiek jest jedynie jednym z wielu czynników, które mają wpływ na kształtowanie ceny ubezpieczenia. Oprócz niego ubezpieczyciel weźmie pod uwagę markę i model samochodu, pojemność silnika czy miejsce zamieszkania.
  • Większość ubezpieczycieli, za młody wiek i brak doświadczenia za kółkiem, stosuje zwyżki w OC.
  • Młodzi i niedoświadczeni mogą zaoszczędzić co nieco na ubezpieczeniu, decydując się na współwłasność auta i korzystanie ze zniżek doświadczonego kierowcy czy chociażby wybór samochodu z mniejszym silnikiem.
  • W przypadku współwłasności auta warto mieć na uwadze fakt, że w razie szkody spowodowanej przez młodego kierowcę, zniżkę na OC traci także ten starszy i doświadczony.
  • Ceny kursów na prawo jazdy różnią się w zależności od miejscowości. Zwykle oscylują one w granicach 2000 złotych. Każda dodatkowa godzina praktyki i każde kolejne podejście do egzaminu to kolejny wydatek.

Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol

Z wykształcenia dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami, z praktyki specjalista do spraw komunikacji internetowej i ubezpieczeń. Prywatnie fan motoryzacji, muzyki i gier komputerowych.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej