Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Samochód trzeba ubezpieczyć – to nie podlega dyskusji. Jednak okazuje się, że możesz to zrobić albo z korzyścią dla siebie albo możesz przy tej okazji podjąć kilka złych decyzji. Ucierpi wówczas twój portfel lub bezpieczeństwo auta, jeśli zabraknie pewnych ważnych elementów ochrony. Dowiedz się zatem, jakie błędy przy ubezpieczaniu samochodu pojawiają się najczęściej oraz jak ich uniknąć. 

Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenia komunikacyjne, które dotyczą bezpośrednio pojazdu, to:

 • OC – obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na wypadek szkody wyrządzonej innemu uczestnikowi ruchu
 • AC – autocasco czyli dobrowolna polisa, która chroni samochód od finansowych skutków uszkodzenia lub kradzieży samochodu
 • assistance – ubezpieczenie, które zapewnia pomoc techniczną oraz dostęp do niezbędnych informacji.  

W przypadku ubezpieczenia obowiązkowego na pewno musisz się pilnować, by nie doprowadzić do przerwy w opłacaniu polisy. Kary nałożone przez UFG za takie niedopatrzenie sięgają kilku tysięcy złotych. Z kolei skoro zakres OC zawsze jest taki sam, błędem okazuje się przepłacenie za polisę. Jeśli chodzi o polisy dobrowolne, uważaj na zakres ubezpieczenia, by spełniło ono twoje oczekiwania i potrzeby. A teraz od ogólników przejdźmy do konkretów, czyli tego, błędy przy ubezpieczaniu samochodu popełniamy jako kierowcy najczęściej. 

Przepłacanie za OC

Na pewno jeśli chodzi o błędy przy ubezpieczaniu samochodu, to jednym z nich jest przepłacanie za OC. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno z kilku powodów. Warto jeszcze raz podkreślić, że zakres ochrony zawsze w wypadku tej polisy jest taki sam czyli finansowa odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkodę, którą się wyrządziło na drodze. Tymczasem wysokość składki zależy od wielu czynników. Między innymi od:

 • pojemności silnika
 • doświadczenia kierowcy
 • wypracowanych składek
 • miejsce zamieszkania
 • zawód
 • stan cywilny
 • posiadanie dzieci
 • przebieg i wiek pojazdu. 

Skąd więc mogą się wziąć błędy podczas wyboru OC, które skończą się zapłatą wyższej sumy?  

Dlaczego popełniamy błędy przy ubezpieczaniu samochodu?

Otóż kierowcy dość często wybierają polisy komunikacyjne bez wcześniejszego porównania ofert. Wielu czeka po prostu, że wykupiona wcześniej polisa OC przedłuży się automatycznie. Tymczasem najczęściej ponawiana przez ubezpieczyciela propozycja nie jest zbyt korzystna. Dlatego już znacznie wcześniej warto poznać konkurencyjne propozycje u agenta lub w kalkulatorze OC i wybrać z nich korzystną dla kieszeni.

Zdarza się także, że podczas wybierania polisy kierowca podaje zamiast adresu zamieszkania adres zameldowania. Tymczasem w zależności od regionu Polski cena OC może się znacznie różnić. Poza tym warto zauważyć, że każdy ubezpieczyciel może wychodzić z korzystną ofertą do innej grupy docelowej – np. młodych kierowców. Dlatego tak ważne jest porównywanie ofert.

Wybór zakresu ochrony

Zupełnie inaczej jest w przypadku komunikacyjnych ubezpieczeń dobrowolnych. Wówczas im wyższa cena polisy, tym możesz liczyć na szerszy zakres ochrony. A przecież chodzi o to, by twoje auto było chronione od każdego możliwego ryzyka, a pomoc techniczna pojawiła się w każdej potrzebie. Na czym więc polegają błędy przy ubezpieczaniu samochodu w przypadku takiego ubezpieczenia jak AC i assistance? Przede wszystkim na popadaniu w skrajności:

 • zakup okrojonego zakresu ochrony, by zaoszczędzić – jednak AC w wersji mini czy okrojone assistance nie przynoszą wielkiej korzyści, co z tego, że oszczędzasz, skoro w razie potrzeby i tak nie możesz liczyć na pomoc.
 • zakup zbyt rozbudowanej wersji ochrony – do ubezpieczenia należy podchodzić z rozsądkiem. Przecież jeśli nie wyjeżdżasz za granicę, niepotrzebne ci polisy, które działają na terenie całej Europy. Wówczas płacisz za usługi, z których nigdy nie skorzystasz.

Nieznajomość OWU

Jeśli chodzi o najczęściej popełniane błędy przy ubezpieczaniu samochodu, to w większości wynikają one z jednego faktu – niechętnie czytamy OWU. Co to takiego? Otóż Ogólne Warunki Ubezpieczenia to dokument, który zawiera wszystkie szczegóły ochrony ubezpieczeniowej. To z niego dowiemy się, co konkretnie podlega ochronie, na jakich zasadach oraz czy pojawiają się jakieś limity w polisie. Dlatego z OWU należy się zapoznać przed podpisaniem umowy. Inaczej możesz się mocno rozczarować, jeśli okaże się, że ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić wypłaty odszkodowania z powodu któregoś zapisu z OWU.

Zatajanie informacji

Błędy przy ubezpieczaniu samochodu dotyczą także zatajania informacji, które potrzebne są do ustalenia wysokości polisy. Zdarza się to właśnie podczas wyboru polis dobrowolnych. A jakie najczęściej informacje są zmieniane w celu źle pojętej chwilowej oszczędności na AC? Przede wszystkim właściciele samochodów wprowadzają ubezpieczyciela w błąd w kwestii:

 • rodzaju i ilości zabezpieczeń antykradzieżowych w aucie 
 • ilości kluczyków
 • realnej wartości pojazdu
 • przeznaczenia samochodu

Jeśli po szkodzie okaże się, że prawda wygląda inaczej, ubezpieczyciel śmiało może odmówić wypłaty odszkodowania. Nie warto tego próbować. 

PODSUMOWANIE:

 • Podczas wyboru polisy komunikacyjnej można popełnić kilka błędów, jednak łatwo ich uniknąć.
 • W przypadku OC kierowcy przepłacają za polisę, a wystarczy wcześniej porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą.
 • Podczas zawierania umowy na AC i assistance warto dostosować polisę do swoich potrzeb – ochrona nie powinna być ani zbyt okrojona ani niepotrzebnie rozbudowana.
 • Zawsze należy zapoznać się z OWU polisy – ich nieznajomość to duży błąd.
 • Nie należy zatajać ani zmieniać informacji, które niezbędne są do zawarcia umowy. 

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

 • jak sprawdzić czy strona jest zaindeksowana w google pisze:

  It’s awesome to pay a quick visit this web page and reading
  the views of all friends concerning this paragraph, while
  I am also keen of getting familiarity. http://casit.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=253497

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej