Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Chyba każdy z nas poczuł na swojej skórze, co znaczy stać w korku w godzinach szczytu. Strata czasu, nerwy, poczucie bezsilności, zwłaszcza, jeśli właśnie się dokądś bardzo spieszymy. Tymczasem istnieje prosty sposób na uniknięcie zakorkowanych miejsc – wystarczy przesiąść się na miejski skuter. Tym bardziej, że ma on jeszcze wiele innych zalet.

Skuter miejski – co to za pojazd?

Skuter to lekki, obudowany motorower lub motocykl, który prowadzi się bez obejmowania go nogami. Silnik i zbiornik paliwa zazwyczaj znajdują się pod kanapą. Pojazd posiada stałe osłony nóg, obniżoną ramę, dzięki której łatwo się wsiada oraz podesty dające oparcie całej stopie. Najlżejsze skutery z silnikiem spalinowym do 50 cm³ lub elektrycznym, którego moc nie przekracza 4 kW zalicza się do kategorii motorowerów. Wtedy prędkość pojazdu nie może przekraczać 45 km/h. 

Bez względu na producenta i różnice w pojemności silnika wszystkie skutery łączą małe koła i niska prędkość maksymalna, co sprawia, że doskonale sprawdzają się one w ruchu miejskim. Skutery mogą być wyposażone w trzy rodzaje silników: spalinowe, elektryczne oraz hybrydowe.

Prawo jazdy na skuter miejski

Skuter to wymarzony pojazd dla wszystkich młodych miłośników motoryzacji, którzy nie mogą się już doczekać, kiedy zaczną być kierowcami. Dlaczego? Ponieważ aby móc zgodnie z prawem jeździć motorowerem, trzeba mieć ukończone 14 lat. Jednak nie bez żadnych warunków. Przede wszystkim należy uzyskać orzeczenie lekarskie, które zaświadcza, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do kierowania pojazdami mechanicznymi. Od 2013 trzeba także zdać prawo jazdy dla motoroweru czyli kategorię AM, a dla osób poniżej 18 roku życia warunkiem tego jest pisemna zgoda rodzica. Kurs obejmuje 10 godzin teorii i 10 godzin zajęć praktycznych. 

Kto posiada uprawnienia do jazdy skuterem?

Czy w takim razie wszyscy potrzebują dodatkowych uprawnień, aby wsiąść na skuter? Absolutnie nie. Do prowadzenia skutera wymagana jest kategoria prawa jazdy AM lub B. Wyjątek stanowią kierowcy urodzeni przed dniem 19 stycznia 1995 roku lub posiadający kartę motorowerową, z którą mogą jeździć dożywotnio.

Co to oznacza w praktyce? Że prawo jazdy kategorii AM wyrabiają osoby przed 18 rokiem życia urodzone po 1995 roku. Z kolei jeśli ktoś posiada już prawo jazdy kategorii B, może śmiało wsiadać na skuter, a osoby urodzone po 1995 roku mają możliwość prowadzenia skutera bez uprawnień. 

Zalety skutera w mieście

Biorąc pod uwagę, że polskie miasta znajdują się w czołówce najbardziej zakorkowanych miast w Europie, warto szukać ucieczki od stania w korkach. Jednym z prostszych rozwiązań jest właśnie przesiadka na skuter. Jakie są zalety tego środka transportu?

Przede wszystkim:

  • łatwo można uzyskać uprawnienia do jego prowadzenia
  • jazda skuterem jest bardzo ekonomiczna
  • skuter nie utknie w korku
  • bez problemu można nim zaparkować 
  • pojazd jest niewielki, więc bezpieczny, bo rozwija małą prędkość
  • skuter jest prosty w obsłudze, co gwarantuje automatyczna skrzynia biegów
  • silniki zamontowane w skuterach są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż w innych pojazdach mechanicznych, a silniki elektryczne to wręcz ekologiczne rozwiązanie dla miast
  • nie trzeba mieć swojego skutera – w miastach pojawiły się wypożyczalnie tych pojazdów.

Nic dziwnego, że skutery zyskują coraz większą popularność wśród osób, które szukają alternatywnych rozwiązań do poruszania się w zatłoczonych miastach. Tym bardziej, że podróż skuterem jest nie tylko praktyczna, ale też po prostu przyjemna. 

Wypożyczanie skuterów przez aplikację – jak to działa?   

W wielu polskich miastach ruszyła już możliwość wypożyczania skuterów na minuty. Skorzystanie z tego ułatwienia jest bardzo proste. Wystarczy założyć konto w bezpłatnej aplikacji. Polega to na pobraniu aplikacji na telefon i wypełnieniu formularza. Następnie należy dołączyć zdjęcie dokumentu uprawniającego do poruszania się miejskim skuterem.

W zależności od potrzeby może być to:

  • dowód osobisty
  • prawo jazdy kategorii AM lub wyższej kategorii 
  • karta motorowerowa.

A samo korzystanie także nie nastręcza żadnych trudności. Po aktywowaniu konta aplikacja pokazuje mapkę z zaznaczonymi punktami, w których można odebrać skuter. Wystarczy więc zarezerwować pojazd, który po 15 minutach jest gotowy do odbioru. Z kolei po skorzystaniu trzeba zaparkować w najbliższej wyznaczonej strefie. Natomiast co ciekawe, na każdego użytkownika czeka w kufrze skutera gotowy kask.

Ubezpieczenie skutera

Jeśli posiadasz własny skuter, musisz wykupić dla niego całoroczną obowiązkową polisę OC. Na szczęście koszty tego ubezpieczenia są bardzo niewielkie. Z kolei, gdy korzystasz ze skutera miejskiego, możesz mieć pewność, że ma on opłacone obowiązkowe ubezpieczenie skutera. W przypadku ewentualnej kolizji musisz tylko zgłosić ten fakt do firmy wypożyczającej skutery. Pamiętaj, że gdy jeździsz skuterem, zawsze warto dla własnego bezpieczeństwa wykupić ubezpieczenie NNW. 

PODSUMOWANIE:

  1. Skuter miejski to niewielki oraz prosty w obsłudze motorower o pojemności silnika do 50cm3, który porusza się z prędkością do 45km/h.
  2. Do jego prowadzenia mogą być potrzebne: dowód osobisty, prawo jazdy kategorii AM lub wyższej kategorii albo karta motorowerowa.
  3. Skutery w wielu miastach można wypożyczyć przez bezpłatną aplikację.
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej