Samochód trzeba ubezpieczyć – to nie podlega dyskusji. Jednak okazuje się, że możesz to zrobić albo z korzyścią dla siebie albo możesz przy tej okazji podjąć kilka złych decyzji. Ucierpi wówczas twój portfel lub bezpieczeństwo auta, jeśli zabraknie pewnych ważnych elementów ochrony. Dowiedz się zatem, jakie błędy przy ubezpieczaniu samochodu pojawiają się najczęściej oraz jak ich uniknąć.
Z tego artykułu dowiesz się...
Ubezpieczenia komunikacyjne
Ubezpieczenia komunikacyjne, które dotyczą bezpośrednio pojazdu, to:
- OC – obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na wypadek szkody wyrządzonej innemu uczestnikowi ruchu
- AC – autocasco czyli dobrowolna polisa, która chroni samochód od finansowych skutków uszkodzenia lub kradzieży samochodu
- assistance – ubezpieczenie, które zapewnia pomoc techniczną oraz dostęp do niezbędnych informacji.
W przypadku ubezpieczenia obowiązkowego na pewno musisz się pilnować, by nie doprowadzić do przerwy w opłacaniu polisy. Kary nałożone przez UFG za takie niedopatrzenie sięgają kilku tysięcy złotych. Z kolei skoro zakres OC zawsze jest taki sam, błędem okazuje się przepłacenie za polisę. Jeśli chodzi o polisy dobrowolne, uważaj na zakres ubezpieczenia, by spełniło ono twoje oczekiwania i potrzeby. A teraz od ogólników przejdźmy do konkretów, czyli tego, błędy przy ubezpieczaniu samochodu popełniamy jako kierowcy najczęściej.
Przepłacanie za OC
Na pewno jeśli chodzi o błędy przy ubezpieczaniu samochodu, to jednym z nich jest przepłacanie za OC. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno z kilku powodów. Warto jeszcze raz podkreślić, że zakres ochrony zawsze w wypadku tej polisy jest taki sam czyli finansowa odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkodę, którą się wyrządziło na drodze. Tymczasem wysokość składki zależy od wielu czynników. Między innymi od:
- pojemności silnika
- doświadczenia kierowcy
- wypracowanych składek
- miejsce zamieszkania
- zawód
- stan cywilny
- posiadanie dzieci
- przebieg i wiek pojazdu.
Skąd więc mogą się wziąć błędy podczas wyboru OC, które skończą się zapłatą wyższej sumy?
Dlaczego popełniamy błędy przy ubezpieczaniu samochodu?
Otóż kierowcy dość często wybierają polisy komunikacyjne bez wcześniejszego porównania ofert. Wielu czeka po prostu, że wykupiona wcześniej polisa OC przedłuży się automatycznie. Tymczasem najczęściej ponawiana przez ubezpieczyciela propozycja nie jest zbyt korzystna. Dlatego już znacznie wcześniej warto poznać konkurencyjne propozycje u agenta lub w kalkulatorze OC i wybrać z nich korzystną dla kieszeni.
Zdarza się także, że podczas wybierania polisy kierowca podaje zamiast adresu zamieszkania adres zameldowania. Tymczasem w zależności od regionu Polski cena OC może się znacznie różnić. Poza tym warto zauważyć, że każdy ubezpieczyciel może wychodzić z korzystną ofertą do innej grupy docelowej – np. młodych kierowców. Dlatego tak ważne jest porównywanie ofert.
Wybór zakresu ochrony
Zupełnie inaczej jest w przypadku komunikacyjnych ubezpieczeń dobrowolnych. Wówczas im wyższa cena polisy, tym możesz liczyć na szerszy zakres ochrony. A przecież chodzi o to, by twoje auto było chronione od każdego możliwego ryzyka, a pomoc techniczna pojawiła się w każdej potrzebie. Na czym więc polegają błędy przy ubezpieczaniu samochodu w przypadku takiego ubezpieczenia jak AC i assistance? Przede wszystkim na popadaniu w skrajności:
- zakup okrojonego zakresu ochrony, by zaoszczędzić – jednak AC w wersji mini czy okrojone assistance nie przynoszą wielkiej korzyści, co z tego, że oszczędzasz, skoro w razie potrzeby i tak nie możesz liczyć na pomoc.
- zakup zbyt rozbudowanej wersji ochrony – do ubezpieczenia należy podchodzić z rozsądkiem. Przecież jeśli nie wyjeżdżasz za granicę, niepotrzebne ci polisy, które działają na terenie całej Europy. Wówczas płacisz za usługi, z których nigdy nie skorzystasz.
Nieznajomość OWU
Jeśli chodzi o najczęściej popełniane błędy przy ubezpieczaniu samochodu, to w większości wynikają one z jednego faktu – niechętnie czytamy OWU. Co to takiego? Otóż Ogólne Warunki Ubezpieczenia to dokument, który zawiera wszystkie szczegóły ochrony ubezpieczeniowej. To z niego dowiemy się, co konkretnie podlega ochronie, na jakich zasadach oraz czy pojawiają się jakieś limity w polisie. Dlatego z OWU należy się zapoznać przed podpisaniem umowy. Inaczej możesz się mocno rozczarować, jeśli okaże się, że ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić wypłaty odszkodowania z powodu któregoś zapisu z OWU.
Zatajanie informacji
Błędy przy ubezpieczaniu samochodu dotyczą także zatajania informacji, które potrzebne są do ustalenia wysokości polisy. Zdarza się to właśnie podczas wyboru polis dobrowolnych. A jakie najczęściej informacje są zmieniane w celu źle pojętej chwilowej oszczędności na AC? Przede wszystkim właściciele samochodów wprowadzają ubezpieczyciela w błąd w kwestii:
- rodzaju i ilości zabezpieczeń antykradzieżowych w aucie
- ilości kluczyków
- realnej wartości pojazdu
- przeznaczenia samochodu
Jeśli po szkodzie okaże się, że prawda wygląda inaczej, ubezpieczyciel śmiało może odmówić wypłaty odszkodowania. Nie warto tego próbować.
PODSUMOWANIE:
- Podczas wyboru polisy komunikacyjnej można popełnić kilka błędów, jednak łatwo ich uniknąć.
- W przypadku OC kierowcy przepłacają za polisę, a wystarczy wcześniej porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą.
- Podczas zawierania umowy na AC i assistance warto dostosować polisę do swoich potrzeb – ochrona nie powinna być ani zbyt okrojona ani niepotrzebnie rozbudowana.
- Zawsze należy zapoznać się z OWU polisy – ich nieznajomość to duży błąd.
- Nie należy zatajać ani zmieniać informacji, które niezbędne są do zawarcia umowy.
Przeczytaj więcej na temat: zakup ubezpieczenia pojazdu
Ubezpieczenie samochodu OC
Ubezpieczenie samochodu OC
Kiedy polisa przedłuża się automatycznie? Czym jest podwójne ubezpieczenie?
Kiedy polisa przedłuża się automatycznie? Czym jest podwójne ubezpieczenie?
Kiedy ubezpieczenie OC nie działa?
Kiedy ubezpieczenie OC nie działa?
Jak zrobić przelew za ubezpieczenie samochodu?
Jak zrobić przelew za ubezpieczenie samochodu?
Kiedy szukać nowego OC
Kiedy szukać nowego OC
Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem.
Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem.
Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie
Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie