Czy ubezpieczenie OC sportowego samochodu jest dużo droższe? Czy konieczne są dodatkowe formalności? Co oznacza dla towarzystwa ubezpieczeniowego, że samochód zaliczany jest do typu sportowego? Sprawdź!
Z tego artykułu dowiesz się...
Czy samochód musi mieć ubezpieczenie komunikacyjne na drodze?
Zanim dowiesz się, na czym polega ubezpieczenie OC sportowego samochodu, przeczytaj nieco o polisach OC. Przede wszystkim pamiętajmy, że obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) dotyczy wszystkich typów pojazdów, które poruszają się po polskich drogach. Każdy właściciel auta ma ustawowy obowiązek wykupienia OC, dzięki czemu zabezpiecza się przed odpowiedzialnością finansową za ewentualne szkody, które mogą powstać zarówno na mieniu, jak i na osobie.
Brak ubezpieczenia komunikacyjnego w tym zakresie skutkuje wysokimi karami finansowymi nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Obecnie urząd ten dokonuje kontroli poprzez specjalistyczny system informatyczny, który na podstawie danych przesłanych przez zakłady ubezpieczeniowe weryfikuje, które auta nie posiadają ubezpieczenia OC.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC sportowego samochodu?
Tanie samochody sportowe to oksymoron. Większość pojazdów tego typu nie należy do najtańszych. Tanie sportowe auta to raczej marzenie większości, szczególnie młodych kierowców, a nie rzeczywistość. Szybkie samochody sportowe rozpalają do czerwoności nie jednego fana motoryzacji. Kupując jednak tego typu pojazd, musimy liczyć się z tym, że za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne nie zapłacimy mało.
Czy ubezpieczyciel może odmówić sprzedania polisy kierowcy auta sportowego?
Co do zasady towarzystwa ubezpieczeniowe handlujące polisami komunikacyjnymi, mają obowiązek sprzedania tego typu ubezpieczenia każdemu kierowcy. Oznacza to, że nie mogą odmówić nikomu. Oznacza to, że nie mogą odmówić nikomu. W praktyce niezwykle często możemy się spotkać z może nie tyle odmową, ale przedstawieniem bardzo wysokiej, kosztownej oferty potencjalnemu klientowi, a ten zmuszony jest odmówić i szukać OC w innej firmie. W przypadku pojazdów sportowych dość często może dochodzić do tego typu sytuacji, ponieważ zakłady ubezpieczeniowe zawsze biorą pod uwagę to, czy z ich punktu widzenia jest opłacalne ubezpieczenie konkretnego kierowcy oraz jego pojazdu.
Przyznając polisę właścicielowi pojazdu, firma bierze pod uwagę historię prowadzenia pojazdów kierowcy i dane dotyczące samego samochodu. Nie może jednak odmówić sprzedania ubezpieczenia OC sportowego samochodu.
Od czego zależy cena OC sportowych aut?
Zakład ubezpieczeniowy interesuje zatem marka pojazdu, model, pojemność silnika, kolor oraz data produkcji. Na podstawie tych wszystkich informacji określa on poziom ryzyka, które niesie za sobą podróżujący sportowym samochodem. Obecnie w Polsce najwięcej sportowych pojazdów kupują młodzi kierowcy, których doświadczenie za kierownicą jest niewielkie, a co za tym idzie, powodują wiele kolizji i wypadków drogowych.
Niestety, duża moc silnika i niskie kompetencje prowadzą często do możliwości spowodowania tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.
Dlatego też średnio kierowcy w Polsce za samochody sportowe i ich ubezpieczenie płacą sporo tj. około 1000 zł. W tym wypadku niezwykle cenione jest doświadczenie, w związku z tym im kierowca starszy, im dłużej ma prawo jazdy, tym większe ma szanse na to, że składka jego rocznej polisy będzie niższa (do tego dochodzą zniżki za bezszkodową jazdę).
Ubezpieczenie AC pojazdu – co warto wiedzieć?
Masz już świadomość, ile kosztuje ubezpieczenie OC sportowego samochodu, a co z innymi polisami? Posiadając auto sportowe, możesz zdecydować się na wykupienie dodatkowej polisy assistance czy NNW u ubezpieczyciela. Młodzi właściciele takich pojazdów jak m.in. Porsche, Ferrari czy Lamborghini mogą jednak zdziwić się ceną polisy, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W takim przypadku mogą zdecydować się na ubezpieczenie mini assistance, w którym wysokość składki może być nawet dwa razy niższa, a zakres ochrony jest nadal korzystny. To ubezpieczenie zapewniające odszkodowanie w razie takich zdarzeń jak zniszczenia przez żywioły (np. pożar, grad, powódź), szkoda całkowita i kradzież.
Ubezpieczenie samochodu sportowego – podsumowanie
Wiesz już, od czego zależy cena ubezpieczenia OC i AC samochodu sportowego. Przeczytaj krótkie podsumowanie informacji dotyczących zakresu ubezpieczenia:
- obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne obejmuje również samochody sportowe;
- OC samochodów sportowych jest zazwyczaj o wiele droższe od zwykłych, miejskich odpowiedników;
- towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą odmówić sprzedaży polis OC żadnemu kierowcy. Mogą jednak zaproponować bardzo wysoką składkę. Wtedy też wykupienie OC w wybranym TU może okazać się nieopłacalne;
- możesz zdecydować się na ubezpieczenie OC i AC sportowego auta, ale musisz liczyć się z faktem, że będzie to droga usługa;
- doświadczenie kierowcy bezpośrednio wpływa na wysokość rocznej polisy ubezpieczenia;
- najwięcej zdarzeń drogowych powodują młodzi i niedoświadczeni kierowcy.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje OC samochodu sportowego?
1000 złotych za OC to średnia cena polisy w przypadku aut sportowych. Wysoka cena składki OC wiąże się z większą pojemnością silnika, a co za tym idzie – możliwością osiągania większych prędkości, co zwiększa ryzyko spowodowania tragicznych w skutkach wypadków.
Jakie marki najdroższe OC?
W listopadzie 2022 roku najdrożej ubezpieczanymi markami samochodowymi było Lamborghini, Ferrari i Bentley. Do producentów sportowych modeli samochodów, którym sprzedaje się najwyższe ubezpieczenie OC, należy też BMW i Audi.
Ile kosztuje OC i AC dla Audi TT?
Średnia cena pakietu OC i AC dla takiego auta to około 1700 złotych. Wpływ na cenę na jednak doświadczenie kierowcy, historia użytkowania aut i zniżki za bezwypadkową jazdę.
Przeczytaj więcej na temat: ubezpieczenie samochodu
Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?
Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?
Ubezpieczenie auta od szkód
Ubezpieczenie auta od szkód
Ubezpieczenie samochodu bez tablic rejestracyjnych
Ubezpieczenie samochodu bez tablic rejestracyjnych
Ubezpieczenie samochodu który nie jeździ
Ubezpieczenie samochodu który nie jeździ
Zmiana danych w polisie OC
Zmiana danych w polisie OC
OC z wyprzedzeniem
OC z wyprzedzeniem
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu