Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
Rate this post

W sytuacji gdy jesteś zobowiązany kupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, musisz posiadać dowód rejestracyjny. A czy możliwe jest ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego? Co zrobić, jeśli zgubisz ten dokument? 

Właściciel ubezpieczający swoje auto powinien mieć przy sobie dowód rejestracyjny, ponieważ zawiera on wszystkie niezbędne informacje techniczne na temat pojazdu. To właśnie na ich podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe określa wysokość składki polisy na 12 miesięcy ochrony. A czy jest możliwe ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego?

Ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego

Jeżeli auto należy do nas i zakupiliśmy ten dokument w czasie użytkowania samochodu, mamy kilka możliwości. Ponieważ właściciel nadal jest ten sam, wystarczy że podczas wypełniania danych dotyczących samochodu będziemy wpisywać informacje, które znajdują się na przykład w karcie pojazdu lub też w umowie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego za rok ubiegły. Nie rozwiązuje to jednak wszystkich problemów właściciela pojazdu, ponieważ każde auto zobligowane jest do posiadania dowodu rejestracyjnego.

Czytaj także: Paszport gdzie wyrobić

W związku z tym kierowca powinien jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego urzędu z wnioskiem o wyrobienie dowodu rejestracyjnego, czyli wydanie wtórnika. Podsumowując, można mieć ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego, choć dokument ten jest niezbędny i warto wyrobić tzw. wtórnik.

Jak wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego?

W sytuacji gdy właściciel pojazdu z różnych przyczyn nie posiada już dowodu rejestracyjnego, powinien przyjść do urzędu komunikacji złożyć stosowny wniosek. Taki wniosek można uzupełnić już w domu. Większość wydziałów komunikacji na swoich stronach internetowych udostępnia dokument do pobrania i wydrukowania. Oprócz wniosku kierowca powinien również pamiętać o zabraniu ze sobą karty pojazdu oraz zaświadczenia z ważnym wynikiem badania technicznego, a także aktualnego ubezpieczenie OC.

W urzędzie należy również zapłacić opłatę manipulacyjną za wydanie dokumentu. Jest to około 74 zł i należy wziąć do urzędu dokument potwierdzający naszą tożsamość, czyli dowód osobisty lub paszport. 

Czy to prawda, że dowód rejestracyjny jest już niepotrzebny?

W internecie coraz częściej możemy spotkać informacje wskazujące na to, że dowód rejestracyjny jest dokumentem całkowicie zbędnym dla właściciela pojazdu. Nic bardziej mylnego! Co prawda zgodnie z przepisami od 1 października 2018 roku nie ma obowiązku okazywania tego dokumentu oraz przewożenia go w pojeździe, także brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli nie powoduje mandatu, ale nadal jest to obowiązujący dokument. Będzie on nam niezbędny, na przykład w momencie gdy wyjeżdżamy poza granice naszego kraju, sprzedajemy samochód albo też robimy okresowe badania techniczne.

W czasie kontroli odpowiednie służby korzystają w specjalnego systemu informatycznego CEPiK 2 i wszystkie informacje dotyczące pojazdu weryfikują online. 

PODSUMOWANIE:

  • Bez dowodu rejestracyjnego możesz podpisać umowę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, jeżeli pojazd nie zmienił właściciela.
  • Właściciel pojazdu ma obowiązek wyrobienia wtórnika tego dokumentu w odpowiednim wydziale komunikacji.
  • Wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego jest czynnością odpłatną. 
  • Kierowca nie musi posiadać dowodu rejestracyjnego samochodu podczas kontroli pojazdu na drodze. Wszystkie niezbędne informacje policja znajdzie w internetowym systemie CEPiK 2. 
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
Najszybsze auto na świecie
Najszybsze auto na świecie Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Pogoń za maksymalną prędkością od dawna fascynuje producentów samochodów. Od ponad wieku granica tego, co wydawało się niemożliwe, jest przesuwana do góry. Hipersamochody są niewyobrażalnie szybkie, bardzo dynamiczne, o pięknej sylwetce i … bardzo drogie. Jakie jest aktualnie najszyb...
Czytaj dalej
Obszycie kierownicy Autor Agata Wiśniewska Uncategorized
Obszycie kierownicy skórą czy innym materiałem sprawia, że zyskuje ona niepowtarzalny wygląd i jest wygodniejsza w użyciu. Taka operacja ma też swój praktyczny wymiar – chroni powierzchnię kierownicy przez zużyciem czy tuszuje widoczne pęknięcia lub przetarcia. Jak się robi obszycia k...
Czytaj dalej