Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
Rate this post

W sytuacji gdy jesteś zobowiązany kupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, musisz posiadać dowód rejestracyjny. A czy możliwe jest ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego? Co zrobić, jeśli zgubisz ten dokument? 

Właściciel ubezpieczający swoje auto powinien mieć przy sobie dowód rejestracyjny, ponieważ zawiera on wszystkie niezbędne informacje techniczne na temat pojazdu. To właśnie na ich podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe określa wysokość składki polisy na 12 miesięcy ochrony. A czy jest możliwe ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego?

Ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego

Jeżeli auto należy do nas i zakupiliśmy ten dokument w czasie użytkowania samochodu, mamy kilka możliwości. Ponieważ właściciel nadal jest ten sam, wystarczy że podczas wypełniania danych dotyczących samochodu będziemy wpisywać informacje, które znajdują się na przykład w karcie pojazdu lub też w umowie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego za rok ubiegły. Nie rozwiązuje to jednak wszystkich problemów właściciela pojazdu, ponieważ każde auto zobligowane jest do posiadania dowodu rejestracyjnego.

Czytaj także: Paszport gdzie wyrobić

W związku z tym kierowca powinien jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego urzędu z wnioskiem o wyrobienie dowodu rejestracyjnego, czyli wydanie wtórnika. Podsumowując, można mieć ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego, choć dokument ten jest niezbędny i warto wyrobić tzw. wtórnik.

Jak wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego?

W sytuacji gdy właściciel pojazdu z różnych przyczyn nie posiada już dowodu rejestracyjnego, powinien przyjść do urzędu komunikacji złożyć stosowny wniosek. Taki wniosek można uzupełnić już w domu. Większość wydziałów komunikacji na swoich stronach internetowych udostępnia dokument do pobrania i wydrukowania. Oprócz wniosku kierowca powinien również pamiętać o zabraniu ze sobą karty pojazdu oraz zaświadczenia z ważnym wynikiem badania technicznego, a także aktualnego ubezpieczenie OC.

W urzędzie należy również zapłacić opłatę manipulacyjną za wydanie dokumentu. Jest to około 74 zł i należy wziąć do urzędu dokument potwierdzający naszą tożsamość, czyli dowód osobisty lub paszport. 

Czy to prawda, że dowód rejestracyjny jest już niepotrzebny?

W internecie coraz częściej możemy spotkać informacje wskazujące na to, że dowód rejestracyjny jest dokumentem całkowicie zbędnym dla właściciela pojazdu. Nic bardziej mylnego! Co prawda zgodnie z przepisami od 1 października 2018 roku nie ma obowiązku okazywania tego dokumentu oraz przewożenia go w pojeździe, także brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli nie powoduje mandatu, ale nadal jest to obowiązujący dokument. Będzie on nam niezbędny, na przykład w momencie gdy wyjeżdżamy poza granice naszego kraju, sprzedajemy samochód albo też robimy okresowe badania techniczne.

W czasie kontroli odpowiednie służby korzystają w specjalnego systemu informatycznego CEPiK 2 i wszystkie informacje dotyczące pojazdu weryfikują online. 

PODSUMOWANIE:

  • Bez dowodu rejestracyjnego możesz podpisać umowę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, jeżeli pojazd nie zmienił właściciela.
  • Właściciel pojazdu ma obowiązek wyrobienia wtórnika tego dokumentu w odpowiednim wydziale komunikacji.
  • Wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego jest czynnością odpłatną. 
  • Kierowca nie musi posiadać dowodu rejestracyjnego samochodu podczas kontroli pojazdu na drodze. Wszystkie niezbędne informacje policja znajdzie w internetowym systemie CEPiK 2. 
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Kierunkowskaz na rondzie
Kierunkowskaz na rondzie Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Kierunkowskaz - ten mały, często niedoceniany element naszego samochodu, który jest niczym nasza osobista forma komunikacji na drodze. Kiedy używamy kierunkowskazów, mówimy innym kierowcom, co zamierzamy zrobić. Ale co się dzieje, gdy stoimy przed jednym z najbardziej skomplikowanych elemen...
Czytaj dalej
7 tysięcy utraconych praw jazdy
7 tysięcy utraconych praw jazdy! Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Nowy taryfikator punktów karnych w Polsce spowodował prawdziwą rewolucję na drogach. Kierowcy, którzy do tej pory ignorowali przepisy ruchu drogowego, teraz z utęsknieniem wspominają stare czasy. Wzrost liczby utraty punktów karnych prowadzi nieuchronnie do coraz częstszych przypadków utr...
Czytaj dalej