Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, którym jest OC, to dla niektórych właścicieli pojazdów zdecydowanie za mało. Na szczęście istnieją dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, które sprawią, że ochrona samochodu będzie znacznie szersza. Na jakie dodatki do OC możesz się zdecydować? Poznaj szczegóły związane z zakupem ubezpieczeń komunikacyjnych w pakiecie.
Z tego artykułu dowiesz się...
OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne
W naszym kraju istnieje obowiązek zakupu tylko jednego ubezpieczenia komunikacyjnego. Chodzi o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, które musi mieć opłacony każdy pojazd mechaniczny. W przeciwnym wypadku grożą za jego brak wysokie kary pieniężne z UFG.
Zadaniem tej polisy jest ochrona kierowcy przed finansowymi skutkami w razie spowodowania szkody.
Darmowe dodatki do OC od ubezpieczyciela
Wysokość składki OC zależy od wielu czynników i może się znacznie różnić, ale za to zakres ochrony zawsze jest taki sam. Bardzo często w zestawie z OC ubezpieczyciele oferują podstawowe wersje dodatków np. assistance, jednak wówczas nadal nie ma mowy o szerokiej ochronie. Dlatego, aby zyskać kompleksową ochronę, warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia w pakiecie razem z OC. A oto jakie polisy warto wykupić dla swojego samochodu. Czasami firmy ubezpieczeniowe do obowiązkowej polisy OC firmy dodają inne gratisy (m.in. darmową Zieloną Kartę Ubezpieczeniową na wyjazd za granicę lub ochronę zniżek).
Pełniejsza ochrona – ubezpieczenie OC +Autocasco
Polisa OC w pakiecie z autocasco, czyli OC+AC to najczęściej wybierana opcja. Kierowcy chętnie sięgają po tę polisę, ponieważ obejmuje ona ochroną ubezpieczone auto. To dzięki AC zapewniamy sobie odszkodowanie, nawet jeśli uszkodzimy je, cofając na parkingu lub w kolizji, którą spowodujemy. A że w przypadku nowego lub drogiego auta okazuje się to bardzo pomocne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli chodzi o szczegóły, należy podkreślić, że zakres ubezpieczenia AC w dużej mierze zależy od jego ceny.
Nie warto oszczędzać na AC, ponieważ tańsza polisa może obejmować jedynie podstawową ochronę w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej.
Ubezpieczenie pojazdu w przypadku szkody
Szkoda może powstać na różne inne sposoby. Dlatego warto zdecydować się na taką umowę AC, która gwarantuje odszkodowanie także w innych sytuacjach, np. jeśli:
- pojazd zostanie uszkodzony w wyniku działania żywiołów;
- nastąpi zderzenie z dzikim zwierzęciem
- pojawią się niewielkie awarie, wgniecenia czy otarcia karoserii spowodowane przez wandali lub nieuwagę kierowcy;
- pojawią się problemy z szybami lub wyposażeniem auta.
Pakiet OC i AC + ubezpieczenie NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków)
Pakiet OC warto rozszerzyć także o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Jest to rodzaj polisy, który bardzo często oferowany jest przez firmy ubezpieczeniowe jako standardowy dodatek do OC. Kierowcy chętnie decydują się na NNW w trosce o własne bezpieczeństwo i osób, które podróżują w samochodzie. Ubezpieczenie to obejmuje ochroną życie i zdrowie wymienionych osób nie tylko w ruchu, ale także w czasie postoju, wsiadania czy wysiadania.
Gwarantuje ono:
- jednorazową wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu (1% sumy za 1% uszczerbku) lub śmierci kierowcy (100% sumy) oraz wszystkich pasażerów, jeżeli umowa to przewiduje;
- pokrycie kosztów transportu, leczenia, rehabilitacji (często wysokość tych świadczeń określona jest limitami).
W ubezpieczeniu NNW wysokość składki zależy od sumy ubezpieczenia, czyli górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela, dlatego warto zwrócić na to uwagę przy wyborze.
Ubezpieczenie OC/AC/NNW + ASS (assistance)
Dodajemy kolejną polisę, na którą decydują się zwłaszcza kierowcy spędzający sporo czasu w trasie. Podstawowy zakres assistance często jest bezpłatnym dodatkiem do OC, ale wówczas nie można liczyć na zbyt wiele, np. tylko odholowanie do najbliższego warsztatu i na dodatek z limitem. Tymczasem assistance o szerokim zakresie ochrony może oferować naprawdę sporo. Wówczas poza naprawą pojazdu na miejscu zdarzenia czy holowania pojazdu, polisa gwarantuje np. transport kierowcy i pasażerów, wynajem pojazdu zastępczego, otwarcie pojazdu w przypadku braku kluczy, pomoc przy wymianie koła, dostarczenie paliwa czy zapewnienie noclegu.
Dodatek do polisy OC – ochrona zniżek
Ochrona zniżek jest dodatkiem do OC, który gwarantuje zachowanie wypracowanych dotychczas zniżek za bezszkodową jazdę, nawet jeśli spowodujemy stłuczkę czy wypadek.
Ubezpieczenie opon, ubezpieczenie szyb, czyli inne dodatki do OC
Co jeszcze mogą oferować kierowcom firmy ubezpieczeniowe? W ramach pełnej lub wybranej przez siebie ochrony ubezpieczeniowej samochodu klient może wybrać także:
- samochód zastępczy jako osobne ubezpieczenie;
- ubezpieczenie opon;
- ubezpieczenie szyb;
- Zieloną Kartę (która potwierdza w wybranych państwach, że kierowca ma ważną polisę OC).
Czy opłaca się ubezpieczenie samochodu w pakiecie?
Oprócz najpopularniejszego pakietu OC/AC kierowcy mogą wybrać również OC + NNW, OC + ASS, OC + NNW + ASS, a nawet pełen zestaw OC + AC + NNW + ASS. Zestawienie ubezpieczeń komunikacyjnych możliwe jest w dowolny sposób dopasowany do naszych potrzeb. Można wybierać szerokie zakresy polis, a w przypadku niektórych kierowców doskonale mogą się sprawdzić dodatki w wersji mini np. minicasco czy mini assistance. Dodatki w okrojonej wersji są dostępne u wielu ubezpieczycieli. Czy kupno każdej z tych polis osobno kosztuje więcej niż zakupienie ich w pakiecie? Zdecydowanie tak. Dlatego zakup ubezpieczeń w pakiecie jako dodatków do OC jest bardzo opłacalny.
Jakie dodatki do OC najlepsze dla kierowcy? Podsumowanie
Wiesz już, jakie ubezpieczenie jest obowiązkowe i na jakie dodatki do OC warto zwrócić uwagę. Właściciel samochodu przy odpowiednio wybranej polisie może ubezpieczyć nawet opony i szyby pojazdu. Przeczytaj krótkie podsumowanie, które zawiera najważniejsze informacje na ten temat.
- OC to obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu, za jego brak grozi kara finansowa.
- Aby zapewnić swojemu pojazdowi kompleksową ochronę, warto dokupić odpowiednie dodatki do OC według indywidualnych potrzeb kierowcy.
- Można w dowolny sposób dobierać pakiety polis OC + AC, OC + NNW, OC + ASS, OC + NNW + ASS, a nawet pełen zestaw OC + AC + NNW + ASS.
- Ubezpieczenia komunikacyjne w pakiecie to znacznie korzystniejszy zakup niż każda polisa kupiona osobno.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie są dodatki do OC?
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może oferować różne dodatki do polisy OC. Mogą to być: assistance, ubezpieczenie szyb, opon, NNW czy ochrona wypracowanych zniżek.
Jakie ubezpieczenie zagwarantuje wymianę koła na miejscu?
Ubezpieczenie typu assistance gwarantuje organizację i pokrycie kosztów wymiany koła na miejscu zdarzenia lub holowanie do warsztatu.
Co grozi za brak OC?
Za brak obowiązkowego OC wykupionego w towarzystwie ubezpieczeniowym grozi wysoka kara finansowa. Wysokość grzywny zależy od rodzaju zarejestrowanego pojazdu, liczby dni bez ważnego OC i minimalnej płacy brutto i mieści się w przedziale od 200 zł do aż 9030 złotych.
Przeczytaj więcej na temat: assistance
Wyłączenia odpowiedzialności w assistance.
Wyłączenia odpowiedzialności w assistance.
Ubezpieczenie OC lawety
Ubezpieczenie OC lawety
ADAC – co to jest?
ADAC – co to jest?
Mini assistance
Mini assistance
Ile kosztuje holowanie samochodu
Ile kosztuje holowanie samochodu
Assistance motocyklowe
Assistance motocyklowe
Assistance na Europę
Assistance na Europę