Jednym z krajów starego kontynentu, który powita nas najbardziej skomplikowanymi formalnościami związanymi z przyjazdem jest Wielka Brytania. A koronawirus jeszcze dołożył do tego dodatkowe zasady, które trzeba spełnić. Jak obecnie wygląda kwestia podróżowania między Wyspami a Polską? O czym trzeba pamiętać? Jakie obostrzenia związane z pandemią są aktualne w Wielkiej Brytanii? Z czym trzeba się liczyć w razie zachorowania? Przyjrzymy się temu bliżej.
Z tego artykułu dowiesz się...
Wielka Brytania – silne związki z Polską
Oczywiście zwiedzanie wysp brytyjskich kusi wielu turystów, którzy każdego roku tłumnie odwiedzają największe miasta Wielkiej Brytanii skuszeni ich historią i niezwykłymi zabytkami. Ale rozsiane po całym kraju zamki i pałace, a do tego niezwykła, a na północy wysp nieco surowa przyroda także jest magnesem na odwiedzających. Jednak z Polską wiąże Wielką Brytanię jeszcze inny związek, dla którego co roku tysiące naszych rodaków pokonuje trasę między tymi krajami.
Otóż w 2018 roku oszacowano liczbę Polonii mieszkającej na terenie Wielkiej Brytanii na 905 000 osób, w tym aż 832 000 osób urodzonych w Polsce.
Polacy to pierwsza pod względem liczebności grupa narodowościowa imigrantów w Wielkiej Brytanii, a język polski to drugi co do popularności język w Anglii. Te dane robią na pewno wrażenie i uzasadniają potrzebę podróżowania na trasie Polska – Wielka Brytania. Jednak podróżowanie to zostało mocno utrudnione po brexicie.
Wielka Brytania a koronawirus – wjazd na Wyspy
Czas na zapoznanie się z wymogami, które trzeba spełnić, by wjechać obecnie na terytorium Wielkiej Brytanii. Oto lista formalności do spełnienia:
- od 1 października 2021 r. wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy będzie tylko na podstawie ważnego paszportu
- tylko osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego – będą mogły wjeżdżać do Wielkiej Brytanii na dowodzie osobistym co najmniej do końca 2025 roku
- w zależności od rodzaju wyjazdu, może okazać się, że potrzebna będzie dodatkowo wiza.
Wielka Brytania a koronawirus – osoby zaszczepione
Ale obecnie to nie wszystko, ponieważ jeszcze trzeba spełnić warunki związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się pandemii. Dobra wiadomość jest taka, że po ostatniej zmianie uległy one poluzowaniu. Wielka Brytania, a dokładnie Anglia, Szkocja i Irlandia Północna (bez Walii) wprowadziły od 4 października następujące zasady:
- zakończył obowiązywać system „świateł drogowych” czyli podział państw na strefę zieloną, pomarańczową i czerwoną
- wyróżnione zostały dwa obszary ryzyka – kraje niskiego ryzyka epidemicznego oraz wysokiego ryzyka epidemicznego, które znajdują się na czerwonej liście, od tego właśnie zależą w dużej mierze przepisy wjazdowe – Polska na ten moment jest krajem niskiego ryzyka epidemicznego
- osoby w pełni zaszczepione, przyjeżdżające do Anglii, Szkocji lub Irlandii Północnej z krajów niskiego ryzyka epidemicznego są zobowiązane do zarezerwowania i opłacenia testu na COVID-19, który jest do wykonania w 1. lub 2. dniu po przyjeździe, wypełnienia formularza lokacyjnego – w ciągu 48 godzin przed przyjazdem i wykonania zarezerwowanego testu na COVID-19 w 1. lub 2. dniu pobytu. Nie muszą za to odbywać dziesięciodniowej kwarantanny po przyjeździe
- dowodem na pełne zaszczepienie jest certyfikat szczepienia COVID w formie cyfrowej lub papierowej.
Walia ma własne zasady dotyczące wjazdu osób zaszczepionych na jej terytorium. Podróżując do Walii należy:
- wypełnić formularz lokalizacyjny https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk
- wykonać test na COVID-19 (molekularne: LAMP/PCR lub antygenowy) nie wcześniej niż 72 godz. przed planowanym wyjazdem (wyłączeniu z testu podlegają dzieci poniżej 11 roku życia) https://gov.wales/travel-wales-covid-19-testing-and-isolation
- wykonać test na COVID-19 w 2 dniu po przyjeździe – zwolnione z tego zostają dzieci poniżej 5 roku życia.
Co z osobami niezaszczepionymi?
Co w takim razie w sytuacji, gdy do Wielkiej Brytanii udaje się osoba niezaszczepiona lub nie w pełni zaszczepiona? Otóż takie osoby mają przed sobą więcej formalności do załatwienia. A przed wjazdem do Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej są zobowiązane do:
- wykonania testu na COVID-19 w ciągu 3 dni przed przyjazdem
- zarezerwowania i opłacenia pakietu testów na 2. i 8. dzień pobytu
- wypełnienia formularza lokacyjnego – w ciągu 48 godzin przed przyjazdem.
Natomiast już po przyjeździe osoby niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione są zobowiązane:
- odbyć 10-dniową kwarantannę w miejscu pobytu
- wykonać test na COVID-19 w 2. i 8. dniu pobytu.
Walia i w tym przypadku, czyli w przypadku osób niezaszczepionych, także rozwiązuje sprawę po swojemu. Jeśli nie jest się zaszczepionym, potrzebne są te same formalności, co z w przypadku osób zaszczepionych, a ponadto trzeba się poddać kwarantannie, która trwa 10 dni i nie obejmuje osób poniżej 18 roku życia.
Ważna informacja – Wielka Brytania nie stosuje żadnych ulg dla ozdrowieńców, czyli traktowani są oni po przebytej chorobie w kategorii zaszczepieni lub niezaszczepieni.
Wielka Brytania a koronawirus – jak wygląda kwarantanna?
Podobnie jak w wielu innych krajach izolacja w czasie kwarantanny w Wielkiej Brytanii trwa 10 dni. Przyjrzymy się na początek zasadom kwarantanny wjazdowej. Przede wszystkim należy natychmiast udać się do miejsca jej odbywania i podać adres służbom. Izolację odbywa się na własny koszt. Jeśli będzie to hotel, to cena kwarantanny wynosi £ 1,750 za jedną osobę dorosłą, £ 650 za kolejną osobę dorosłą lub dziecko powyżej 11. roku życia oraz £ 325 za dziecko pomiędzy 5. a 11. rokiem życia. Jeśli ktoś nie posiada miejsca, w którym podda się izolacji, musi to zgłosić Straży Granicznej i zostanie przez nich skierowany w miejsce izolacji. W razie niedostosowania się do zasad, trzeba liczyć się z konsekwencjami:
- w przypadku odmowy podania adresu kwarantanny może grozić mandat karny lub odmowa wjazdu do Zjednoczonego Królestwa
- w przypadku złamania zasad kwarantanny grożą mandaty karne w maksymalnej wysokości £ 10,000.
Z kwarantanny wjazdowej zwolnione są pewne grupy osób, co dokładnie można sprawdzić na stronach internetowych poszczególnych krajów Wielkiej Brytanii. A są to m.in.:
- kierowcy zawodowi przewożący towary
- osoby w międzynarodowym transporcie kołowym
- osoby przybywające do Anglii w celu tranzytu do innego państwa
- sezonowi pracownicy pracujący w branży rolniczej.
Uwaga! Istnieje możliwość skrócenia kwarantanny wjazdowej - program Test to Release. Wystarczy przed przyjazdem zarezerwować test i wpisać do formularza lokalizacyjnego. Test przeprowadzony na własny koszt może być wykonany najwcześniej po pełnych 5 dniach pobytu. Negatywny wynik kończy kwarantannę.
Wielka Brytania a koronawirus – obostrzenia
Wyspy mocno ucierpiały podczas pandemii. Łączna liczba przypadków to aż 8,12 mln, a zmarło 138 tys. osób. Jednak po ostrych restrykcjach sprzed miesięcy, obecnie obostrzenia zostały mocno poluzowane. Przede wszystkim zniesiona została zasada dystansu społecznego i limitu osób. Ludzie wracają z pracy zdalnej do biur. Otwarto wszystkie sklepy, kina, teatry, muzea, sale koncertowe, kręgielnie, kasyna, salony gier i place zabaw. Bary, puby i restauracje mogą przyjmować gości zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.
Dobra wiadomość dla turystów jest również taka, że wszystkie hotele, hostele, Bed & Breakfast mogą zostać dla nich otwarte. I wreszcie znika obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, choć jest to rekomendowane. Wyjątek stanowi londyńska komunikacja publiczna, gdzie maseczki są obowiązkowe. W pozostałych miastach zależy to od przewoźnika.
Powrót do kraju – czego się spodziewać?
Jak w przypadku wielu innych krajów, z których wracają nasi rodacy, trzeba nastawić się na obowiązek poddania się kwarantannie. Z obowiązku tego zostają zwolnione:
- osoby, które udowodnią, że zostały zaszczepione
- ozdrowieńcy, którzy chorowali na covid w ciągu ostatnich 6 miesięcy
- dzieci do 12. roku życia.
Wielka Brytania a koronawirus – warto się ubezpieczyć
Na czas wyjazdu koniecznie trzeba wykupić polisę turystyczną. Ubezpieczenie, które zapewnia nam karta EKUZ obowiązuje tylko w bardzo podstawowym zakresie. Natomiast wyjazd wiąże się z wieloma nieprzewidzianymi zdarzeniami. Wydatki na transport medyczny, czy leczenie mogą być zbyt dużym obciążeniem. Pokrywa je ubezpieczenie turystyczne. Na dodatek na czas pandemii ubezpieczyciele włączają do swojej oferty ochronę zdarzeń wynikających z zachorowania na COVID. Trzeba tylko dokładnie przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Zachęcamy do sprawdzenia oferty Compensa Voyage.
PODSUMOWANIE:
- Wielka Brytania to kraj, w którym Polacy stanowią największą grupę narodowościowa, a podróże na Wyspy to oprócz turystyki przede wszystkim wyjazdy do rodziny i za pracą.
- Podczas wjazdu do Wielkiej Brytanii potrzebny jest po brexicie paszport.
- Procedury epidemiczne związane z wjazdem na Wyspy zależą od tego, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy niezaszczepiona.
- Osoby niezaszczepione oprócz danych lokalizacyjnych i testów poddane zostają kwarantannie.
- Kwarantanna trwa 10 dni i odbywa się ją na własny koszt.
- Po powrocie do Polski obowiązkowa jest kwarantanna, z której są zwolnieni zaszczepieni, ozdrowieńcy i dzieci do 12 roku życia.
- Warto wykupić przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne o szerokim zakresie.
Przeczytaj więcej na temat: koronawirus obostrzenia
Chorwacja a koronawirus
Chorwacja a koronawirus
Holandia a koronawirus
Holandia a koronawirus
Hiszpania a koronawirus
Hiszpania a koronawirus
Szwecja a koronawirus
Szwecja a koronawirus
Szwajcaria a koronawirus
Szwajcaria a koronawirus
USA a koronawirus
USA a koronawirus
Portugalia a koronawirus
Portugalia a koronawirus