Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
Rate this post

Wirus SARS-CoV-2 nie zważa na żadne granice międzypaństwowe i przemieszcza się bez zahamowań po wszystkich krajach. Za to znacznie utrudnia podróżowanie ludziom. Jeśli więc chcesz lub potrzebujesz w najbliższym czasie wyjechać do Włoch, musisz znać aktualne przepisy wjazdowe i wyjazdowe. Jakie obostrzenia wprowadzono we Włoszech w związku z koronawirusem? Jak wygląda kwestia kwarantanny? Oto szczegóły.

Włochy a koronawirus – czy można wyjeżdżać do Włoch? 

Słoneczna Italia była od dawna i jest nadal oczywiście jednym z ulubionych kierunków podróży turystów z całej Europy w tym także z Polski. Marzenia o zobaczeniu atrakcji turystycznych tego kraju takich jak zabytki, które są pozostałościami starożytnego Rzymu, urokliwa Toskania czy romantyczna Wenecja nie zostały przecież całkowicie zniszczone przez pandemię. A co z niezliczoną rzeszą pielgrzymów, którzy co roku chcą dotrzeć do Stolicy Apostolskiej?

Czy możliwe jest obecnie swobodne przemieszczanie się do Włoch? Na szczęście tak. Oczywiście pod pewnymi warunkami. I choć najgorętszy sezon urlopowy już minął, nadal warto wyjechać do Włoch, aby podziwiać piękno tego kraju. Mało tego, nie dość, że granice są otwarte na turystów, to jeszcze władze zachęcają do odwiedzania Włoch.

Jeśli więc wybierasz się na do któregoś z wielu atrakcyjnych miejsc tego kraju, pamiętaj – musisz się do tego odpowiednio przygotować.

Włochy a koronawirus – dotychczasowa sytuacja

Na szczęście wydaje się, że najgorsze mamy już za sobą. Chyba wszyscy pamiętają tragiczne doniesienia z Włoch na początku pandemii. Warto przyjrzeć się temu na przykładzie najbardziej rozsławionego przez pandemię regionu. Na ustach wszystkich była Lombardia, która w zeszłym roku okazała się epicentrum epidemii. Widok służby zdrowia na skraju wyczerpania i wytrzymałości, setki zmarłych, ewidentny kryzys pandemiczny budziły wówczas przerażenie. Jednak mieszkańcy tego regionu wyciągnęli naukę z trudnego doświadczenia. Obecnie Lombardia jest jednym z regionów o wysokim wskaźniku osób zaszczepionych.

W pełni zaszczepiło się tam aż 78 procent mieszkańców. W skali całych Włoch po dwóch dawkach jest 70 procent ludności.

Danych statystycznych niech dopełni informacja dotycząca łącznej liczby przypadków we Włoszech do tej pory. Od początku pandemii wirus został stwierdzony u 4,68 mln mieszkańców Włoch. Na skutek pandemii na koronawirusa zmarło 131 tys. osób. Obecnie włoski krajowy instytut służby zdrowia podał, że 99,7 procent przypadków zakażeń we Włoszech spowodowanych jest przez wariant delta. Ponadto dane statystyczne potwierdzają, że sytuacja epidemiczna jest stabilna. Wskaźnik zakaźności koronawirusa spadł nieznacznie do 0,97, co oznacza, że jedna zainfekowana osoba zakaża mniej niż jedną następną. Czyli jest lepiej, ale nadal nie pozwala to na pełną swobodę podróżowania.

Włochy a koronawirus – obecnie

Chcesz odwiedzić Włochy, a koronawirus w tym ewidentnie przeszkadza? Faktycznie musisz pamiętać o obowiązujących zasadach, ale jeśli się do nich dostosujesz, podróż na pewno da ci wiele satysfakcji. Oto najważniejsze zasady panujące we Włoszech:

  • stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do dnia 31 grudnia 2021 r.
  • pozostają w mocy ramy prawne pozwalające na wprowadzanie obostrzeń centralnych i lokalnych w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.
  • obowiązuje podział Włoch na strefy białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. O przyporządkowaniu regionu do danej strefy decyduje Minister Zdrowia na podstawie cotygodniowego monitoringu. Obecnie strefa biała czyli o złagodzonych obostrzeniach to: Abruzja, Apulia, Bazylikata, Dolina Aosty, Emilia-Romania, Friuli-Wenecja Julijska, Kalabria, Kampania, Lacjum, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemont, Sardynia, Toskania, Umbria, Wenecja Euganejska, Prowincja Autonomiczna Bolzano-Górna Adyga, Prowincja Autonomiczna Trydent. Strefa żółta, w której obowiązują zwykłe obostrzenia to Sycylia.

Jednak podział Włoch na strefy jest kwestią dynamiczną i w każdej chwili sytuacja w poszczególnych regionach oraz związane z tym obostrzenia mogą ulec zmianie.

Włochy a koronawirus – przepisy związane z wjazdem do Włoch

Już wiadomo, jak wygląda sytuacja w kraju. Nadszedł więc czas na poznanie przepisów, które musisz spełnić, jeśli chcesz pojechać w najbliższym czasie do Włoch. Otóż przede wszystkim pamiętaj, że osoby przyjeżdżające do Włoch co najmniej do 25 października 2021 r. mają obowiązek:

  • zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form(w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazione)
  • przedstawienia unijnego certyfikatu covidowego w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass, paszport covidowy).

Czym dokładnie jest unijny certyfikat Covid, który należy okazać na miejscu? To dokument, który zaświadcza o tym, że dana osoba wjeżdżająca do Włoch spełnia jeden z trzech warunków:

  • ukończyła cały cykl szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch szczepionką zatwierdzoną przez UE
  • maksymalnie 6 miesięcy wcześniej przebyła COVID-19
  • ma negatywny wynik testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), który został wykonany w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Ważna informacja dotyczy faktu, że testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia.

Włochy a koronawirus i związane z nim obostrzenia

Bez względu na podział Włoch na strefy w całym kraju obowiązują ogólne obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się wirusa. A są to:

  • absolutny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania przez osoby poddane kwarantannie
  • bezwzględny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania dla osób z objawami infekcji i gorączką (powyżej 37,5°C) połączony z nakazem poinformowania o chorobie lekarza rodzinnego
  • komunikacja publiczna, ruch lotniczy i kolejowy nie zostały wstrzymane, ale znacząco ograniczone
  • osoby, których temperatura ciała przekroczy 37,5°C, nie będą dopuszczane do podróży pociągami na trasach długodystansowych
  • wszelkie środki transportu publicznego mogą być wypełnione tylko w 80%.

Z kolei już w poszczególnych strefach obostrzenia ulegają zaostrzeniu w razie potrzeby. Co prawda chwilowo nie ma wyznaczonych stref pomarańczowych i czerwonych, ale gdyby się pojawiły, to na ich terytorium obowiązuje godzina policyjna od 24:00 do 5:00. Niech to przemówi do wyobraźni.

Osoby zaszczepione mają w czasie przebywania we Włoszech dostęp do stolików na zewnątrz lokali gastronomicznych, mogą zwiedzać muzea, wchodzić na spektakle, koncerty i inne imprezy kulturalne.

Kwarantanna we Włoszech

Tak jak w wielu innych krajach po stwierdzeniu zachorowania we Włoszech obowiązuje kwarantanna. Czas izolacji zależy od tego, jak przebiega choroba. I tak:

  • osoby zakażone SARS-CoV-2 przechodzące chorobę bezobjawowo – przynajmniej 10 dni od dnia stwierdzenia zakażenia + negatywny test molekularny
  • osoby zakażone SARS-CoV-2 przechodzące COVID-19 objawowo – przynajmniej 10 dni od dnia pojawienia się objawów + test molekularny i dać wynik negatywny po przynajmniej 3 dniach od ustąpienia objawów
  • osoby pozytywne przez dłuższy czas – po upływie 21 dni od dnia pojawienia się objawów.

Powrót do Polski z Włoch – co obowiązuje?

Po powrocie do Polski także musisz liczyć się z pewnymi formalnościami, których nie sposób ominąć. Oto najważniejsze z nich:  

  • osoby przekraczające granicę RP samolotem przed odprawą muszą wypełnić elektroniczną lub papierową kartę lokalizacji podróżnego
  • po powrocie obowiązuje kwarantanna, z której zwalnia tylko negatywny wynik testu molekularnego albo antygenowego lub zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu.

Włochy a koronawirus – pamiętaj o ubezpieczeniu

Choroba nie wybiera. Ale ty możesz wybrać, jak ubezpieczyć się przed wyjazdem. Oczywiście na czas wyjazdu do Włoch masz zapewnioną podstawową opiekę medyczną, ponieważ w krajach Unii Europejskiej masz prawo do korzystania z opieki medycznej w ramach NFZ.

Z kartą EKUZ możesz liczyć na pomoc w podstawowym zakresie. Ale pamiętaj, że transport medyczny, czy pobyt w szpitalu często już nie wchodzą w grę. Dlatego bardzo rozsądną decyzją jest zakup przed wyjazdem dodatkowej polisy turystycznej (np. Compensa Voyage), która ochroni w razie niespodziewanych zdarzeń za granicą. Składniki korzystnej polisy turystycznej to:

PODSUMOWANIE:

  • Włochy to jeden z bardziej popularnych kierunków turystycznych.
  • Mimo pewnych obostrzeń granice Włoch nadal są otwarte na turystów i podróżujących, w tym także turystów z Polski.
  • Od początku pandemii wirus został stwierdzony u 4,68 mln mieszkańców Włoch, zmarło 131 tys. osób.
  • Stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do dnia 31 grudnia 2021 r., a kraj został podzielony na cztery strefy białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną.
  • Osoby, które wjeżdżają do Włoch muszą zarejestrować przyjazd na platformie EU Digital Passenger Locator Formoraz przedstawić unijny certyfikat covidowy.
  • Na terenie całych Włoch obowiązują obostrzenia związane z pewnymi ograniczeniami oraz oczywiście kwarantanna w przypadku stwierdzenia zachorowania na koronawirusa
  • Na wyjazd warto wykupić polisę turystyczną o szerokim zakresie ochrony.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej