Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Odkąd Polska weszła do strefy Schengen, podróżowanie po Europie stało się łatwo dostępną alternatywą do wypoczywania w naszym kraju. W krajach Unii Europejskiej nie potrzebujesz nawet paszportu, aby spędzić tam urlop. Jednak przed wyjazdem nie zapomnij o wykupieniu polisy podróżnej. Dlaczego ubezpieczenie turystyczne w Europie jest niezbędne? Oto szczegóły.

EKUZ – na to ubezpieczenie możesz liczyć w Unii Europejskiej

Często, mając na myśli Europę, mamy na uwadze Unię Europejską. Jeśli zamierzasz wyjechać do jednego z państw należących do wspólnoty, musisz pamiętać, aby wyrobić sobie kartę EKUZ. Co to takiego? Ten skrót oznacza Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona prawo do korzystania w ramach ubezpieczenia NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa. Obowiązuje ona w:

  • państwach Unii Europejskiej 
  • państwach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Dlaczego warto wykupić polisę turystyczną do krajów wspólnoty?

To niezwykle cenne, że w wielu krajach starego kontynentu chroni nas ubezpieczenie zdrowotne w ramach karty EKUZ. Jednak trzeba mieć świadomość, że to ubezpieczenie obejmuje jedynie podstawową ochronę i to wyłącznie w placówkach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Poza tym usługi medyczne należą się turystom z Polski na tej samej zasadzie, co obywatelom danego kraju.

Czytaj także: Gdzie wyrabia się paszport

Na dodatek w ramach EKUZ na pewno nie możemy skorzystać z:

  • dodatkowych zabiegów, które nie są koniecznością
  • transportu medycznego do kraju
  • transportu zwłok do Polski
  • usługi ratownictwa.

Okazuje się więc, że w razie kłopotów zdrowotnych lub wypadku w państwach Unii Europejskiej możemy ponieść spore koszty mimo objęcia ubezpieczeniem w ramach EKUZ. Już niech samo wezwanie karetki będzie przykładem – za usługę ratownictwa w krajach europejskich słono się płaci. Dlatego warto wykupić na wyjazd do któregoś z krajów UE dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. 

Gdzie konieczne jest wykupienie polisy turystycznej?   

Jednak nawet, gdy wybieramy się na stary kontynent, ubezpieczenie turystyczne może się okazać nie przydatnym dodatkiem, ale niezbędną koniecznością. Jeśli chcemy wjechać do któregoś z krajów, które nie uznają EKUZ, musimy obowiązkowo wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki temu nie będziemy musieli ponosić bardzo wysokich kosztów związanych z leczeniem za granicą w razie wypadku lub choroby. Do takich krajów należą m.in. Rosja, Ukraina, Białoruś, Czarnogóra czy Turcja. 

Jeśli jeszcze nie wiesz, do którego europejskiego kraju się udać, koniecznie sprawdź nasz przewodnik „Ciepłe kraje w Europie. 5 najlepszych miejsc„.

Ubezpieczenie turystyczne w Europie – co to za polisa?  

Polisa turystyczna przydatna w krajach europejskich to ubezpieczenie, które składa się z kilku polis. Podstawą jest oczywiście ubezpieczenie zdrowotne i kosztów leczenia. Aby liczyć na szeroki zakres ochrony, należy zdecydować się w ramach polisy turystycznej na ubezpieczenie: 

  • zdrowotne i kosztów leczenia – gwarantuje zwrot wydatków związanych z leczeniem, zapewnia także pokrycie kosztów powrotu do kraju oraz transportu medycznego   
  • OC  w życiu prywatnym – zapewnia ochronę na wypadek szkody wyrządzonej osobie trzeciej    
  • NNW – gwarantuje odszkodowanie na wypadek urazu lub śmierci  
  • assistance – zapewnia pomoc techniczną i dostęp do informacji, jeśli podróżujemy samochodem
  • ubezpieczenie bagażu – zapewnia odszkodowanie w razie uszkodzenia lub kradzieży bagażu.

Oprócz tego zawsze można rozszerzyć ubezpieczenie o dodatkowe składniki takie jak np. rozszerzenia dotyczące choroby przewlekłej, sportów wysokiego ryzyka czy pracy fizycznej. Warto także pokusić się o ubezpieczenie kosztów odwołania wyjazdu. Dzięki temu, jeśli wyjazd nie dojdzie do skutku z uzasadnionych przyczyn, ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze. 

Wybierz rozsądnie

Ubezpieczenie turystyczne rządzi się prawem, że im wyższa cena, tym lepsza i skuteczniejsza ochrona. Oczywiście można wybrać polisę za 4 zł dziennie, ale na znacznie szerszy zakres ubezpieczenia możemy liczyć w okolicy 10 zł za dzień ochrony. Niezwykle ważne jest, by wykupić polisę turystyczną z odpowiednią sumą gwarantowaną. Okazuje się, że na terenie Europy minimalną bezpieczną sumą gwarantowaną jest 20 000 euro, zaś rekomendowaną 30 000 euro.

Koniecznie też trzeba sprawdzić wszelkie wyłączenia, które sprawią, że ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania lub zwrotu kosztów. Jednym z najczęściej pojawiających się jest klauzula alkoholowa, a przecież zdarza się, że w czasie urlopu wypijemy drinka. Dlatego warto zadbać o to rozszerzenie, by w razie wypadku liczyć na pomoc. Wszystkie informacje dotyczące polisy turystycznej znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, dlatego bardzo ważne jest, by się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy. 

PODSUMOWANIE:

  • W krajach Unii Europejskiej Polacy są objęci podstawową opieką zdrowotną w ramach EKUZ na zasadzie obowiązującej w danym kraju.
  • Warto wykupić dodatkowo na czas pobytu ubezpieczenie turystyczne.
  • Do krajów takich jak Rosja, Ukraina, Białoruś czy Czarnogóra obowiązkowo należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne.
  • W skład polisy turystycznej wchodzą: zdrowotne, ubezpieczenie kosztów leczenia (na 30 000 euro), OC, NNW, assistance oraz dodatki takie jak ubezpieczenie bagażu czy rozszerzenia polisy.

Koszt polisy to kilka złotych dziennie, a jej zakres ochrony i wyłączenia warto sprawdzić w OWU ubezpieczenia turystycznego.        

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej