Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 17.09.2024 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Z samochodowym prawem jazdy możesz poruszać się także tzw. zestawem pojazdów. Zastanawiasz się, jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym na kategorię B? Zapraszamy do lektury.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Prawo jazdy kategorii B pozwala na kierowanie pojazdami o całkowitej masie 3,5 tony. Jak ten zapis ma się do jazdy z przyczepką? Otóż wcale jej nie wyklucza. Jeśli nie wiesz, jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym na kategorię B, to od razu podpowiadamy, że możliwości są dwie. Ale po kolei.

Czytaj także: Zdane prawo jazdy

Przyczepa na kategorię B – co jest ważne?

Co do zasady prawo jazdy kategorii B pozwala na prowadzenie aut osobowych i lekkich dostawczaków. Przepisy kierowcom z „samochodowym” prawkiem umożliwiają także kierowanie zestawem pojazdów. Innymi słowy na haku możesz ciągnąć przyczepkę i masz w tym zakresie dwie opcje:

  • lekką przyczepę, czyli do 750 kg, pod warunkiem, że masa twojego pojazdu nie przekracza 3,5 tony (razem zestaw może mieć masę całkowitą do 4250 kg),
  • inną przyczepę niż lekką, pod warunkiem, że masa zestawu pojazdów (czyli twoje auto plus przyczepa) nie przekracza 3,5 tony.

Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym na kategorię B?

Oczywistym jest, że małe i lekkie samochody są przystosowane do ciągnięcia lżejszych przyczepek. Cięższe przyczepy wymagają natomiast odpowiednio większej osobówki. W obu przypadkach – lekkiej przyczepy lub innej – warto pamiętać, że masa całkowita twojego samochodu nie może być mniejsza niż DMC przyczepy. Prawo dość dokładnie określa nawet stosunek obu elementów zestawu. Wynosi on dokładnie 1,33 do 1.

Czytaj także:
Ile może wystawać ładunek?
Ubezpieczenie przyczepy samochodowej

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, gdy zastanawiasz się, jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym? Na to, jakie ograniczenia dla wagi przyczep określił producent twojego auta. Tego typu informację znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym samochodu w pozycji O.2.

Ważne: przekroczenie limitów wagi przyczepy jest niebezpieczne. Przed wypożyczeniem lub zakupem przyczepy sprawdź dokładnie, czy to, co jest wpisane w dokumentach, zgadza się rzeczywistością.

Przyczepa kempingowa na kategorię B? To możliwe

Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym, jeśli wybierasz się na kemping? Przecież standardowo przyczepy kempingowe są cięższe niż 750 kg. Zgodnie z wytycznymi wyżej, jeśli łączna masa całkowita twojego samochodu i przyczepy nie przekroczy 3,5 tony, możesz ją ciągnąć przyczepę z „samochodowym” prawem jazdy.

O dwóch rzeczach musisz w takim przypadku pamiętać. Pierwsza, dość oczywista i o której już pisaliśmy – masa przyczepy kempingowej nie może być większa czy równa rzeczywistej wadze samochodu. Warto pamiętać o fizycznych ograniczeniach auta. Drugą sprawą jest to, by przyczepa miała hamulec najazdowy.

A co, jeśli przyczepa kempingowa nie spełnia wymagań, by było możliwe jej ciągniecie przy prawie jazdy z kategorią B? Wtedy musisz zadbać o dodatkowe uprawnienia i masz dwie opcje do wyboru – uzyskanie kategorii B z kodem ograniczenia 96 lub kategorii B+E. W pierwszym przypadku nie musisz robić kursu. Wystarczy, że zdasz egzamin praktyczny. Dzięki kategorii B z kodem ograniczenia 96 będziesz mógł prowadzić zestaw pojazdów cięższy nić 4250 kg i to z przyczepą inną niż lekka.

Uzyskanie prawa jazdy kategorii B+E wymaga nie tylko egzaminu praktycznego, ale też zrobienia kursu. Co zyskujesz w zamian? Możesz prowadzić samochód do 3,5 tony wraz z przyczepą pod warunkiem, że jest lżejsza od auta. Innych ograniczeń nie ma.

Uwaga: w obu przypadkach sprawdź w dowodzie rejestracyjnym, jaka jest dopuszczalna masa przyczepy z hamulcem i bez, którą może ciągnąć twoje auto.

Jaka przyczepa na kat. B?

Prawo jazdy kategorii B

Pozwala na prowadzenie samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, wraz z przyczepą:

  • lekką, której masa nie przekracza 750 kg. Taka przyczepa nie wymaga hamulca najazdowego, a łączna masa zestawu nie może przekroczyć 4 250 kg.
  • inną niż lekka, pod warunkiem, że masa całkowita pojazdu i przyczepy razem nie przekracza 3 500 kg.

Prawo jazdy kat. B z kodem 96

Kod 96 uprawnia do prowadzenia zestawu pojazdów składającego się z pojazdu kategorii B oraz przyczepy innej niż lekka, jeśli łączna masa całkowita zestawu nie przekracza 4 250 kg.

Aby uzyskać kod 96, nie trzeba odbywać kursu, wystarczy zgłosić się do Wydziału Komunikacji po profil kandydata na kierowcę i zdać praktyczny egzamin w Ośrodku Ruchu Drogowego.

Prawo jazdy kat. B+E

Upoważnia do prowadzenia pojazdu z kategorii B (o masie do 3,5 t) z przyczepą, której dopuszczalna masa całkowita wynosi do 3,5 t. W efekcie można prowadzić zestaw o łącznej masie całkowitej do 7 ton.

Czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. b?

Niektórzy kierowcy żyją w przeświadczeniu, że potrzeba dodatkowych uprawnień na kierowanie przyczepką 2-osiową. Nic bardziej błędnego. Tego typu przyczepy obowiązują te same przepisy, jak 1-osiowe. Jedynym ograniczeniem jest masa czy to samej przyczepki czy zespołu pojazdów według reguł, o których pisaliśmy wcześniej.

Samochód osobowy z przyczepką a viaTOLL

Przypominamy, że w Polsce na wielu odcinkach dróg obowiązują opłaty dla pojazdów oraz zestawów o DMC przekraczającej 3,5 tony. Aby poruszać się takim zestawem po drogach płatnych, konieczne jest uiszczenie opłaty w ramach systemu Viatoll. Od 1 lipca 2011 r. pojazdy i zestawy o masie powyżej 3,5 tony są traktowane jak ciężarówki. Dlatego, gdy zestaw przekracza ten limit, trzeba zarejestrować się w systemie viaTOLL, opłacić przejazdy z wyprzedzeniem i wyposażyć się w urządzenie viabox, które obsługuje bramownice viaTOLL.

PODSUMOWANIE:

  • To przepisy określają, jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym przy uprawnieniach na kat. B.
  • Przy prawie jazdy kategorii B możesz ciągnąć dwa rodzaje przyczep – lekką do 750 kg lub inną niż lekka pod warunkiem, że całkowita masa zestawu pojazdów nie przekracza 3,5 tony.
  • Informację o dopuszczalnej masie przyczepy z hamulcem i bez dla twojego auta znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubryce O.2.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

  • Andrzej pisze:

    Ważne jest, aby taka przyczepa była również bezpieczna. Warto zdecydować się na solidną konstrukcję oraz pewną markę. Aktualnie na stronie Zasław istnieje możliwość skonfigurowania tego typu sprzętów, co z pewnością umożliwi indywidualne dostosowanie do własnych potrzeb.

  • Piter pisze:

    To że nie przekraczamy 3,5 t z przyczepką inną niż lekka powyżej 750 kg nie zwalnia z posiadania dod. uprawnień np kod 96.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej